مشاغل آسیب دیده از کرونا فرصت اندکی برای گرفتن تسهیلات دارند

مشاغل آسیب دیده از کرونا فرصت اندکی برای گرفتن تسهیلات دارند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: افرادی که کسب و کار آنها بخاطر کرونا دچار ضرر و زیان شده اند می توانند تا اواخر خرداد ماه سال جاری نسبت به ثبت نام و پیگیری دریافت تسهیلات به سامانه کارا مراجعه کنند.

قاسم رحیمی صبح روز شنبه در گفتگو با خبرنگار گروه رسانه‌ای برای اردبیل اظهار کرد:  تسهیلات ارایه شده از طریق ۱۵ بانک عامل در بین افراد آسیب دیده توزیع خواهد شد و افراد از طریق سامانه کارا می توانند از بانک مورد مراجعه خود باخبر شوند.

وی ادامه داد: بعد از ثبت نام، افراد واجد شرایط پالایش خواهند شد و اطلاع رسانی از کامل نبودن مدارک و یا زمان و بانک مورد مراجعه فقط از طریق سامانه کارا امکان پذیر است و افراد هیچ گونه پیامکی دریافت نخواهند کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل ادامه داد: تاکنون حدود ۱۸هزار نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده بودند که بعد از بررسی های لازم مشخص شد ۹ هزار نفر واجد شرایط دریافت تسهیلات هستند.

برون سپاری اداری می تواند بروکراسی اداری را کاهش دهد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: برون سپاری می تواند تا حد زیادی بروکراسی اداری را کاهش دهد به همین دلیل برخی از خدمات ارایه شده توسط اداره کار و رفاه اجتماعی از جمله رسیدگی به شکایات کارگر و کارفرما می تواند به صورت برون سپاری انجام شود.

قاسم رحیمی ادامه داد: در سال گذشته به ۵۷۰۰ پرونده شکایات کارفرما و کارگر رسیدگی شده که نسبت به سال ۹۷ حدود ۵درصد کاهش را نشان می دهد و راه کاهش این حجم از پرونده ها علاوه بر نظارت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر واحد های تولیدی و صنعتی ارایه آموزش های حقوقی به کارفرمایان و کارگران است.

وی تصریح کرد: بیشتر کارگران نسبت به حق و حقوق خود اطلاع کافی ندارند و به همین دلیل در ابتدا به آنها مشاوره حقوقی ارایه می شود تا مانع هدر رفت زمان و هزینه در رسیدگی به شکایات آنها شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با راه اندازی سامانه الکترونیکی برای ثبت شکایات تعداد روزهای رسیدگی و ارایه رای به پرونده شاکیان به ۱۲ روز کاری کاهش یافته است.

ایجاد انجمن صنفی کارگران روزمزد باعث ارتقای کیفیت کار می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل تصریح کرد: می توان با همکاری شهرداری و نظام مهندسی به ایجاد تشکل صنفی کارگران صنعت ساختمان اقدام کرد که کارگران با ثبت نام در این انجمن بتوانند با درخواست کارفرما از محل منزل خود به محل کار اعزام شوند.

قاسم رحیمی ادامه داد: شهرداری می تواند با واگذاری مکان به تشکیل تشکل کارگران کمک کند که با پیگیری هایی که تاکنون توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل صورت گرفته جواب مثبتی دریافت نشده است.

۹۹/۱۱۷/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *