دیکته شب یا نامه روز

دیکته شب یا نامه روز

آن وقت‌ها که ما دانش‌آموز بودیم معلم‌ها برایمان دیکته شب می‌گفتند و خیال می‌کردیم که این تکلیف سنگین باری اضافه بر دوش ماست تا معلم‌هایمان ما را بیشتر بچلانند اما در حقیقت دیکته شب زمانی برای تمرین بیشتر جهت یادگرفتن بود. زمانیکه فارغ از هیاهوی روز و در آرامش شبانه باید به آینده می‌اندیشیدیم، در تفکر رفع تکلیف از اجباری بودیم که سنگینی آن روی دوشمان خواب را از چشمانمان می‌ربود.

یک از همه جا با خبری هم نبود که به ما بگوید بچه جان «توجه کن، راه از این سمت است» اما بزرگتر که شدیم فهمیدیم دیکته شب مهمتر از درس روز بود. دیکته شب همان فرصت دوباره‌ای بود تا بیشتر فکر کنیم درباره درس‌هایی که در کلاس یاد گرفتیم و یا نامه‌هایی که در طول روز به دستمان رسیده و آنها را خوانده‌ایم.

این دوران تمام شد بزرگتر شدیم و از دیکته شب به نامه روز رسیدیم. سعی می‌کردیم در مغازه‌های کتاب فروشی و دکه‌های مطبوعاتی برای دانستن از هم سبقت بگیریم اما دریغ از اینکه روند صعودی نمودار دانایی جامعه باید هماهنگ با عموم مردم افزایش یابد.

یک تحقیق دانشگاهی نشان می‌دهد که مردم ژاپن، نیوزلند، آلمان و کانادا روزنامه خوان‌ترین مردم دنیا هستند با یک نگاه گذرا می‌توان دریافت که این کشورها توسعه‌یافته‌ترین نظام‌های اجتماعی و متمدنانه‌ترین مردمان جهان را دارند که رفتارهای شخصی و اجتماعیشان در راستای اعتلای شخصی خود، خانواده و جامعه‌شان است.

با توسعه تکنولوژی در سال‌های گذشته و تغییر فرم وسایل ارتباط جمعی اقبال عمومی مردم نسبت به خواندن روزنامه در جهان تغییر پیدا کرد اما از قضا اقبال عمومی مردم در این کشورها با اندک تغییر همچنان بر خواندن روزنامه که همانا دیکته شب مردمان این کشورها است، تاکید دارد.

مردمان این کشورها دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که دیکته شب مهمتر از نان شب است به هر طریق ممکن خود را مجهز به این ابزار نوین دانایی می‌کنند. در متروها، اتوبوس‌ها و کافه‌ها مشغول یادگیری دیکته شب هستند تا آینده روشن‌تری را برای خود و جامعه خود رقم بزنند.

اما دیکته شب و مقوله پرچالش و بحث‌برانگیز روزنامه‌خوانی در کشور ما و به خصوص در استان اردبیل قدری متفاوت‌تر از این داستان است. خبرنگاران و پرچمداران آگاهی در جامعه ما بیشتر مخاطبانی از جنس خود دارند و صدایشان آنچنان که باید به گوش مردم نمی‌رسد.

این معادله اما به عقیده برخی از کارشناسان دو مجهول دارد که در طرفی عدم توجه و اعتماد مردم به رسانه‌ها را نشانه گرفته و در طرف دیگر محتوای کم‌برخوردار از دغدغه‌های اصلی مردم را قابل نقد و بررسی می‌داند. بدین روی باید توجه داشت که هر دو مجهول این معادله مورد توافق اکثر صاحبنظران است اما میزان تاثیرگذاری آنها در وهله دوم مورد بحث در فضای رسانه و حتی عموم جامعه است.

باید در نظر داشت که رسانه‌های اصیل همچون روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری همچنان مرجعیت اطلاع‌رسانی خود را در جامعه حفظ کرده‌اند اما تولیدات پرمغز این رسانه‌ها سلایق عمده مخاطبان خود را در بسیاری از موارد تامین نمی‌کند یا حداقل در نمونه‌های استانی این مثال صادق است.

اولین شماره روزنامه برای اردبیل امروز و با همت جمعی از فعالان رسانه‌ای در استان اردبیل منتشر شد. این مجموعه در نظر دارد تا فارغ از سخنان کلیشه‌ای در این حوزه دیکته شب نخبگان جامعه را به اطلاع عموم مردم استان برساند و تریبونی برای کارشناسان، صاحبنظران و اهالی قلم باشد تا بتوانیم در کنار مردم و با یاری اصحاب فکر و اندیشه تولیدات موثری را در اختیار عموم مردم استان قرار دهیم.

/مسعود لاهوت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *