کسب رتبه نخست کاهش تلفات سوانح برون شهری در استان اردبیل

کسب رتبه نخست کاهش تلفات سوانح برون شهری در استان اردبیل

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: سال گذشته استان اردبیـل با کاهش ۲۱٫۳ درصدی تلفات تصادفات برون شهری رتبه اول کشور را کسب کرد.

علی رحمتی در گفتگو با خبرنگار گروه رسانه‌ای برای اردبیل، تصریح کرد: پس از اردبیل استان‌های قم و گیلان به ترتیب با کاهش ۲۰٫۴ درصد و ۱۵٫۹ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی بیان کرد: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های انجام شده توسط دفتر آمار، ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور در مجموع تصادفات برون شهری و روستائی نیز استان اردبیل با کاهش۱۴٫۸ درصدی در رتبه ۳ کشوری قرار دارد.
رئیس کمیته حمل و نقل ستاد اجرائی خدمات سفر استان اردبیل با بیان اینکه سال ۹۷ از نظر حوادث رانندگی سال تلخی برای ما بود، افزود: به فضل الهی و همراهی همه عزیزان توانستیم به قولی که درنوروز ۹۸ در صداوسیما به مردم شریف استان در خصوص کاهش تصادفات دهیم عمل کنیم و جز ۳ استان برتر کشور باشیم.
عضو شورای ترافیک استان اردبیل هوشمندسازی جاده‌های استان را از جمله برنامه‌های مهم اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان اردبیل دانست و گفت: ۱۴۸سامانه تردد شماری، دوربین نظارت تصویری، سامانه‌های ثبت تخلفات عبور و مرور سرعت و توزين حين حركت در محورهای مواصلاتی استان اردبیل فعال است.
رحمتی بر ایمن‌سازی محورها، اصلاح و حذف نقاط حادثه خیز تاکید کرد و ادامه داد: از ۲۶ نقطه حادثه‌خیز شناسایی شده در محورها ۱۱ مورد حذف و اصلاح شده و عملیات اصلاح ۸ نقطه دیگر نیز در حال اجراست.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل همچنین از تلاش‌ همه دستگاههای حاضر در کمیسیون مدیریت اجرائی ایمنی حمل و نقل استان به ویژه راهنمایی‌های استاندار اردبیل، حضور فعال معاون امور عمرانی استانداری، نقش برجسته پلیس راه در محورهای مواصلاتی و فعالان رسانه‌ای در فرهنگ‌سازی کاهش تصادفات قدردانی کرد.
وی با بیان اینکه داشتن کارت هوشمند برای رانندگان ناوگان باری و مسافر به عنوان مدرک شناسایی رانندگان در بخش حمل و نقل جاده‌ای محسوب می‌شود، افزود: کارت هوشمند،کارتی با ضریب امنیتی بالا به شمار می‌رود که امکان ذخیره‌سازی اطلاعات و لحاظ کردن اطلاعات کارت با سایر سیستم‌های عملیاتی مانند امکان شناسایی دقیق رانندگان، تشخیص رانندگان فعال از غیرفعال، جلوگیری از صدور کارت‌های تکراری یا تقلبی، ایجاد گردش کار و ثبت تخلفات راننده در کارت شناسایی را فراهم می‌کند.
تمامی رانندگان استان اردبیل دارای کارت هوشمند هستند
عضو شورای اداری استان اردبیــل فعالیت ۱۳ هزار و ۸۰۰ راننده را در حوزه کالا و مسافر استان اردبیل یادآور شد و گفت: خوشبختانه همه رانندگان استان دارای کارت هوشمند هستند.
رئیس کمیته حمل ونقل ستاد اجرائی خدمات سفر استان اردبیل با اشاره به اینکه ۸۷ شرکت حمل و نقل کالا و ۵۴ شرکت مسافری در استان در حال فعالیت می باشد تصریح کرد:۸ هزار و ۹۰۰ دستگاه ناوگان در حوزه کالا و مسافر دراستان در حال خدمات رسانی به مردم هستند.
دبیر کمیسیون مدیریت اجرائی ایمنی حمل و نقل استان اردبیــل با بیان اینکه به منظور صرفه جویی در مصرف کاغذ و در راستای تحقق کامل اهداف دولت الکترونیک در دستگاه‌ها حذف فیزیک کارت هوشمند راننده و ناوگان در دستورکار قرار گرفته است، افزود: از تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه کلیه اطلاعات رانندگان و فرآیند حمل ونقلی بر اساس کد ملی راننده صورت خواهد گرفت و شماره هوشمند راننده حذف خواهد شد.

کاهش ۵۳ درصدی تردد در محورهای مواصلاتی استان اردبیل در فروردین ماه امسال
عضو شورای اداری استان اردبیل میانگین سرعت استان را در مدت یاد شده ۷۲ کیلومتر بر ساعت عنوان کرد و گفت: بخاطر شیوع ویروس کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی میزان تردد فروردین ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد کاهش یافته است.
رئیس کمیته حمل ونقل ستاد اجرائی خدمات سفر استان اردبیل با اشاره به اینکه بیشترین تردد با ۴۰۳ هزار مورد در محور اردبیل – آستارا و بالعکس به ثبت رسیده گفت: در محور اردبیل مغان و بالعکس محدوده سه راهی صحرا ۳۹۴ هزار تردد و اردبیل خلخال و بالعکس نیز ۳۰۴ هزار به ثبت شده است.
دبیر کمیسیون مدیریت اجرائی ایمنی حمل و نقل استان اردبیــل هوشمندسازی جاده‌های استان را از جمله برنامه‌های مهم اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان اردبیل دانست و تصریح کرد: علاوه بر ۶۶ سامانه تردد شماری ۴۰ دوربین نظارت تصویری،۴۰ سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور سرعت و ۲ سامانه توزين حين حركت نیز در محورهای مواصلاتی استان اردبیل فعال است.
مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: در ۱۱ ماه سال گذشته استان اردبیـل با کاهش ۱۹٫۵ درصدی متوفیات تصادفات برون شهری رتبه اول کشور را کسب کرد.
عضو شورای اداری استان اردبیل ایمن سازی محورها،اصلاح و حذف نقاط حادثه خیز را از اولویت های اصلی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل دانست و گفت: از ۲۶ نقطه حادثه خیز شناسایی شده در محورها ۱۱ مورد حذف و اصلاح شده و عملیات اصلاح ۸ نقطه دیگر نیز درحال اجراست.

رحمتی با اشاره به برگزاری ۲۴۳ همایش آموزشی برای ارتقای ایمنی کاربران آسیب پذیر جاده ای توسط کارشناسان ایمنی راهداری افزود: ار تقای ایمنی حمل ونقل از اولویت های مهم راهداری و در دستور کار است.
وی بیان داشت: از ابتدای اجرای طرح از سال ۹۰ تا به امروز ۹ هزار و ۶۵۰ عدد کلاه ایمنی به همراه شبرنگ و کپسول آتش نشانی بصورت رایگان بین کابران آسیب پذیر جاده ای اعم از موتورسواران، عابرین پیاده، ادوات کشاورزی و مدارس حاشیه راه ها توزیع شده است.
عضو شورای اداری استان اردبیــــل مجهز شدن ۱۷۰ کیلومتر از محورهای مواصلاتی استان به سیستم روشنایی را خاطرنشان کرد و گفت:در مدت یاد شده راهداران سخت کوش ۷۳ کیلومتر روکش آسفالت و ۱۰۸هزار متر طول درزگیری در راهها انجام داده اند.
رئیس کمیته حمل و نقل ستاد اجرائی خدمات سفر استان اردبیل در راستای رفع نیاز رانندگان برای خدمات رسانی بهتر به مردم توزیع ۶۵ هزار حلقه لاستیک به نرخ دولتی و سهمیه ای در بین رانندگان استان را در سال ۹۸یاد آور شد و اظهار کرد:در مدت یاد شده با فعالیت گشت راهداری در محورهای مواصلاتی استان ۷۱۸ مورد تجاوز به حریم راه و ساخت و سازهای غیر مجاز شناسایی، توقف و قلع وقمع شده است.
رحمتی با اشاره به اینکه افزایش ضریب ایمنی راهها در کاهش تصادفات وتلفات جاده ای نقش مهمی دارد تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ عدد تابلوی انتظامی و الزامی راهها نصب ،مونتاژ و اصلاح شده است.
مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان اردبیل در جهت هوشمندسازی جاده ها از فعال بودن ۶۶ دستگاه تردد شمار برخط، ۴۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری و ۴۰ دوربین کنترل سرعت جاده ای در محورهای استان خبرداد و افزود:خوشبختانه در ۱۱ ماهه سال گذشته با تدابیر انجام شده در محورها وارتقای ایمنی راهها توانستیم رتبه اول کشوری را در کاهش تصادفات برون شهری کسب کنیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *