افتتاح ۱۷ پروژه منابع طبیعی به ارزش ۹۷ میلیارد ریال در هفته دولت

افتتاح ۱۷ پروژه منابع طبیعی  به ارزش ۹۷ میلیارد ریال در هفته دولت

به گزارش گروه رسانه ای برای اردبیل مدیر کل منابع طبیعی استان با اشاره به هفته دولت از افتتاح ۱۷ پروژه به ارزش ۹۸ میلیارد ریال خبر داد که از محل صندوق توسعه ملی از طرف مقام معظم رهبری  برای  احداث بند در مناطقی که احتمال بحران و سیل و همچنین کمبود آب وجود دارد  تعلق گرفته است.

مدیر کل منابع طبیعی استان با اشاره به هفته دولت از افتتاح ۱۷ پروژه به ارزش ۹۸ میلیارد ریال خبر داد که از محل صندوق توسعه ملی از طرف مقام معظم رهبری  برای  احداث بند در مناطقی که احتمال بحران و سیل و همچنین کمبود آب وجود دارد  تعلق گرفته است.

وی افزود: خوشبختانه تاکنون  97 بند احداث شده که قابل قبول است و در عرض یک ماه و نیم آینده نیز ۷ پروژه قابل افتتاح خواهیم داشت.

وی همچنین به آغاز عملیات های مکانیکی و بیولوژیکی در راستای تثبیت خاک اشاره کرد و افزود: به منظور حفاظت از جنگلها و جلوگیری از قطع درختان، آبگرمکن های خورشیدی رایگان و تنور گازی نیز در اختیار روستاییان قرار میگیرد .

مدیرکل منابع طبیعی استان اردبیل ضمن اظهار تاسف از آتش سوزی های جنگلی اخیر در دو استان همجوار، افزایش بارندگی در سال جاری ،  رشد علوفه و به دنبال آن افزایش دمای هوا را عاملی قابل پیش بینی در جهت آتش سوزی جنگلها دانست و گفت: با توجه به قابل پیش‌بینی بودن آتش سوزی در سال جاری ستاد بحران و ستاد اطفاء حریق در استان به حالت آماده باش کامل درآمد.

 وی افزود خوشبختانه با همکاری و هماهنگی نیروهای یگان حفاظت و اطفاء حریق ،اندک موارد آتش سوزی هم که صورت گرفته بود به سرعت مهار شد.  وی افزود: استان اردبیل با در اختیار داشتن تجهیزات مناسب و رفاهی مانند رود فایر و  ماشین آتشنشانی مجهز  آمادگی دارد در صورت نیاز به استان های همجوار و همچنین به سازمان‌های دیگر امدادرسانی کند. هدایت همچنین از عوامل انسانی در خاموش نکردن آتش برپا شده و همچنین رها کردن زباله هایی مانند شیشه در جنگل و مراتع به عنوان عامل اصلی وقوع آتش ‌سوزی یاد کرد و گفت: آتش سوزی در مراتع تاثیر چندانی ندارد اما در عرصه جنگل شدت آتش سوزی گاه ممکن است میکروارگانیسم هایی که باعث تقویت خاک و رشد گیاه می شود را نیز از بین ببرد.

 وی به لزوم فرهنگ سازی مناسب و توجه مردم در حفظ طبیعت تاکید کرد و یادآور شد ما تلاش می کنیم هرچه بیشتر با همکاری صدا و سیما و مطبوعات و رسانه های مختلف این امر را نهادینه کنیم.

 مدیرکل منابع طبیعی همچنین  تولید دو میلیون اصله نهال در مغان، برای مصنوعات چوبی در راستای  جلوگیری از قطع درختان جنگلی را یاد آور شد که امسال وارد عرصه می شود و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد که یک ملیون و ۷۰۰هزار اصله صنوبر بوده  و  ۱۸۰ هزار اصله فندق گلدانی است که قابلیت انتقال به جنگل را در هر فصلی از سال دارد.

وی در آخر در مورد شایعه های اخیر مبنی بر کمبود امکانات اطفا حریق آذربایجان شرقی اظهار امیدواری کرد فعالان فضای مجازی همواره اخبار خود را با ذکر منبع انتشار دهند.

فاطمه شکرزاده

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *