آماده باش اداره کل دامپزشکی استان اردبیل در عید سعید قربان

آماده باش اداره کل دامپزشکی استان اردبیل در عید سعید قربان

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از آماده باش اداره کل دامپزشکی استان در عید سعید قربان و اجرای طرح نظارت بهداشتی و شرعی در این عید خبر داد و افزود : ۳۷ اکیپ ثابت و سیار متشکل از ۷۵ پرسنل فنی و متخصص در امر بازرسی گوشت و آلایش خوراکی در این طرح نظارتی مشارکت دارند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ؛ دکتر صادق صالحی افزود : شهروندان می توانند با مراجعه به اکیپهای دامپزشکی مستقر در میادین اصلی تمامی شهرستانهای استان در عید قربان و یا ضمن مراجعه به اداره دامپزشکی و حضور اکیپ سیار دامپزشکی در منزل به صورت رایگان از سلامت دام و لاشه دام قربانی اطمینان حاصل نمایند.
این مقام مسئول دامپزشکی با یادآوری اینکه در عید سعید قربان تمامی کشتارگاههای استان فعال بوده و آماده ارائه خدمات نظارت بهداشتی به عموم شهروندان است خاطر نشان کرد یکی از مخاطرات ذبح دام در خارج از کشتارگاه علاوه بر آلودگی زیست محیطی ، درگیری احتمالی با بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام است لذا در راستای اطمینان از سلامت گوشت و آلایش گوشتی از شهروندان درخواست می کنیم دام قربانی خود را جهت ذبح و آماده سازی لاشه تحت نظارت بازرسی بهداشتی به کشتارگاه منتقل نموده و از خدمات بهداشتی و رایگان کشتارگاه بهره مند شوند.
مدیرکل دامپزشکی استان از عموم شهروندان خواست از خرید گوشت های حاصل از ذبح دامهای غیر مجاز که بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی و خارج از کشتارگاهها و عموماً در روستاهای اطراف تهیه و وارد چرخه مصرف می شود جداً خودداری نموده و به هنگام خرید گوشت از ممهور بودن آن به مهر بهداشتی دامپزشکی اطمینان حاصل نمایند و حتماً فرآورده های خام دامی مورد نیاز خود را به صورت بسته بندی کددار و تحت نظارت بهداشتی این اداره کل تهیه نمایند.
دکتر صالحی در خصوص گوشت های منجمد وارداتی که در اکثر فروشگاهها وجود دارد گفت این گوشت ها کاملاً بهداشتی و با نظارت دامپزشکی بر مراکز عرضه به فروش می رسند ضمن اینکه کارشناسان دامپزشکی در کشورهای مبدأ بر روند تهیه این گوشت ها از جمله انتخاب دام ، ذبح شرعی و بهداشتی ، حمل و بارگیری این لاشه ها به کشور نظارت کامل دارند. ولی موضوعی که بایستی با دقت مورد توجه قرار گیرد اینکه این گوشت ها به هنگام عرضه نباید از حالت انجماد خارج شده باشد.
به گفته مدیر کل دامپزشکی استان از ابتدای سالجاری بیش از ۲۷ هزار مورد از مراکز تولید ، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی در سطح استان بازدید بهداشتی بعمل آمده و ۲۴۶۲۴ کیلوگرم فرآورده های خام دامی آلوده ، غیربهداشتی و تاریخ منقضی کشف و ضبط شده است.
در این رابطه ۱۶۹ فقره پرونده تخلف بهداشتی تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شده است.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل

انتهای پیام ۹۸/۱۱۴

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *