تدوین استاندارد ملی آبهای معدنی گرم وسرد

تدوین استاندارد ملی آبهای معدنی گرم وسرد

مدیر کل اداره استاندارد استان در گفتگو با خبرنگاران گروه رسانه ای برای اردبیل با تاکید بر لزوم بازرسی ادواری آسانسورها اظهار داشت: در راستای انجام بازرسی های فنی و دقیق و ایمن سازی آسانسور ساختمان ها، با پیگیری های اداره کل استاندارد، در حال حاضر دو شرکت بازرسی فنی بومی و ۷ نمایندگی در سطح استان فعال می باشد.

وی از مردم خواست برای بازرسی های فنی ادواری آسانسور با مراجعه به سامانه اینترنتی مدیریت بازرسی آسانسور به آدرس lift.isiri.gov.ir اسامی شرکت های دارای پروانه از سازمان صنعت،معدن و تجارت را مشاهده نموده و از طریق یکی از شرکت های مذکور در سامانه ثبت نمایند.
علایی یاد آور شد، شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده سازمان ملی استاندارد موظفند پس از ۵ روز کاری از زمان تحویل و تکمیل درخواست و مدارک نسبت به بازرسی از آسانسور اقدام نمایند.
وی هزینه بازرسی اولیه آسانسورها را بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و هزینه بازرسی ادواری را حداکثر ۳۰۰ هزار تومان اعلام نمود.
مدیر کل استاندارد استان از مالکان و بهره برداران اماکن عمومی و خصوصی از جمله دستگاه های دولتی، بیمارستان ها، کلینیک ها و پاساژها خواست بدون داشتن گواهی استاندارد اولیه و ادواری از استفاده آسانسورهای برقی خودداری نمایند.
علایی از پیگیری ریاست دادگستری استان و دادستان اردبیل و معاون عمرانی استانداری در این زمینه قدردانی کرد و از شهرداری های سطح استان خواست: در صورت عدم ارائه گواهی ایمنی آسانسور توسط مالکین از صدور پایان کار ساختمان به جهت حفظ ایمنی و سلامت مردم خودداری نمایند.


لزوم استعلام اصالت استاندارد مصالح ساختمانی از اداره استاندارد
علایی با تاکید بر رعایت استاندارد در تولید و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد نیز خاطرنشان کرد: اکثر فرآورده های مصالح ساختمانی مشمول استاندارد اجباری بوده و لازم است سازمان نظام مهندسی، مهندسان ناظر، دستگاه های اجرایی، شهرداری ها و بخش خصوصی به این مهم توجه داشته و از استفاده مصالح ساختمانی فاقد پروانه استاندارد خودداری کرده و در صورت نیاز اصالت پروانه استاندارد را از اداره کل استاندارد استان استعلام نمایند، لازم به ذکر است ماده ۸ مصوبه هیات وزیران نیز نظارت بر استفاده مصالح ساختمانی دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد را بر عهده سازمان نظام مهندسی گذاشته است.
وی افزود: در راستای حمایت از بخش خصوصی و ارتقای کیفیت ساخت و سازها توصیه می شود مردم از مصالح ساختمانی واحدهای تولیدی استان که دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد می باشند استفاده نمایند.
مدیر کل استاندارد استان تاکید کرد سازمان ملی استاندارد ایران در راستای حمایت از واحدهای تولیدی کشور و به منظور رونق و جهش تولید در حمایت از کالاهای ایرانی اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
از جمله این اقدامات صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد با یک مورد نتیجه آزمون مطابق استاندارد می باشد که این فرایند قبلا با سه مورد متوالی نمونه برداری و آزمون صورت می گرفت.


طرح اجرای هماهنگ استاندارد
علایی تصریح کرد: طرح نظارتی با نام طرح طاها (طرح اجرای هماهنگ استاندارد) بصورت سالانه و با تخصیص اعتبار لازم از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به منظور اطمینان از استاندارد بودن کالاهای موجود در بازار، جلوگیری از تولید و عرضه کالاهای بی کیفیت و شناسایی و کنترل واحدهای تولیدی مشمول استاندارد اجباری اجرا می شود بطوریکه در سال گذشته بالغ بر ۱۰ هزار بازرسی و نمونه برداری از مراکز توزیع و فروش سطح استان صورت گرفته است.
مدیر کل استاندارد استان از عموم مردم، به عنوان همیاران استاندارد خواست تا با دقت در تهیه محصولات استاندارد و ارسال کد ۱۰ رقمی زیر علامت استاندارد به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از اصالت و استاندارد بودن کالاهای مورد نظر اطمینان حاصل نمایند و در غیر اینصورت مراتب را به اداره کل استاندارد استان با شماره تلفن ۱۵۱۷ اطلاع دهند.
وی همچنین عنوان نمود که کنترل و آزمون صحت عملکرد ترازوهای سبک و باسکولهای سنگین یکی دیگر از وظایف اداره کل استاندارد استان می باشد که در همین راستا و با توجه به شروع فصل برداشت محصولات کشاورزی آزمون صحت عملکرد باسکول های سنگین توسط آزمایشگاه همکار تایید صلاحیت شده با همکاری تعاونی های روستایی در جهت حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انجام می شود، وی از کشاورزان درخواست نمود در زمان تحویل محصولات کشاورزی از صحت عملکرد باسکول های مراکز خرید گندم اطمینان حاصل نمایند.
تجهیزات شهربازی و زمین های بازی مشمول استاندارد اجباری است
مدیر کل استاندارد استان در خصوص استاندارد سازی پل های معلق مشگین شهر و هیر بیان کرد: پل های معلق در حال حاضر مشمول استاندارد اجباری نیستند ولی تجهیزات شهرهای بازی و زمین های بازی مشمول مقررات استاندارد اجباری می باشند که مالکین یا بهره برداران مراکز مذکور باید قبل از بهره برداری نسبت به اخذ گواهی بازرسی از شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده اقدام نمایند.
تدوین استاندارد ملی آبهای معدنی گرم وسرد
مدیر کل استاندارد استان در خصوص تدوین استانداردهای آب های گرم و سرد معدنی اعلام نمود: استان اردبیل با داشتن حدود ۶۰ مورد آب های معدنی سرد و گرم قطب آب های معدنی کشور محسوب می شود در همین راستا این اداره کل با همکاری اساتید دانشگاهی، شرکت آب منطقه ای استان و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری برای اولین بار در کشور نسبت به تدوین استاندارد ملی مراکز آب معدنی-چشمه های آب گرم و آب سرد اقدام نمود. با توجه به تدوین این استاندارد از مالکان و مدیران آب های معدنی استان درخوسات می شود با استفاده از استاندارد ملی فوق نسبت به استاندارد سازی استخرهای آب های معدنی اقدام نمایند.
وی با اشاره به تلاش های سازمان ملی استاندارد یاد آور شد، علی رغم تحریم های ظالمانه این سازمان در بین ۱۶۳ کشور عضو ISO به رتبه ۲۱ جهانی ارتقا یافته است که این رتبه نوید بخش این موضوع می باشد که سازمان ملی استاندارد ایران در حوزه استاندارد سازی فعالیت های چشمگیری انجام داده است.


کسب رتبه اول کشوری در بین ادارات کل استاندارد
وی تشریح کرد: اداره کل استاندارد اردبیل در ارزیابی شاخص های عمومی و اختصاصی و با تلاش همکاران و مشارکت مردم، در طول سه سال گذشته بین ۵۲ دستگاه اجرایی رتبه های سوم، دوم و در سال ۹۷ نیز موفق به کسب رتبه اول کشوری در بین ادارات کل استاندارد شده است، همچنین اداره کل استاندارد استان در خدمت رسانی در قالب میز خدمت جز دستگاه های فعال و برتر بوده و در طرح تکریم ارباب رجوع و در حوزه نماز نیز رتبه اول در سطح ادارات استان را بدست آورده است.
وی خاطر نشان کرد: در راستای طرح تکریم ارباب رجوع، میز خدمت بخصوص در روزهای کرونایی به صورت روزانه به هم استانی های عزیز خدمت نموده و در روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته با حضور مدیریت اداره کل تشکیل می شود.
مدیر کل استاندارد استان به استاندارد سازی در بحث واردات و صادارت اشاره کرده و افزور با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر رونق و جهش تولید به منظور جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب
در حمایت از تولیدکنندگان داخلی در بحث وادرات و ارتقا کیفیت و رقابت با محصولات خارجی در بحث صادرات کالاهای صادراتی و وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری با ارجاع گمرک توسط این اداره کل کنترل و پس از انطباق با استاندارد ترخیص می شود در همین راستا بسته های حمایتی از طریق سازمان ملی استاندارد نیز تدوین شده است که موجب تسریع در فرآیند کنترل کالاهای صادراتی و وارداتی شده است.

وی همچنین به تعداد ۹ آزمایشگاه مرجع اداره کل اشاره کرد و افزود این آزمایشگاه ها در زمینه های مختلف از جمله مصالح ساختمانی، غذایی و کشاورزی، اندازه شناسی و اوزان و مقیاس، انگ فلزات گرانبها و … در حال فعالیت می باشد.
ایشان همچنین اعلام کردند اداره کل استاندارد استان در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با بیش از ۵۰ آزمایشگاه و شرکت بازرسی بخش خصوصی و زمینه های مختلف همکاری می نمایند که از این تعداد ۳۸ مورد بومی استانی می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *