ارائه تسهیلات به مشاغل آسیب دیده در دستور کار است

ارائه تسهیلات به مشاغل آسیب دیده در دستور کار است

مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در گفتگو با خبرنگاران گروه رسانه ای برای اردبیل از ثبت نام بیش از ۱۸ هزارنفر متقاضی بیمه بیکاری در سامانه خبر داد و افزود : حدود ۹ هزار نفر از این تعداد استعلام و شرایط دریافت بیمه بیکاری آنها محرز گردید و تاکنون ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارنیز به این بخش پرداخت شده است. رحیمی گفت: صاحبان مشاغلی که از کرونا آسیب دیده اند می توانند در ۱۴ رسته ی تعیین شده در سامانه ی ثبت نام کرده و تنها با ارائه چک سفته از وام ۱۲ درصدی در نظر گرفته شده بهره‌مند شوند.
قاسم رحیمی تصریح کرد: پرداخت مبلغ ۵۳۵ میلیارد تومان از طریق ۱۵ بانک عامل صورت خواهد گرفت .مدیرکل اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد:افرادی که در این خصوص ثبت نام کرده‌اند به سامانه مراجعه و در صورت نیاز، اطلاعات خود را ویرایش نمایند تا مشمول دریافت این تسهیلات گردند .
وی از پرداخت حدود ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در خصوص مشاغل خانگی اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی و عشایری خبر دادو افزود :نزدیک به ۲۱ هزارواحد اقتصادی جهت دریافت تسهیلات در سامانه کارا ثبت نام کرده اند که پس از پالایش تایید شده و تسهیلات ارائه خواهد شد .
وی با اشاره به کسب رتبه برتر ارزیابی عملکرد این اداره در بین ۳۲ استان اظهار داشت: حدود ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته اند که تقریباً ۴۵ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود .
رحیمی ادامه داد: از این تعداد حدود ۱۱۸ هزار نفر بیمه شده ی اصلی و بقیه تحت حمایت ایشان است و حدود ۱۱۱ هزار نفر آنان نیز کارگر می‌باشند.
رحیمی تصریح کرد :حدود ۵۶ هزار نفر از روستاییان و عشایر استان تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر قرار گرفته اند که در سال گذشته برای سه هزار نفر مستمری برای برقرار شده است. رحیمی ارائه ی تسهیلات قرض الحسنه با ساز و کار اشتغال زایی را در کاهش آمار بیکاری استان موثر خواند و تشریح کرد : در سال ۹۸ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی توسط بانک رفاه کارگران، پنج میلیارد تومان توسط بانک توسعه تعاون و حدود ۵۵ میلیارد تومان نیز توسط صندوق کار آفرینی امید به چرخه ی اقتصادی و معیشتی مردم استان اضافه شد. وی ادامه داد: طرح کارورزی به منظور حمایت ازاشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها انجام می شود و تعداد ۲۴۰۰ قرارداد در این زمینه منعقد شد.
وی گفت: در سال گذشته فرایند درمان بر روی ۲۷ هزار نفر از کارگران در مراکز درمانی و بیمارستانها توسط مدیریت درمان تامین اجتماعی صورت گرفته است.


مدیر کل کار،تعاون و رفاه اجتماعی ازطرح تشکیل انجمن صنفی کارگران میادین با همکاری سازمان نظام مهندسی شهرداری و شورای شهر سخن گفت و خاطرنشان کرد: در صورتی که این طرح به نتیجه برسد پیمانکاران و کارفرمایان از طریق این تشکل نیروی کار مورد نیاز خود خود را به کار خواهد گرفت .
رحیمی ادامه داد: در روابط بین کارگر و کارفرما تعداد ۱۲۵۰۰ مورد بازرسی ادواری و موردی صورت گرفته که حدود ۵ هزار و ۷۰۰ مورد رسیدگی شده و تعداد ۳۰۰۰ مهم به هیئت حل اختلاف ارجاع شده است.
مدیر کل کار رفاه و امور اجتماعی به فعالیت ۱۸۰۰ شرکت تعاونی در استان اشاره کرد و افزود: تعاونی‌های تولیدی در زمینه صادرات حدود ۱۸ میلیون و تعاونی‌های مرزنشینان حدود ۳۲ میلیون ارزآوری داشته اند.
وی همچنین از خدمات این واحد اداری به ورزشکاران با افتتاح سه زمین چمن مصنوعی در پارس آباد خبر داد و اضافه کرد: در راستای حمایت از کارگران ورزشکار توانستیم ۲۵ کارگر را در قالب ۴۰ تیم به مسابقات ملی و جهانی اعزام نماییم که کسب دو مدال جهانی و ۴۰ مدال ملی را در پی داشته است.
رحیمی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای برای سال جهش تولید گفت :در بعد اقتصادی با حمایت تسهیلاتی از مشاغل خانگی مستقل توسعه شرکت‌های تعاونی نسل جدید از قبیل تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستان‌ها ،فراگیر ملی سهامی عام و حمایت از آنها (به واسطه قدرت بالایی که اینگونه تعاونیها دارند)،ادامه ی طرح روستا تعاون جهت شناسایی روستاهای هدف و اجرا ،برنامه های اشتغالزایی روستاها ،و ادامه ی اعمال مشوق های کارفرمایی با پرداخت حق بیمه کارفرمایی واحدهای تولید به شرط به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها را در برنامه خود خواهیم داشت .

وی همچنین از تلاش در راستای افزایش چتر حمایتی از کارگران با توسعه امکان برخورداری از مقرری بیمه‌بیکاری، پیگیری و اصلاح قانون بیمه بیکاری خبر داد و اضافه کرد :توسعه مهارت آموزشی در محیط واقعی کار ،برنامه‌ریزی برای برخورداری خانواده‌های کارگران از استراحتگاهها و زائرسراهای کارگری و برگزاری جشنواره های رفاهی و تفریحی خانوادگی کارگران از دیگر برنامه‌های اجتماعی اما در سال ۸۶ تولید خواهد بود.

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *