محدودسازی مشاغل اردبیل در ایام قبل از عید نادرست بود

محدودسازی مشاغل اردبیل در ایام قبل از عید نادرست بود

رئیس جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل از سیاست‌های محدودسازی مشاغل به علت شیوع بیماری کرونا در ایام قبل از عید در استان اردبیل انتقاد کرد.

سعید ایرانی جم در گفتگو با گروه رسانه‌ای برای اردبیل، با اشاره به نادرست بودن سیاست‌های محدودسازی مشاغل دولت محلی در اردبیل، اظهار کرد: شیوع بیماری کرونا در ایام منتهی به عید در سال گذشته باعث شد تا دستگاه‌های مرتبط پا را فراتر از سیاست‌های ملی گذاشته و محدودسازی مشاغل را در دستور کار خود قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه این سیاست‌ها باعث وارد آمدن آسیب‌های گسترده به اقتصاد کسب و کارهای کوچک در استان شد، افزود: این اقدام در حالی انجام شد که هنوز تصمیمی در سطح ملی برای محدودیت کسب و کارها گرفته نشده بود.
رئیس جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل تاکید کرد: بسیاری از بازاریان قبل از عید به سبب اعلام تعطیلی بازار در صداوسیما به دستور مسوولان صنفی دچار آسیب جدی شدند در صورتی که کل صنوف کشور تا ۲۹ اسفند ماه ۹۸ فعال بود
ایرانی جم با تاکید بر اینکه رئیس جمهور در آخرین روز اسفند گفت: «اصناف تا ۱۵ فروردین ماه تعطیل خواهند بود»، ادامه داد: کسب و کارهیا اردبیل حتی تا ۲۵ فروررین هم به تعطیلی کشیده شد و این باعث به وجود آمدن مشکلات عمده‌ای در بین کسب و کارها شده است.
وی تصریح کرد: توسعه و خودکفایی کشور در گرو باز گذاشتن درهای اقتصادی و ارتباط با دنیا است چرا که محدودیت همیشه مانع توسعه بوده و تا زمانی که رقابت بین تولیدکنندگان از باب کیفیت و قیمت رخ ندهد طبیعی است هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد.
رئیس جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل افزود: اگر رقابت در بین کالاهای خارجی و ایرانی صورت گیرد باعث افزایش کیفیت تولیدات داخلی خواهد شد و نهایتا شاهد اقتصادی پویا خواهیم بود.
*ورود مسافران آذربایجانی به استان امری مبارک است
به عقیده ایرانی جم تصمیم‌گیری‌های نادرست در رده‌های کلان اقتصادی در کشور منجر به بیمار شدن اقتصاد کشور شده در صورتی که اگر مرزها برای پذیرش کالاها و اجناس خارجی باز گذاشته شود هزینه‌ای که از طرف واردکنندگان برای قاچاق صورت می‌گیرد می‌تواند در مسیر درست و به عنوان هزینه واردات قانونی به خزانه واریز شود و این مبالغ در اختیار تولیدکنندگان برای تولید بیشتر و با کیفیت‌تر قرار گیرد.
به اعتقاد وی چنانچه تولیدکنندگان به منظور رفع نواقص تولیدات خود به کشورهای دیگر سفر کنند بدون شک می‌توانند محصولاتی قابل رقابت با کشورهای دیگر تولید کنند.
رئیس جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل اضافه کرد: ورود مسافران آذربایجانی به استان را به عنوان مصرف کننده تولیدات ایرانی امری مبارک است و گفتگوهایی در این مورد با استاندار اردبیل صورت گرفت تا بر خلاف تفکر و جو حاکم بر جامعه که ورود آذربایجانی‌ها را به ضرر استان و کشور می‌ دانند، از ورود آنان استقبال شود.
ایرانی جم بیان داشت: وظیفه جامعه اسلامی اصناف و بازاریان با اتاق اصناف مرکز استان متفاوت است. اتاق اصناف از ۵۰ اتحادیه تشکیل شده که بیش از ۲۳ هزار واحد صنفی و شغلی را شامل می‌شود و زیر نظر اداره کل صنعت و معدن وتجارت است و درچهارچوب قانون نظام صنفی اداره میشود و نظارت وکنترل اتحادیه‌های صنوف عهده دار است.
وی عنوان کرد: دیدگاه ما به مشکلات شهر و مرکز استان کلان بوده و توسعه متوازن شهر مرهون پیگیری مطالبات از مسوولان در تمام حوزه ها است.


مطالبه از مسوولان بعد از انتخابات هم ادامه دارد


وی با اشاره به اینکه طبق اساسنامه و مرامنامه جامعه اسلامی اصناف بازاریان، وظیفه این دفتر در زمان انتخابات ایجاد شور انتخاباتی است، گفت: پس از انتخابات نیز پیگیری مطالبات به حق مردم استان در دستور کار جامعه اسلامی اصناف و بازاریان قرار گرفته است زیرا ما معتقدیم زمان آن است که در قالب کمیته‌های مختلف و با مشاوره در حوزه‌های مختلف مطالبه‌گری کنیم .
رئیس جامعه اصناف و بازاریان در مورد حمایت از نیکزاد و بدری به عنوان نمایندگان مقبول و مورد حمایت بازار نام برد و اضافه کرد: بدیهی است که با استمداد از فرهیختگان شهر لیستی را تحت عنوان مطالبات مردم از نمایندگان جدید استان ارائه خواهیم داد و این مطالبه می‌تواند منتج به نتیجه شود.
ایرانی جم همچنین از برگزاری جلسه‌ای در مورد واگذاری زمین پادگان خبر داد و گفت: در آخرین فرآیند توضیحات استاندار در جلسه مذکور قرار بر این بوده که ۴۸ درصد برای تامین حق مالکیت ارتش به چندین قطعه زمین با کاربری مسکونی ارایه شود که در این صورت جمعیتی به اندازه جمعیت شهر نمین در آن آنجا سکونت پیدا می‌کرد.
وی افزود: ورود بازار به این موضوع از این حیث بود که این زمین‌ها مطابق بحث کارشناسی و با نظر کمیته عمرانی بازاریان به مکان‌های فرهنگی و عمومی تبدیل شود که این مطالبه مورد استقبال استاندر اردبیل قرار گرفت.

گفتگو: فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *