تاریک و روشن فیضی

تاریک و روشن فیضی

محمد فیضی یکی دیگر از کاندیداهای احتمالی برای دور یازدهم مجلس شورای اسلامی بشمار می رود. اما سهولت انتخاب وی در دور قبلی افق برنامه های وی را در این دوره به شدت محدود خواهد کرد.

  • عدم حمایت اصلاحات

فیضی خود را طرفدار و نماینده جریان اصلاح طلبی می خواند . اما به دلایل متعددی این دوره از انتخابات از حمایت اطلاح طلبان برخوردار نخواهد بود . انتظاری که بدنه مردمی اصلاحات در اردبیل از یک نماینده اصلاح طلب دارند فاصله بسیاری از عملکرد فیضی دارد . انتظارات و آرزوهای اصلاح طلبی ماورای اخذ بودجه فاضلاب شهری ، تخصیص قیر رایگان ، پوشیدن کت و شلوار بنفش و عکس یادگاری با عارف و خاتمی است . یک آمارگیری از جوانان اصلاح طلبی که پای صندوق های رای حاضر میشوند و صرفا در ستاد فیضی مشغول نیستند میتواند برآیند قابل لمسی را در این خصوص عیان کند.اگر مشارکت از آنچه انتظار می رود پایین باشد رای فیضی سقوط آزاد خواهد کرد.

  • فیضی پایگاه رای حاشیه را از دست داده است

به دو دلیل میتوان پایگاه فیضی در حاشیه شهر را از دست رفته برشمرد یا در بهترین شرایط با ریزش قابل توجهی محاسبه کرد. تقریبا هیچکدام از وعده هایی که به حاشیه شهر داده شده جامعه عمل نپوشیده است ، حاشیه شهر اردبیل هنوز هم همان وضعیتی را تحمل میکند که در ابتدای انتخاب فیضی به عنوان نماینده مجلس بر آن حاکم بود . دلیل دوم نیز شکستی است که کاندیداهای نزدیک به فیضی در انتخابات شورای شهر تجربه کردند . گرچه هرگز هیچکدام از طرفین به حمایت فیضی اعتراف نکردند اما پیوند ها چنان آشکار بود که افکار عمومی افرادی را که قبلا به عنوان نماینده شورای شهر انتخاب کرده بودند اینبار به دلیل انتساب آنها به فیضی مورد وثوق مردم واقع نشدند.

  • فیضی حمایت های دور قبل مجلس را نخواهد داشت

در دور قبلی انتخابات مجلس وبه دلیل عدم احراز صلاحیت اصلاح طلبان و قرار گرفتن ناچارانه فیضی در لیست امید، تب حمایت از لیست امید چهره های تاثیرگذاری را در حمایت از فیضی بسیج کرد ، اما در این دوره تعدادی از این افراد خود سودای مجلس دارند و در صورت عدم احراز صلاحیت ، به دلیل عدم وجود موج اصلاح طلبی از فیضی حمایت نخواهند کرد. از طرف دیگر نیز باید پذیرفت فیضی در دور گذشته انتخابات با حریفان ضعیفی روبرو بود که با عملکرد انتخاباتی ناشیانه ای بازی را به فیضی در دور دوم واگذار کردند. این دوره از انتخابات فیضی از مزیت حمایت های موجی و حریف های ناشی برخوردار نیست.

  • فیضی زود از کوره در میرود

ادبیات فیضی به دلیل ناپختگی و عدم شناخت قدرت کلماتی که از زبان یک شخصیت حقوقی خارج میشود نشان میدهد وی تحت فشار، افسار قائده گفت و گو و سخنرانی را از دست میدهد . «بسوزید» فعلی است که فیضی در پاسخ به سوالات عصبی کننده دانشجویان داد و از این دست واکنش های احساسی در کلمات فیضی به وفور اتفاق افتاده است . اگر فیضی برای این نقص خود راهکاری نیاندیشید در انتخابات پرفشار پیش رو ممکن است رشته ها ستاد خود را پنبه کند.

  • فیضی رای مغانی ها و اردبیلی ها را از دست خواهد داد

منفعل بودن فیضی در بحث منطقه آزاد و عدم اظهار نظر روشن و دقیق در این خصوص بر خلاف انتظاری که از راضی نگه داشتن مغانی های مقیم اردبیل داشت بازی دو سر باخت را برای او رقم زد . با این تصور که موضع سکوت در خصوص الحاق اردبیل و نمین به منطقه آزاد میتواند موجبات رضایت خاطر طیف دیگر را فراهم کند، رای اردبیلی ها را از دست داد. اما با حضور خیل عظیمی از کاندیدای احتمالی که حساب جداگانه ای روی رای مغانیهای مقیم اردبیل باز کرده اند سبد رای فیضی از این قشر، کوچکترین سبد از میان تمام آنها خواهد بود .

  • برگ بازنده وکیل الدوله بودن

فیضی از جمله نمایندگانی است که در بزنگاه ها از دولت حمایت کرده و از اینکه دستگاه های اجرایی استان تلاش ها و دستاوردهای دولت را منعکس نمیکنند گلایه مند بوده است . گرچه از نظر حرفه ای و حزبی این کنش فیضی نوعی حرفه ای گری محسوب میشود اما باید در نظر داشت که ذات نمایندگی مجلس در ایران و علی الخصوص اردبیل چنین رفتارهایی را بر نمی تابد . رقبای فیضی به بهترین شکل از این دستاویز استفاده خواهند کرد و تبلیغات ویژه ای با اتکا به همین موضوع خواهند داشت که آفتی برای رای های فیضی به بار خواهد آورد.

به طور کلی اگر محمد فیضی چاره ای برای نقاظ ضعف خود نیاندیشد ، با توجه به مطالبات انباشه عمومی ، تردید در رای آوری برند اصلاح طلبی در این دوره از انتخابات ، رقبای سرسخت تر از دوره قبلی و مشخص شدن عیار توانمندی فیضی به عنوان نماینده مجلس در چهار سال گذشته ، به نظر میرسد وی حتی جزو پنج رای اول نبوده و حتی شانس صعود به دور دوم انتخابات را نیز نداشته باشد.

گروه رسانه ای برای اردبیل:شهروزکامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *