داربی سیاسی برای کسب مقام سوم انتخابات

داربی سیاسی برای کسب مقام سوم انتخابات

با اعلام صلاحیت کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ترکیب رقابت در حوزه اردبیل به شرایط ۴ + ۲ تبدیل شده است.

اگر از بازگشت کاندیداهای رد صلاحیت شده در این معادله صرف نظر کنیم ، سید کاظم موسوی و صدیف بدری با لحاظ امتداد شرایط فعلی فضای انتخابات تا ۲ اسفند، سطح رای آوری خود را به شکل قابل توجه و غیر قابل جبرانی از ۴ نفر بعدی بالا برده و احتمال راهیابی به مجلس این دو نفر تقریبا قابل پیش بینی و بسیار نزدیک به محقق شدن است .

چهار نفر بعدی را می توان به دو سطح تقسیم بندی کرد ، منصور حقیقت پور و علی نیکزاد که یک سطح بالاتر از احد بیوته و کاظم دبیر قرار دارند اما این اختلاف سطح ناچیز بوده و در صورت تدابیر مناسب انتخاباتی از سوی دو نفر آخر هر لحظه احتمال تغییر این ساختار و جابجایی در سطوح وجود دارد.

علی نیکزاد علی رغم همه پمپاژهای فکری که مبنی بر انتخاب قریب الوقوع و بی چون و چرای وی انجام شد با ریزش شدیدی مواجه گشته و به سطح رقابت برای ایستادن بر سکوی سوم انتخابات مجلس شورای اسلامی نزول کرده است . انتشار تصاویر پانورامای دیدارها و ویدیو مدیریت مینی بوسی از زمان استانداری وی نیز نتوانسته به اقنا مردم برای ارتقای آرای وی کاری از پیش ببرد.

منصور حقیقت پور نیز که تا قبل از رد صلاحیت ها میدانی برای عرض اندام نداشت و با رقیبان قدری همچون حسن نوعی اقدم ، کمال الدین پیرموذن و مجید خدابخش روبرو بود ، بعد از رد صلاحیت ها در میدان خالی از رقیب توانسته خود را به سطح رقابت برای کسب عنوان سومی در انتخابات مجلس برساند.

رقابت درون جناحی علی نیکزاد و منصور حقیقت پور با توجه به سبک انتخاباتی و روش تبلیغاتی-رقابتی نزدیک به هم می تواند هیجان انگیز ترین برش از رقابتهای انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس باشد. داربی سیاسی که در صورت فشرده شدن فضای انتخاباتی و نزدیک بودن سقف آرا ممکن است به بگم بگم هایی ختم شود که از سوی ستادهای این دو نفر وارد صحنه تبلیغات انتخاباتی شود .

از طرف دیگر احد بیوته و کاظم دبیر با اختلاف کمی در تعقیب منصور حقیقت پور و علی نیکزاد قرار دارند و چه بسا طرفین داربی چنان به سبقت گرفتن از یکدیگر مشغول شوند که هر دو نفر از سکوی سوم جا مانده و بیوته یا دبیر به عنوان سومین نماینده منتخب راهی مجلس شوند .

به هر صورت ، داربی حساسیت های خاص خود را دارد، علی الخصوص که در حوزه سیاست بوده و تبدیل به داربی سیاسی شود . این حساسیت زمانی صد چندان می شود که بازنده این دربی شاهد پایان عمر سیاسی خود حداقل در سطح استان اردبیل خواهد بود ، نتیجه مساوی نیز نقطه پایانی بر حضور هر دو نفر در عرصه کلان استان خواهد شد .

تمام این معادلات در صورتی است که حسن نوعی اقدم و یا مجید خدابخش بازگشت رویایی به عرصه انتتخابات نداشته باشند چون در این صورت یکی از این دو نفر در جمع سه کاندیدا قرار خواهد گرفت و منصور و علی داربی سیاسی اردبیل شکستی تاریخی را ثبت خواهند کرد .

شهروز کامجو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *