توسعه راه های استان شتاب گرفت

توسعه راه های استان شتاب گرفت

تاثیر راهها و جاده های ارتباطی به عنوان شریانهای حیاتی در فرایند توسعه هر منطقه بسیار حائز اهمیت است به گونه ای که در عصر امروز توسعه یا عدم توسعه مناطق مختلف شهری یا روستایی به وجود همین راهها  و جاده ها وابسته است . لزوم احداث جاده با استانداردهای بین المللی که سلامت جان و مال مردم را به دنبال دارد بسیار ضروری است چرا که همین راههای مواصلاتی است که زمینه های رشد کیفی و کمی اهالی روستاها و شهرها را در ابعاد مختلف تضمین میکند.

توسعه راههای روستایی

یکی ازعمده ترین دلایل مهاجرت روستایی همواره عدم دسترسی آسان به شهرها برای انتقال محصولات کشاورزی  و دامی خود و همچنین امکانات بهداشتی، درمانی و دیگر تسهیلات شهری بوده است.

 در سالهای اخیر تلاش مسئولان و مدیران استانی بر توسعه این راهها و افزایش اعتبارات مربوط به آن متمرکز شده است ، به طوریکه در حال حاضر ۳۸ پروژه راه روستایی در دست اقدام است که با تامین اعتبار از محل ابلاغ سال ۹۷ و بر اساس قرار داد تنظیم شده با پیمانکاران این راهها توسط راه و شهر سازی در حال انجام است.علاوه بر آن ۴۳ پل احداث و ۱۴ کیلومتر نیز آسفالت شده است  و تلاش برای  تکمیل پروژ ه های ناتمام است.

بدیهی است که تخصیص اعتبار برای توسعه راههای روستایی میتواند عواید اقتصادی خوبی برای آنان داشته باشد و حتی منجر به مهاجرت معکوس از شهرهای  شلوغ و پر ترافیک  و نهایتا کاهش آلودگیهای شهری شود. جذب سرمایه گذار در شهرها و روستاها همواره نیازمند توسعه جاده ای بوده است که خوشبختانه در سالهای اخیر به این مهم پرداخته شده است.

راه مناسب از زیرساختهای اساسی توسعه گردشگری است

  راه ارتباطی یکی از ضروریاتی است که زمینه ی حضور گردشگران و سرمایه گذاران را فراهم میکند . بدون تردید این امر توسعه اقتصادی و اجتماعی استان را درپی خواهد داشت علی الخصوص در  شرایط  حساس فعلی که  از یکطرف آمار بیکاری نسبتا بالایی نسبت به سایر استانها  داریم و از سویی دیگر تحریمهای دشمن فشار اقتصادی مضاعفی راتحمیل می نماید.

جهش قابل توجه استان در حوزه گردشگری که با سیاست گذاری بهنامجو،استاندار اردبیل و انتخاب این مسیر به عنوان محوراول توسعه استان باهدف قرار گیری اردبیل در قله گردشگری کشور تا سال ۱۴۰۰ بوده است  به همراه تلاش بی وقفه حیدری ،مدیر کل  اداره راه و شهرسازی استان منجر به افزایش اعتبارات در حوزه راهسازی و تغییر جاده های بین شهری به بزرگرا ه شد .چیزیکه با تسهیل عبور و مرور جاده ای حافظ جان مردم خواهد بود .

وجود راههای ناکارآمد ،فرسوده و غیر استاندارد  منجر به تصادفات جاده ای جبران ناپذیری می شد که جان و مال هموطنان را به مخاطره می انداخت.از اینرو در سالهای اخیر نظام مقدس جمهوری اسلامی با همت دولت تدبیر و امید تلاش کرده است گامهای موثری در راستای توسعه ی جاده ای استان اردبیل بردارد .

افزایش بیش از ۱۰ برابری اعتبارات از ۱۵۶ میلیارد ریال به ۱۶۰۰میلیارد ریال

دغدغه مدیران استانی در توسعه مواصلات شهری و  روستایی نشانگر اهمیت آنان به پیشرفت استان و از بن بست در آمدن آن است که ضرورت تدوین یک برنامه بلند مدت را میطلبد .

با توجه به این که پیش از این و تا سال ۹۶ تنها ۲۵۰ کیلومتر از راههای شریانی استان دارای ردیف بودجه از اعتبار ملی بود اما هم اکنون با پیگیریهای استاندار و دغدغه های مدیر کل راه و شهرسازی بالغ بر ۷۰۰ کیلومتر از راههای مواصلاتی استان  ردیف اعتبار ملی دارد و در طول دو سال گذشته علیرغم کاهش اعتبار در سطح کشور و شرایط سخت اقتصادی اعتبارات راه و شهرسازی استان هرسال بیش از دو سه برابر افزایش یافته است . به طوری که در این مدت ۱۳۴  کیلومتر بزرگراه افتتاح شده و ۵۱ کیلومتر ان نیز با سفر رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

لزوم آگاهی بخشی عمومی به رعایت قوانین

هزینه بر بودن ساخت راههای اصلی و بزرگراهها با توجه به کوهستانی بودن بعضی مناطق لزوما هزینه بیشتری را می طلبد به طوریکه برای هر کیلومتر راه اصلی ۲۰ میلیارد ریال هزینه و در مناطق صعب العبور بیشتر از این میزان هزینه صرف می شود.

استاندارد سازی راهها یکی از عوامل اصلی و موثر در کاهش تصادفات و حوادث جاده ای است . عرض  مناسب،  آسفالت با کیفیت ،علائم و نشانه های جاده ای در بالا بردن ضریب امنیت و کاهش تصادفات بسیار موثر است  اما در نهایت لزوم آگاهی بخشی به مردم به رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از سرعت و سبقت غیر مجازمحسوس است .

هوشمند سازی جاده ها و نصب دوربین های کنترل سرعت نیز یکی از راههایی است که در کنترل این امر نتیجه بخش بوده ودر این مقوله بسیار زود بازده است .

۲۱۳کیلومتر بزرگراه در حال احداث است

علی یوسف زاده معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهر سازی استان  در گفت و گو با خبرنگار گروه رسانه ای برای اردبیل گفت: بزرگراه ها ی در حال توسعه استان از ۲۰۰ کیلومتر تجاوز می کند .

وی گفت: ۲۱۳  کیلومتر بزرگراه در دست احداث وجود دارد که اکثر انها عملیات احداث باند دوم است و ۳۳۷ کیلومتر محور شریانی نیز در دست مطالعه است. معاون مهندسی و ساخت راه سازی اداره کل راه و شهر سازی استان خاطرنشان کرد پروژه راه های در دست اجرا و پروژه های در دست مطالعه نیاز های بلند مدت استانی است که دارای پیوست بودجه بوده  و تلاش بر این است که در سال ۹۹ این مبلغ افزایش یابد.

یوسف زاده تشریح کرد: با همت بهنامجو، استاندار و پیگیری محبوب حیدری،مدیر کل راه و شهر سازی وشایقی ،رئیس سازمان برنامه و بودجه در کل استان اکثر محورها به جز تعداد محدودی به پیوست بودجه رفته است.

از مسیرهای پرترافیک استان گردنه و تونل حیران است که مخصوصا در روزهای تعطیلی بسیار پر ترافیک است و با در نظر گرفتن این موضوع احداث تونل دوم حیران پیش بینی شده  و مراحل برگزاری مناقصه به اتمام رسیده است.

با به پایان رسیدن این پروژه میتوانیم شاهد آمدو رفت مردم و گردشگران و مسافرانی باشیم که ساعتها ترافیک را دراین مسیرتجربه کرده اند.راهی که اردبیل را به شمال کشور و دریا متصل میکند .

مسیر اردبیل سرچم نیز که به دلیل صعب‌العبور بودن و حساسیت جاده ای تصادفات زیادی را بر خود دیده است از جمله جاده هایی بود که توجه ویژه ای را می طلبید. به گفته یوسف زاده این مسیر تا کیلومتر ۹۰ و ابتدای تونل ها بخشی از طریق اداره کل راه و شهرسازی و بخشی دیگر از طریق شرکت ساخت به پیمانکار واگذار شده و در حال انجام عملیات است که حداکثر تا دو سال اینده به اتمام خواهد رسید. اما با توجه به اینکه سرچم نزدیک ۳ کیلومتر تونل دارد و جزو سخت ترین محدوده های توسعه راهی محسوب میشود این پروژه د ر دست بررسی و مطالعه است. به همین خاطر چشم انداز اتمام این قسمت از پروژه سرچم پس از اتمام مطالعه مشخص خواهد شد.

 همزمان با پروژه های در دست اجرا مسیر گرمی به بیله سوار که از جاده های حادثه خیز استان است در مرحله مناقصه می باشد.

معاون توسعه اداره کل راه و شهرسازی در مورد به اتمام رسیدن عملیات محور رانش کوثر به خلخال گفت: این پروژه به بهره برداری رسیده است و در صورتی که پروژه های دیگر نیز به اتمام برسد بلافاصله مورد بهر برداری قرار خواهد گرفت.

وی در مورد به اتمام رسیدن پروژه بزرگراه اردبیل به مشگین شهرخاطر نشان کرد :این پروژه در حال اتمام است و پس از نصب تابلوها وگاردریل و خط کشی به بهره برداری خواهد رسید ،اما افتتاح رسمی آن در سفر رئیس جمهور خواهد بود.

 به نظر می رسد ظرف چند سال اینده با به اتما م رسیدن پروژه های عملیاتی در حال احداث پیشرفت زیادی در حمل و نقل و توسعه گردشگری استان صورت خواهد گرفت. به طوری که در راستای توسعه اقتصادی استان تاثیر چشمگیری  خواهد داشت. چیزی که میتواند استان اردبیل را از بن بستی که در گذشته با ان دست و پنجه نرم می کرد رها سازد.

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *