پرچم ورزشی‌نویسان قدیمی اردبیل در میدان روزنامه‌نگاری

پرچم ورزشی‌نویسان قدیمی اردبیل در میدان روزنامه‌نگاری

باید در دورانی که حرفه روزنامه‌نگاری به علت مشکلات اقتصادی و سایر مشکلات دچار بحران جدی شده است باید قدر اندک علاقه‌مندان متعهد به ورزش را بدانیم

به گزارش روزنامه برای اردبیل، ورزش در استان اردبیل از دیرباز و از ایام قبل از انقلاب اسلامی مورد توجه جوانان و مردم این دیار بوده و تا کنون و تا به امروز ادامه دارد. بطوری که قهرمانان و ورزشکاران ارزنده ای را پرورش داده و می دهد. در این میان، قلم بدستان و خبرنگاران تخصصی ورزشی نویس که تنها علاقه شان ورزش و نوشتن از ورزش بوده  نیز در طی این سال ها نوشته اند و قلم زده اند و در اعتلا و توسعه ورزش استان قدم های بسیار ارزنده و شایسته ای برداشته اند.

اما ورزشی نویسان اردبیلی که تعدادشان نیز همیشه اندک بوده است، در بسیاری از مواقع مورد بی‌مهری و شاید نامهربانی قرار گرفته اند … نادر پرستار، هادی صباغی ، عقیل صدیق ، مرحوم اصغر دوستدار از قدیمی ترین ورزشی نویسان این دیار هستند که از چندین سال پیش در این زمینه قلم زده اند و تاکنون نیز در زمان های مختلف مطالب خواندنی این عزیزان را می خوانیم و لذت می‌بریم.

نادر پرستار به تنهایی چندین سال در این عرصه قلم فرسایی کرده و توانسته تا حدود زیادی مشکلات ورزش این دیار و منطقه را به خوبی انعکاس دهد. هادی صباغی ، عقیل صدیق و مرحوم اصغر دوستدار نیز به مرور به این جمع اضافه شده اند و سال‌ها در این وادی نوشته اند و قلم زده اند اما از اوایل دهه ۸۰ نسل جدید از ورزشی نویسان اردبیلی نیز به وجود آمدند که در یادداشت ها و گزارشات بعدی ، حتمن به این افراد با استعداد خواهم پرداخت .

از ورزش نوشتن تا برای ورزش نوشتن

هادی صباغی، ورزشی نویس اردبیلی گفت: از همان دوران کودکی به خواندن علاقه داشتم. روزنامه‌های قدیمی اطلاعات و کیهان دهه ۴۰ و ۵۰ رو از کارتن‌های زیرزمین خانه پدری پیدا کرده و می خواندم.

وی افزود: گذشت و کم کم به سن نوجوانی و جوانی قدم گذاشتم و احساس کردم نیاز دارم تا بنویسم. اول شاعر شدم. بعد داستان نوشتم. تازه چندتا فیلمنامه هم نوشتم ولی هیچکدام راضی ام نمی کرد.

او در مورد علاقه‌اش به ورزشی نویسی تصریح کرد: روند زندگی به سمت ورزش کشاندم. شاید از حدود ۱۵ سالگی این تغییر راه و گرایش به سمت ورزش و علی الخصوص فوتبال, حس کنجکاوی‌ام را هدایت کرد به سمت نوشتن از ورزش. دیدن و لمس کردن مشکلات و مسائل حوزه ورزش و فوتبال بیش از پیش راغبم کرد تا از این حوزه بنویسم. حسی که بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از دوران نوجوانی, همچنان برای نوشتن به من انگیزه و توان می‌دهد.

 تلخ و شیرین ورزش

عقیل صدیق دیگر روزنامه نگار ورزشی اردبیل از خاطرات خود به ما گفت: برای ما خبرنگاران شهرستانی ، خیلی کم و شاید بگویم به ندرت اتفاقی می افتد تا از نزدیک برای پوشش خبری و دیدن یک بازی بین المللی راهی مسابقات شویم.

وی ادامه داد: من که از اواسط دهه ۷۰ وارد این میدان شده ام هرچند یکی دوبار شانس اعزام به مسابقات بین المللی (نه سطح درجه یک و دو ) جهت پوشش خبری داشتم اما بنا به دلایل شخصی این رویداد ها را ازدست دادم

صدیق بیان داشت: دیدن بزرگان یک رشته ورزشی حین مسابقه تراز اول ، از آن دست شانس هایی است که به نظرم هیچکس بخصوص خبرنگاران ورزشی نباید از دست اش بدهند  و این شانسی بود که در یک مقیاس جهانی و مسابقات تراز اول بین المللی، بهرام آقاخانی مدیر کل سابق ورزش و جوانان اردبیل حداقل برای ما خبرنگاران اردبیلی فراهم کرد.

وی اضافه کرد: از وقتی که شنیدیم قرار است پس از تلاش‌های فراوان آقاخانی و همراهی دیگر مسؤلان استانی ، هفته چهارم مسابقات لیگ ملت ها والیبال در اردبیل برگزار شود،  آنهم در شرایطی که شهرهایی چون میلان _ توکیو _ پکن _ ریودو ژانیرو _ شیکاگو هم متعاقبا قرار بود میزبان یکی از چند هفته این مسابقات باشند . دیگر دل تو دل مان نبود و برای آغاز این مسابقات لحظه شماری می‌کردیم، خصوصا اینکه تیم قهرمان جهان یعنی فرانسه به همراه پرتغال و استرالیا و ایران با بازیکنان دوست داشتنی اش در اردبیل آنهم مقابل دیدگانمان به میدان بروند.

روزنامه نگار اردبیلی تاکید کرد: دیدن این همه بزرگان والیبال در تراز جهانی و مصاحبه و گفتگو با این ستارگان بزرگ که همگی از میزبانی عالی اردبیل تعریف و تمجید می کردند و بقول خودشان یک هفته استثایی را در اردبیل و مردم خونگرم اش سپری کرده بودند. پوشش لحظه لحظه این اخبار در کنار هیجان و شور و نشاط حاکم بر ورزشگاه رضا زاده و بعداز مسابقات کارناوال های شادی مردم در سطح شهر ،از جمله خاطرات شیرین من از دوران خبرنگاری‌ام است.

وی بیان کرد: خبر سقوط تیم فوتبال شهرداری اردبیل از لیگ یک به لیگ دو و به دنبالش دسته های پایین تر از جمله خاطرات بسیار تلخ برای من می باشد . خصوصا اینکه وقتی می دیدی این تیم یک فصل قبل از آنکه به لیگ های پایین سقوط کند در آستانه لیگ برتری شدن بود اما به یک باره ورق چنان برگشت چنان بلایی بر سر این تیم دوست داشتنی آوردند که حالا نمی دانیم اصلا تیم شهرداری اردبیل در کجای جغرافیای فوتبال ایران قرار دارد.

باید در دورانی که حرفه روزنامه‌نگاری به علت مشکلات اقتصادی و سایر مشکلات دچار بحران جدی شده است باید قدر اندک علاقه‌مندان متعهد به ورزش را بدانیم به ویژه در استانی که ورزش جزء جدایی ناپذیر آن است و علاقه‌مندان به این حوزه هر روزن منتظر خبرهای خوش در آن هستند.

گزارش از سید امین موسوی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *