۴۶۶ میلیارد تومان تحقق مالیاتی اردبیل در سال ۹۸

۴۶۶ میلیارد تومان تحقق مالیاتی اردبیل در سال ۹۸

مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل گفت: میزان تحقق مالیاتی استان اردبیل در سال گذشته ۴۶۶ میلیارد تومان بود.

به گزارش گروه رسانه ای برای اردبیل، ابراهیم قلی‌زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اردبیل با اشاره به لزوم نهادینه شدن فرهنگ مالیات در بین مردم، اظهار کرد: میزان وصول و تحقق مالیاتی استان اردبیل در سال ۹۸ حدود ۴۶۶ میلیارد تومان بود که یک پنجم آن یعنی ۹۴ میلیارد تومان مستقیما به عنوان عوارض به حساب شهرداری‌های استان واریز شده است.
وی با اشاره به اینکه این هزینه صرف عمران و آبادانی شهرهای استان خواهد شد، افزود: در واقع میزان مالیات استان اردبیل تنها ۳دهم درصد مالیات کل کشور است در حالیکه این رقم در استان تهران به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد.
مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل بیان داشت: در شرایط تحریم و عدم وابستگی اقتصاد به نفت، پرداخت مالیات به عنوان مهمترین عامل رشد و توسعه موجب رونق اقتصادی، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور می‌شود .
قلی‌زاده ادامه داد: در حال حاضر بخش عمده‌‌ای از درآمدهای مالیاتی صرف عمران، آبادانی و امور زیربنایی کشور می‌شود از این رو ارتقای روز افزون نظام مالیاتی و همگام ساختن آن با دانش روز، نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشور دارد.
وی اضافه کرد: در همین راستا سازمان امور مالیاتی با اجرای طرح جامع مالیاتی و الکترونیکی کردن روند کارها، هوشمندسازی نظام مالیاتی، ایجاد فرصت‌های بخشودگی جرایم مالیاتی گام‌های مهمی برداشته است.
مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل ابلاغ الکترونیکی را پروژه در دستور کار سازمان دانست و تصریح کرد: این مهم با هدف جلوگیری از ترددهای غیر ضروری مودیان به ادارات مالیاتی است و مودیان می توانند با مراجعه به سامانه از خدمات الکترونیکی آن بهره مند شوند.
قلی‌زاده تشریح کرد: با توجه به تمهیدات انجام گرفته در سطح کشور به منظور رعایت حقوق مودیان محترم مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، مهلت بخشودگی جرایم مالیاتی که برگه قطعی بدهی مالیاتی آنها از ۹۸/۱۱/۰۱ لغایت۹۹/۰۳/۳۱صادر و به خودشان ابلاغ شده است در صورت پرداخت مالیات تا پایان تیرماه سال ۹۹ مشمول بخشودگی صددرصد مالیات خواهند شد.
وی یادآور شد: این بازه زمانی برای مشاغل آسیب‌پذیر دو ماه منظور شده است توضیح اینکه رسته‌های شغلی مثل مراکز اقامتی، هتل، متل، گردشگری، حمل ونقل عمومی و مسافربری، مجتمع ورزشی وپرورش دهندگان مرغ وماهی وگل ،آموزشگاه رانندگی وصنایع دستی درصورتیکه در مهلت زمانی دو ماهه مالیاتشان را واریز نمایند صددرصد جرائم آنها بخشوده خواهد شد.
مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل همچنین در مورد امکان ارسال ابلاغ الکترونیکی به مؤدیان گفت: امسال اشخاص حقیقی تا پایان مرداد ماه و اشخاص حقوقی تا پایان شهریور ماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی‌شان را از طریق سامانه به اداره امور مالیاتی تسلیم نمایند که این اداره بعد از رسیدگی اوراق قطعی مالیاتی مؤدیان را به صورت الکترونیکی به حساب کاربری شان ارسال خواهد کرد و در صورتی که مودیان محترم تا دو هفته ابلاغ را مشاهده کنند درحکم تحویل ابلاغ میباشد و در غیر اینصورت نسبت به صدور ابلاغ فیزیکی و ارسال آن اقدام خواهد شد.
قلی زاده در مورد مالیات بر ارزش افزوده ۹درصد گفت: براساس بند م تبصره ۶ قانون بودجه اگر در معاملات پیمانکاری دستگاه اجرایی کارفرما باشد و به پیمانکار مالیات برارزش افزوده پرداخت نکند اداره امور مالیاتی نباید از پیمانکار ارزش افزوده و جرائم آن را مطالبه نماید.
وی فرهنگ سازی مالیاتی به منظور مشارکت جدی مودیان در پرداخت به موقع مالیات و فراهم نمودن بسترهای مناسب برای هوشمند سازی مالیاتی را از اهم برنامه های اداره کل دانست.
مدیر کل امور مالیاتی در پایان از مصوبه شورای هماهنگی قوا مبنی بر تمدید مهلت دو ماهه برای ارائه اظهارنامه اشخاص حقیقی و حقوقی خبر داد و افزود: مودیان محترم اشخاص حقیقی تا پایان مرداد ماه و مودیان اشخاص حقوقی تا پایان شهریور ماه فرصت دارند اظهارنامه‌های خود را به صورت الکترونیکی ارائه نمایند.
قلی زاده با اشاره به ابلاغ بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی، عنوان کرد: بر اساس تفویض اختیاری که سازمان در این مورد در اختیار ما قرار داده است حداکثر مساعدت در این باره را اعمال خواهیم کرد و از این بابت اصناف دغدغه‌ای نداشته باشند.
وی با تاکید بر اهمیت رسیدگی به ۳۰۰ پرونده بزرگ مالیاتی به مواردی از قبیل توجه ویژه به ابلاغ پرونده‌های مالیاتی، رسیدگی به هزار پرونده بزرگ مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی، توجه ویژه به وصولی بدهی معوقات مالیاتی، استفاده حداکثری از ظرفیت ماده ۲۳۸ در هیأت های حل اختلاف مالیاتی وتوجه ویژه به وصولی بدهی معوقات مالیاتی نیز اشاره کرد.
وی همچنین لزوم تشکیل کارگروه ویژه برای کشف و شناسایی منابع جدید مالیاتی و تعامل مناسب با مودیان بزرگ مالیاتی را بسیار حائز اهمیت دانست.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *