نگاه اقتصادی به فرهنگ و هنر الزامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنرانی که در سالن خطایی در جمع اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه داشت. به اعتبار کهن مجموعه غنی و عظیم فرهنگ و هنر و ادبیات  استان اردبیل اشاره کرد و گفت: نام صفویه تداعی‌کننده نام اردبیل است چراکه تبار و مزار این دوره تاریخی در اردبیل بوده است .

 به گزارش گروه رسانه ای برای اردبیل دکتر صالحی در این سخنرانی از اقتصاد فرهنگ و هنر به عنوان یک رویکرد مورد توجه دولت و وزارت فرهنگ یاد کرد و افزود :  تاکنون نوع نگاه به فرهنگ و هنر یک نگاه حمایتی بوده  است اما آنچه که باید روز به روز در جهان بیشتر مورد توجه قرار گیرد نگاه اقتصادی به حوزه فرهنگ و هنر ، آن هم  با ارزش افزوده ی بالا است که بحث هایی از قبیل صنایع خلاق را در سطح جهانی و به خصوص در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مطرح می‌کند .

 وی تصریح کرد : در دولت یازدهم  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کرده است است که فرهنگ و هنر را اقتصادی تر دیده وبه رویکردهای اقتصادی و در آمد زایی آن بپردازد.

 صالحی ادامه داد : دولتمندان باید باور کنند که فرهنگ و هنر اقتصادی است اما در حال حاضر ردپای فرهنگ و هنر در آیین نامه ها کمتر دیده می شود. تخصیص تسهیلات بانکی و ایجاد اشتغال در حوزه فرهنگ و هنر در  سیاست گذاری و آیین نامه نویسی بسیار کمرنگ است و این حوزه به عنوان یک حوزه گلخانه‌ای حمایتی دیده می شود، در حالی که در فضای فرهنگ و هنر جریان قابل توجه رشد یابنده ای وجود دارد که باید در استان ها و استانداری ها مورد توجه قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حمایت از اصحاب هنر امری نیست که پایدار بوده و تداوم معیشتی برای هنرمند داشته باشد بلکه با تغییرنگاه نسبت به هنر ، تلاش در قراردادن رده های فرهنگ و هنر در آیین نامه ها و مجموعه های اقتصادی دولت را می طلبد به نحوی که در صندوق توسعه ملی سهمی داشته باشد، در غیر این صورت جریان شتابنده ای نخواهد داشت . وی اختصاص خیابانها و گذرگاه ها و میدان ها به فرهنگ و هنر را جزو اقدامات تاثیر گذارخواند از جمله نگرش های هنری و خلاقانه و ایجاد فرصت های کسب و کار هنری در این اماکن ،  که می‌تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیار موثر باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد تاکید کرد : گذرگاهها و خیابان‌های فرهنگ و هنر می تواند به عنوان اماکن  ثابت و سیار در ارائه هنر هنرمندان قابل بحث باشد تا هویت ها بیش از گذشته معنادار شده  و در کنار آن درآمدزایی هم داشته باشد ودر شهری مثل اردبیل علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی جاذبه فرهنگی نیز داشته باشد.

صالحی فرهنگ عاشورای حسینی را در اردبیل اتفاق بزرگی خواند که می تواند دوستداران  این فرهنگ را فرا خواند. وی تصریح کرد: با تکثیر ایده های خلاقانه ،  فرهنگ و هنر صرفاً حمایتی دیده نشده و می تواند به اقتصاد فعال و پویا کمک نماید.

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *