تاریخچه روستا و محله قُنبَلان اردبیل

تاریخچه روستا و محله قُنبَلان اردبیل

وجه تسمیه قنبلان؛ به معنی مردان قوی هیکل می‌باشد و در معنی دیگر محل نیزارها بوده است. محله قنبلان (تازه میدان کنونی) یکی از روستاهای قدیمی و واقع در حاشیه شرقی شهر اردبیل می‌باشد، محله قنبلان نام قدیمی روستای قنبلان است و از دوره قاجار به یکی از محلات اولیه اردبیل تبدیل گشت و در حال حاضر نام این محله تازه‌ میدان می‌باشد.
پیرقنبلان در این منطقه دفن شده ‌است به خاطر آن محله قنبلان نام‌گذاری شد و این محله از محلات ششگانه اردبیل محسوب می‌شد که از اهمیت خاصی برخوردار بود.
اما با بردن بیرق معروف قنبلان به سرچشمه و عوض کردن نام محله از قنبلان به تازه میدان و تخریب مقبره پیر قنبلان، نام پیر قنبلان در حافظه تاریخی اردبیل به فراموشی سپرده شد و محله قنبلان اهمیت خود را در طول تاریخ از دست داد.
به روایت‌های متعدد از معتمدین شهر و محله، اداره میزان (گمرک) در بنای کنونی بازار امام حسین (زندان سابق، زندان کوچه سی) قرار داشته ‌است که پس از ساخت و ساز در محله و احداث مسجد تازه‌میدان، اندکی از محله عقب‌نشینی می‌کند و در محلی بنام زنجیر (کوچه یساول کنونی) مستقر می‌شود تا وسایل نقلیه و کاروانهایی را که قصد ورود به شهر را داشته‌اند برای کنترل و اخذ گمرک متوقف کند.


در هر حال، محله قنبلان جزو مناطق اولیه شهر اردبیل و اعیان‌نشین بوده ‌است و از خانواده‌های مشهور این محله می‌توان به خانواده‌های احدی اشاره کرد که « تازه میدان فعلی» و سازنده مسجد محله قُنبلان بودند.
و دیگر خانواده های مشهور این محله؛ خانواده حاج ابوالفضل ملکی ( پدر دکتر حسین و دکتر صمدملکی)، حاج مظفر فتحی قنبلانی «پدر حاج فیروز و پدربزرگ خانمها دکتر فریبا و دکتر میترا فتحی قنبلانی»، صدر و صدرالممالکی، اسدی، جودت، حبیب اللهی، میرفتاحی، فتح الهی، علیزاده قنبلانی اشاره نمود.
پیر قنبلان یکی از عرفای اردبیل می‌باشد و در مورد این عارف بزرگ عارف صدری معروف به حاج مرحبا که خودش از شخصیت‌های اردبیل بود نقل می‌کرد عرفا در اردبیل تشکیلاتی داشت که به رهبر آن‌ها پیر می‌گفتند و از جمله آن پیر قنبلان بود که مردی برجسته و خدایی و صاحب کشف و کرامات بود؛ و بدین ترتیب این عارف در این منطقه دفن شده‌است به خاطر آن محله قنبلان نام‌گذاری شد.

گرداوری:محمد طاها اصغری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *