حمایت های سازمان امور مالیاتی از فعالان اقتصادی در روزهای کرونایی

حمایت های سازمان امور مالیاتی از فعالان اقتصادی در روزهای کرونایی

معاون حسابرسی امور مالیاتی مرکزاستان اردبیل با اشاره به بخشودگی های مالیاتی بعد از شیوع بیماری کرونا به خبر نگار گروه رسانه ای برای اردبیل گفت: سازمان امور مالیاتی کشور در سال گذشته دو بخشنامه مهم صادر کرد که به موجب آن، مؤدیانی که دارای مانده بدهی مالیاتی بودند در صورت پرداخت تا آخر مهر ماه سال ۱۳۹۸مشمول بخشودگی صد درصدی جرائم می شدند ، اما در صورت پرداخت تا پایان اسفند ۱۳۹۸ به صورت پلکانی ۲ درصد برای واحدهای تولیدی و ۴درصد برای واحدهای غیر تولیدی به ازای هرماه ازمیزان بخشودگی یاد شده کسر شود. به عبارتی در صورت پرداخت تا اسفندماه ۱۳۹۸ واحدهای تولیدی با بخشودگی جرایم قابل بخشش ۹۰ درصد وسایر واحدها با بخشودگی جرایم قابل بخشش ۸۰ درصد مواجه میشدند.مهمترین قسمت این بخشنامه حاکی از این بود در صورت عدم پرداخت بدهی مالیاتی تا پایان سال ۱۳۹۸ این جرائم در زمره جرائم غیر قابل بخشودگی قرارمی گرفت .
آقای داریوش سرخانی مقدم به مصوبات بعد از شیوع بیماری کرونا اشاره و تصریح کرد : با توجه به شرایط اخیر وتمهیدات انجام گرفته در سطح کشور به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا ورعایت حقوق مودیان محترم مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور مهلت بخشودگی جرایم مالیاتی را که تا پایان سال ۱۳۹۸ اعلام کرده بود تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۹ تمدید نمود بدین ترتیب مودیانی که بدهی قطعی شده خود را تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۹ پرداخت نمایند به میزان بخشودگی جرایم مالیاتی اسفند ماه سال ۱۳۹۸یعنی ۹۰% برای واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و۸۰% برای سایر مودیان از بخشودگی جرایم مالیاتی بر خوردار خواهند بود .
وی تشریح کرد: از دیگر مواردی که بعد از شیوع بیماری کرونا و در راستای تعامل با مؤدیان بخشنامه گردید بخشودگی جرایم مالیاتی ارزش افزوده است .
مطابق ماده ۲۱ قانون ارزش افزوده، اظهارنامه دوره چهارم سال ۹۸ (فصل زمستان) حداکثر ظرف مدت پانزده روز از تاریخ انقضای دوره بایستی تسلیم ومالیات متعلق دوره پرداخت می گردید (حداکثر تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۹) اما سازمان امور مالیاتی با صدور بخشنامه ای مقرر نمود در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ نسبت به تسلیم اظهارنامه دوره چهارم سال ۱۳۹۸ و نیز پرداخت مالیات دوره چهارم اقدام نمایند با بخشودگی صد در صدجرایم عدم تسلیم اظهارنامه وعدم پرداخت مالیات در موعد مقرر اقدام خواهد گردید .
معاون حسابرسی مالیاتی مرکز استان اضافه کرد:علاوه بر موارد بالا طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و در راستای حمایتهای مالیاتی از فعالین اقتصادی بخشودگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون تجمیع عوارض به شرط پرداخت اصل مالیات و عوارض تا تاریخ ۳۰/۰۹/۱۳۹۹ می باشد.
سرخانی مقدم ازدیگر مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا به افزایش مهلت اعتراض به اوراق مالیاتی حداکثر تا تاریخ ۳۱/۳/۹۹ اشاره و تشریح کرد : در موارد که طبق مقررات قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده انقضای مهلت زمانی برای اعتراض به اوراق مالیاتی از تاریخ ۰۱/۱۲/۱۳۹۸ لغایت ۱۵/۰۲/۱۳۹۹ باشد، مهلت اعتراض حداکثر تا تاریخ ۳۱/۰۳/۱۳۹۹ تمدید می شود.
همچنین از مصوبات دیگرافزایش مهلت یکماهه اجرای ارزش معاملاتی جدید مطابق ماده ۶۴ قانون مالیاتهای مستقیم به چهار ماه خبر داد و گفت : تاریخ لازم الاجرا شدن ارزش معاملاتی تعیین شده در اجرای مقررات ماده (۶۴) قانون مالیاتهای مستقیم در سال ۱۳۹۸ برای اجرا در سال ۱۳۹۹ از یک ماه به چهار ماه پس از تاریخ تصویب نهایی کمیسیون تقویم املاک افزایش می یابد.
سرخانی مقدم اذعان کرد : کمکهای نقدی و غیر نقدی اشخاص حقیقی و حقوقی در اسفندماه ۱۳۹۸ و سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ جهت تامین لوازم و تجهیزات مصرفی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی و تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و نیرو های مسلح و سایر مراکز درمانی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت مبارزه با ویروس کرونا که مورد تایید وزارت مذکور قرار گیرد به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی در سال پرداخت محسوب می شود.
وی ادامه داد: صدور یا تجدید پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی موضوع ماده (۱۸۶) قانون مالیات های مستقیم تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۹ نیاز به اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیات نخواهد داشت.
معاون حسابرسی اداره امور مالیاتی استان در پاسخ به سؤال نحوه ی پیشگیری از فرار مالیاتی به خبرنگار ما گفت : بحث فرار مالیاتی یک بحث کلی است اما اقداماتی که در راستای مقابله با فرار مالیاتی انجام می شود هوشمند سازی نظام مالیاتی است و فرآیند آن با تکمیل مکانیزاسیون ویکپارچه نمودن سیستمهای اطلاعاتی و فرآیندهای مالیاتی انجام شده ودر مرحله دوم طراحی واستقرار نظام مالیاتی هوشمند دنبال می گردد داده های الکترونیکی از قبیل فهرست شرکتهای ثبت شده،فهرست اسناد وکالتی ، اطلاعات هویتی،اطلاعات معاملاتی اشخاص ،اطلاعات مالی پولی وسرمایه ای واطلاعات داراییها ،اموال واملاک ونقل وانتقال آنها وسایر اطلاعات فعالیتهای اقتصادی از طریق فناوریهای هوشمندسازی مثل هوش مصنوعی هوش تجاری تحلیل داده ، داده کاوی خواهد گردید وسازمان امور مالیاتی کشور به یک سازمان داده مبنا تغییر پارادایم داده ویکی از خروجی های آن کشف فرار مالیاتی می باشد.
سرخانی مقدم افزود : اشخاص ثالث و همشهریانی که از فرار مالیاتی اشخاص مطلع می باشند از طریق سامانه ۱۵۲۶یا مراجعه ی حضوری ما را در جلوگیری از فرار مالیاتی یاری فرمایند.
سرخانی مقدم اضافه کرد: بعضی اقدامات در خود قانون بودجه انجام شده است از آن جمله مالیات بر دارایی سالانه می باشد واحدهای مسکونی با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان وبیشتر مشمول مالیات بر دارایی از قرار یک در هزار تا پنج در هزار به صورت تصاعدی وپلکانی مشمول مالیات می شود. همچنین انواع خود روهای سواری و وانت دو کابین شخصی با ارزش روز ۷۰۰ میلیون تومان وبیشتر ۲ دهم درصد(۲/۰ %)مشمول مالیات است .
معاون حسابرسی امور مالیاتی استان در پاسخ به خبرنگار ما در رابطه با مالیات بر خانه های مسکونی خالی از سکنه اظهار کرد : طبق ماده ۵۴ مکررقانون مالیاتهای مستقیم وقانون بودجه سال ۱۳۹۹سازمان امور مالیاتی مکلف گردیده با همکاری شهرداریهای سراسر کشور مالیات خانه های خالی از سکنه در شهرهای بیش از یکصد هزار نفر جمعیت را طی سالهای ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ شناسایی و از مالکانی که بیش از یک خانه خالی دارند اخذ نماید که در بند( ث )تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۹تمهیدات لازم دیده شده است .

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *