دسترسی آسان به قرص مرگ در اردبیل

دسترسی آسان به قرص مرگ در اردبیل

در حالی دسترسی به قرص برنج به سادگی امکان پذیر است که بخش عمده ای از پرونده‌های خودکشی، دلیل مرگ را مصرف این دارو می‌داند.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، آلومنیوم فسفید معروف به قرص برنج یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول Alp شناخته می‌شود و یک عدد از آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد.

این قرص، از خود گاز فسفید تولید می‌کند و از آن برای جلوگیری از آفت‌زدگی برنج در انبار استفاده می‌شود و مسمومیت با این قرص هم از راه استنشاق، راه تماس پوستی و حتی به صورت خوراکی صورت می‌گیرد.

مصرف خوراکی آن باعث تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش و سر درد شده و با تولید گاز فسفین سبب نارسایی و مسمومیت کبد، نارسایی کلیه، تخریب سلول‌های ریه، سکته قلبی و در نهایت منجر به مرگ می‌شود

پیش از این قرص برنج به عنوان سم کشاورزی و همچنان که از نامش پیداست برای از بین بردن حشرات و آفات برنج در منازل مورد استفاده بود اما دلیل اینکه چرا مورد استفاده آن تغییر یافته است مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد و تعداد قربانیان این قرص سمی نیز توجه هیچ نهادی را به خود جلب نکرده است.

کشنده بودن قرص برنج مورد توجه است

مطابق اظهارات مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان اردبیل، فردی که قرص برنج مصرف می‌کند تا ۶ ساعت نخست وضعیت عادی دارد اما بعد از این زمان گویی تمامی اعضای داخلی بدن وی در حال متلاشی شدن است و درد غیرقابل وصفی به سراغ فرد می‌آید.

حامد پورعزیز در اولین و آخرین نشست خبری خود، تصریح کرد: ۹۹ درصد بیماران التماس می‌کنند که پزشکان نجاتشان بدهند اما مصرف قرص برنج برابر با مرگ است و امکان ندارد فرد جان سالم به در ببرد. تا جایی که مصرف یک پنجم از یک قرص می‌تواند جان یک انسان سالم را بگیرد.

وی افزود: متاسفانه درجه کشندگی این قرص بالا است و ممکن است فقط قرص‌های تقلبی و چینی درجه کشندگی نداشته باشد و فرد زنده بماند اما آسیبی که بعد از مخلوط شدن قرص با مایعات داخلی بدن وارد می‌شود می‌تواند کلیه ها را از کار بیندازد.

این اظهارات در حالی است که به تعبیر جوانترها کشنده بودن این قرص جذابیت دارد. نسترن راثی خواه با یادآوری حادثه تلخ خودکشی همکلاسی‌اش به دلیل مصرف این قرص، تاکید کرد: وی به دلیل اختلافات خانوادگی قرص برنج تهیه کرده بود و شنیده بود که این قرص کشنده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه با وجود اینکه دانشجوی ممتازی بود، جان خود را از دست داد و هیچ یک از همکلاسی‌هایم این خاطره تلخ را نتوانستند فراموش کنند.

غفلت نهادهای ناظر و بازی با جان مردم

مسئولان بهداشتی می‌گویند برای اینکه خودکشی با قرص برنج کاهش یابد باید فروش و دسترسی به آن از بین برود اما در مقابل جهاد کشاورزی استان تا به امروز هیچ عکس العملی در خصوص روند فروش این قرص و یا مدیریت فروش آن نداشته است.

فروش قرص برنج در داروخانه‌ها متوقف شده اما در عطاری‌ها به قوت باقی است و هیچ نهادی نسبت به مدیریت آن نظارت نمی‌کند.

تا جایی که در فروش این محصول هم به مشتری توجهی نشده و هر فرد مراجعه کننده‌ای قادر به تهیه قرص برنج است.

از سویی هر چند گفته می‌شود واردات قرص برنج کاهش یافته اما نمونه‌های تولید داخلی آن به مراتب سمی‌تر عمل می‌کند. در حالی که برای مبارزه با حشرات جایگزین‌های مطلوب‌تری در بازار وجود دارد.

در ظاهر به نظر می‌رسد عرضه قرص برنج ممنوع بوده و متوقف شده است اما به صورت غیررسمی همچنان خرید و فروش می‌شود و حتی در برخی مواقع افراد از قرص‌های برنج موجود در منزل که در گذشته خریداری کرده اند استفاده می‌کنند.

نتیجه این مبالاتی موجب شده تا اردبیل رتبه ۴ مسومیت دارویی را کسب کند.

مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان اردبیل اظهار داشت: در مسمومیت دارویی وضعیت مطلوبی نداریم و به دلیل اینکه جونده کش‌ها در دسترس است، با افزایش مرگ و میر مواجه هستیم.

پورعزیز با بیان اینکه اردبیل رتبه ۴ کشوری در مسمویت دارویی را کسب کرده است، اضافه کرد: این در حالی است که در مرگ‌های غیر طبیعی رتبه ۲۵، در سقوط از بلندی رتبه ۱۸، در حوادث فوتی ناشی از کار رتبه ۱۲ و در تصادفات فوتی رتبه ۲۹ کشوری را داریم.

مطابق آمارهای ارائه شده رتبه استان در مرگ و میر با قرص برنج و سایر جونده کش‌ها به مراتب بیشتر از تصادفات و حوادث کار است. موضوعی که ورود جدی نهادهای ناظر را می‌طلبد.

گزارش از ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *