آیا خرس قهوه‌ای اردبیل به سرنوشت آهوی مغان دچار خواهد شد؟

آیا خرس قهوه‌ای اردبیل به سرنوشت  آهوی مغان دچار خواهد شد؟

به گزارش روزنامه برای اردبیل، در روزهای گذشته خبر کشته شدن یک خرس قهوه‌ای در یکی از روستاهای تابع بخش ارشق اردبیل خبرساز شد. این خبر زمانی ناراحت‌کننده تر خواهد بود که بدانیم بیش از ۵۰ درصد جمعیت گونه‌های ارزشمند جانوری به ویژه پستانداران بزرگ جثه استان در طی یک قرن اخیر به علت تخریب زیستگاه و شکار از بین رفته است.
اما این تمام ماجرا نیست در همین مدت ذکر شده گونه‌های ارزشمند جانوری دیگری در سطح استان به علت رفتارهای نادرست مردم به کلی در ورطه انقراض قرار گرفته‌اند که آهوی مغان و مرال فندقلو از جمله آنها است.
در رزوهای ابتدایی سال خبر مشاهده یک قلاده پلنگ در شهرستان خلخال نیز خبرساز شده بود و باعث شد که افکار عمومی نسبت به حفاظت از حیات وحش در سطح استان اردبیل حساسیت بیشتری به خرج دهند.
در این رابطه سعید شهند، مدیر کل محیط زیست استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار برای اردبیل توضیح داد: روز شنبه با ورود یک قلاده خرس قهوه‌ای به روستای هفت چشمه در بخش ارشق بومیان این روستا سعی در دور کردن آن از روستا داشتند.
وی افزود: متاسفانه چند نفر از اهالی شهر از جمله ۳ موتور سوار و یک فرد دیگر با تراکتور گونه مورد نظر را دنبال کرده و بعد از خسته کردن آن اقدام به کشتن آن می‌کنند.
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان اردبیل تاکید کرد: بعد از این اتفاق گزارش آن برای اداره کل ارسال شد که با هماهنگی نیروی انتظامی منطقه نسبت به شناسایی افراد اقدام گردید.
شهند با اشاره به اینکه پرونده این افراد برای سیر مراحل قانونی به دستگاه قضایی ارسال شده است، بیان داشت: هم استانی‌ها می‌توانند گزارش‌های مربوط به ورود حیات وحش به مناطق مسکونی و یا زخمی‌شدن آن‌ها را از طریق تلفن ۱۵۴۰ به اداره کل محیط زیست استان اطلاع دهند.
این اتفاق و در پی آن دستگیری این افراد هرچند بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های استان داشته و می‌تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد اما به نظر می‌رسد لازم است اداره کل محیط زیست و نهادهای مرتبط در امر فرهنگ‌سازی و آموزش جوامع محلی درگیر با حیات وحش تلاش بیشتری داشته باشند.

گزارش:شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *