پلاسمای خون را به شکرانه سلامت اهدا کنید

پلاسمای خون را به شکرانه  سلامت اهدا کنید

استمرار حیات ویروس کرونا بعد از ۴ ماه موجب شده تا تمامی شیوه های امکان پذیر و محتمل درمان بیماری به کار گرفته شود. در استان اردبیل پلاسما درمانی دستاوردهای مطلوبی داشته است.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، از اسفند ماه سال گذشته شیوع ویروس کرونا در سطح جهان موجی از نگرانی از ابتلا به یک بیماری کشنده را دامن زد. در استان اردبیل اولین بیماران کرونایی در همان روزها پذیرش شدند و به دلیل ناآشنا بودن بیماری، پزشکان چاره ای جز آزمون و خطا و استفاده از تمامی داروهایی که مـــــی تواند به کاهش فعالیت ویروس در بدن منـــجر شود، نداشتند.
همزمان با آماده سازی مراکز بهداشتی و بیمارستان ها، امتحان داروهای مختلف آغاز شد و پزشکان اردبیلی پیشتاز در بین استان های دیگر شیوه پلاسما درمانی را به کار گرفتند.


کاهش مرگ و میر با پلاسما درمانی


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اشاره به اینکه پلاسما درمانی در این استان در هفته های نخست شیوع بیماری آغاز شد، گفت: به همراه دو استان تهران و قم این پروژه را آغاز کردیم.
شهرام حبیب زاده تاکید کرد: خوشبختانه دستاورد ما قابل قبول بود و تحقیقات نشان می داد که تزریق پلاسما به ویژه در روزهای نخست بستری بیمار موثر است.
وی با بیان اینکه پلاسما درمانی بسیاری از بیماران بدحال و بستری شده در شرایط ویژه را مجددا به وضعیت عادی بازمی گرداند، افزود: برخی بیماران بدحال از مرگ نجات یافتند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل متذکر شد: به صورت قطعی نمی توان پلاسما را درمانی برای بیماری کرونا دانست و این بیماری هنوز درمان قطعی ندارد.
به گفته حبیب زاده تمامی تحقیقات و آزمایش هایی که پزشکان بر روی بیماران انجام داده اند، ثبت و ضبط می شود تا در نهایت مورد استفاده قرار گیرد و شاید این تحقیقات بتواند در درمان قطعی بیماری کمک حال ما باشد.
وی با بیان اینکه برخی استان ها حتی پلاسما درمانی را آغاز نکرده اند، اضافه کرد: استان اردبیل ورود زودهنگامی به بیماری داشت و در حال حاضر این شیوه درمانی به صورت روتین عملیاتی می شود.


حمایت بیماران بهبودیافته از پروسه درمانی


بعد از اینکه اولین نشانه های بهبود بیماری با کمک پلاسما در استان مشاهده شد، انتقال خون استان اردبیل در اقدامی ستودنی بخش ویژه ای برای دریافت پلاسما راه اندازی کرد.
مدیرکل انتقال خون استان اردبیل گفت: افراد مبتلا به بیماری که بهبود یافته اند، یک ماه بعد از سپری کردن دوران نقاهت خود می توانند به مراکز خون گیری مراجعه کرده و به شکرانه سلامت خود، پلاسما اهدا کنند.
شراره دژکام تاکید کرد: پلاسمای دریافتی تحت آزمایش های مختلف برای درمان بیماران بدحال مورد استفاده قرار می گیرد و مواردی که عملا تجربه شده، نتیجه مثبتی را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه دو گروه خونی O و A بر اساس مطالعات بیشترین کمک را به درمان بیماری دارند، افزود: تمامی پایگاه های خون گیری در شهرستان های اردبیل، پارس آباد، مشگین شهر و خلخال آماده دریافت پلاسما است.
مدیرکل انتقال خون استان اردبیل متذکر شد: حتی افرادی که با خودمراقبتی درمان شده اند می توانند با اهدای پلاسمای خود زمینه درمان سایر بیماران را فراهم کنند.
دژکام با تقدیر از حمایت مردم تصریح کرد: هیچ نگرانی در روند سلامتی خون گیری و دریافت پلاسما وجود ندارد و تمامی فرایند آن با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود.
استان اردبیل از استان های موفق به لحاظ تامین خون و فرآورده های خونی مراکز درمانی خود است. روحیه ستودنی مردم این استان موجب شده تا در هیچ برهه زمانی کمبود خون در مراکز درمانی استان به اذعان مسئولان مشاهده نشود.
در شرایط شیوع بیماری کرونا نیز مراکز درمانی فرآورده های خونی خود را در زمان نیاز، در اختیار داشتند.


شیوع بیماری ادامه دارد


معاون بهداشتی علوم پزشکی استان اردبیل گفت: با وجود تمامی اقدامات صورت گرفته، شیوع بیماری ادامه دارد و لازم است مردم همکاری خود با کادر درمان را قطع نکنند.
بابک نخستین تصریح کرد: پیش بینی شده این بیماری تا دو سال دیگر از بین نرود و به همین دلیل لازم است مردم در اجرای شیوه های درمانی، مراقبت از خود و مراقبت از دیگران یاری گر ما باشند.
وی با تاکید به اینکه استفاده از ماسک و محلول های ضدعفونی کننده ضروری است، افزود: علاوه بر این رعایت فاصله اجتماعی نیز به جد درخواست می شود.
به گفته معاون بهداشتی علوم پزشکی استان در حال حاضر کادر درمان تمامی تلاش و توان علمی خود را برای مطالعه و یافتن شیوه های درمانی به کار بسته است و با توجه به موفق بودن پلاسما درمانی انتظار می رود مردم با اهدای پلاسما یاریگر ما باشند.
به تعبیر پزشکان امروز هر فرد مسئول سلامت مابقی جمعیت ساکن در پیرامون خود است و هر اقدامی هر چند کوچک، کمک موثری در مهار این بیماری خواهد بود.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *