تعبیر یک رویا!

تعبیر یک رویا!

در اوایل دهه هشتاد ، در روزگارِ خوشِ و با کیفیت مطبوعات محلی که شمار نشریات دارای مجوز در استان اردبیل به زحمت به تعداد انگشتان یک دست می رسید، در هیئت تحریریه نشریه آوای اردبیل، واقع در طبقه آخر بازار سرچشمه به همراه محسن حافظی فر (مدیر مسئول) ، وحید درگاهی (سردبیر وقت) و رضا علی نژاد (مدیر فنی ، هنری) از آرزوهایمان می‌گفتیم و از رعایت کامل ترتیب انتشار و در نهایت تبدیل هفته نامه به روزنامه حرف و حدیث هایی میان می آمد که شوق بر انگیز و تمام نشدنی بود.
آن روزها مثل برق و باد گذاشت و خیلی زود جمع یاد شده از هم پاشید تا رفته رفته فضای مطبوعات محلی پوست اندازی نموده تعداد مجوزهای اخذ شده برای انتشار نشریه سه رقمی شود و هر کس برای از پا نیفتادن به هر دستاویزی چنگ زند و کار چنان متفاوت شود که دیگر صحبت از چنین ایده هایی، به‌شدت بلندپروازانه و غیرقابل دسترس تلقی گردیده و مستمع در صحت و سلامت عقل و شعور گوینده تشکیک نماید.
به زودی نشریات مختلف از راه رسیدند و رنگ در رنگ و نوع به نوع در عنوان و مشابه در محتوا پیشخوان دکه های روزنامه فروشی را به تصرف خود درآوردند و مسیر به گونه یی تغییر یافت که در تندباد اتفاقات ریز و درشت ۱۵ سال اخیر ، فقط آنهایی توانستند سر پا بمانند و افتان و خیزان به حیات خویش ادامه دهند که رابطه منطقی ، معقولانه و متوازن بین خرج و دخل نشریه برقرار نمایند و در این مجبور به کوتاه آمدن در برابر ایده آل ها و آرمانهای خود شدند. به تدریج نشریات از آن قالب تعریف شده و حرکت تیمی ابتدایی دورتر و دورتر شدند فرد محور تر از پیش، برای مقاومت در برابر مشکلات ریز و درشت اقتصادی ، مجبور به کاستن از صفحات و بار محتوایی نشریات شده و تمرکز خود را بر روی جذب هرچه بیشتر آگهی گذاشته و به دلیل نزدیک شدن به صاحبان قدرت و پول، از رسالت اصلی خویش دور شده و از ضریب تاثیر گذاری پایین تری نسبت به سال های قبل برخوردار گردیدند و از سوی دیگر با فراگیر شدن روزافزون رسانه‌های مجازی و بالارفتن سرعت اطلاع‌رسانی ، روزبه‌روز از اقبال مخاطبین به رسانه های کاغذی کاسته شد تا اینکه در این وانفسای اقتصاد و کمبود مخاطب، گروهی عاشق بر آن شده اند تا به رویاهای چندین ساله عاشقان ژورنالیسم محلی، جامه عمل پوشانده و این کهن شهر را بعد از عمری، صاحب یک روزنامه محلی نمایند.
اما اینکه روزنامه محلی چه شرایطی باید داشته باشد سوالی ست که هر کس به فراخور علم، دانش و تجربه اش به آن پاسخ می دهد. اما بدیهی ترین نکته یی که به ذهن می‌رسد این است که برای تداوم این حرکت سترگ وجود دو کادر مجرب و تلاشگر در دو حوزه مختلف ضروری است: یک تیم برای پشتیبانی اقتصادی روزنامه( در کوتاه مدت و بلندمدت) و تیم دیگری برای سیاست گذاری ، تولید محتوا و کسب رضایت خاطر خوانندگان!
در یک شرایط ایده‌آل این هر دو، چون دو کفه ترازو نقش ایفا می‌کنند که نباید از هیچ کدام به نفع دیگری غافل شد و هر چقدر که داشتن یک تحریریه قوی برای تولید مقالات، گزارشات و مصاحبه های با کیفیت و بهره‌برداری از تخصص مطبوعاتی زبده ترین نیروهای رسانه‌ یی استان، برای یک روزنامه واجب است، داشتن یک تیم قوی از نیروهای کارآمد اقتصادی، برای به حداقل رساندن دغدغه های مالی مجموعه، ضروری است.
بدیهی است که این مجموعه باید بیشترین تلاش خود را در نزدیکی به منابع مالی بخش خصوصی، متمرکز نماید تا با فاصله گرفتن از آگهی‌های دولتی، به رسالت اصلی خویش در پرداختن به کاستی های موجود در مدیریت خرد و کلان استان و کشور و تحقق مطالبات بخش‌های مختلف جامعه بپردازند.
در سوی مقابل، مخاطبین وقتی دغدغه‌های خود را در لابلای سطور روزنامه مشاهده کنند، ناخودآگاه با آن مجموعه احساس نزدیکی بیش از پیش نموده و از آن استقبال خواهند کرد.

یادداشت از حمید رستمی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *