شهر انسان محور شعاری هوشمندانه

شهر انسان محور شعاری هوشمندانه

اگر تعالی زندگی و ارتقا کیفیت آن در عصر حاضر یکی از دغدغه‌های اصلی جوامع باشد و اگر توسعه یکی از اهداف اصلی ارگانهای دولتی باشد بی‌شک این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر با نیروی انسانی کار بلد، یعنی این مهم میسر نمی‌شود مگر با انسان محور بودن جامعه.
همچنین باید توجه داشت که مفاهیمی مانند رشد و پیشرفت معانی و تفاسیری غیر از توسعه دارند و توسعه تعاریفی علمی دارد که در آن تربیت نیروی انسانی مهم ترین نقش را دارد.
مدتی هست که شهردار اردبیل با رویکردی هوشمندانه شعار شهر انسان محور را می‌دهد که انصافا هم سخنی هوشمندانه و مدرن و از روی نیاز است.
عبور دادن ارگان عمومی شهرداری از کارهای صرفا خدماتی عمرانی به رتبه‌ای بالاتر مانند فرهنگ سازی و تعالی بخشی کیفیت زندگی یک کار آرمانی است که در شعار شهر انسان محور متجلی می‌شود و این در شهری که بالاترین آمار نزاع را کشور دارد رویکردی جسورانه و خوش فکرانه است.
اما ظاهرا این شعار فاصله‌ای اساسی با عمل دارد و دلیل آن را نیز می‌توان از عدم درک صحیح مسئله از سوی تمام جامعه خاصه متولیان امور عامه دانست، قطعا یک جامعه متعالی جامعه است که در آن فارغ از نیازهای فیزیکی به نیازهای روحی و روانی و فرهنگی انسانها نیز توجه کافی شده باشد، دکتر لطف الهیایان در راستای عمل به شعار خود در چند سال اخیر کارهای اساسی و زیر بنایی خوبی انجام داده است که لازمه توسعه همگانی و در نهایت شهر انسان محور است.
یکی از این رویکردها ایجاد تحول عظیم در منطقه نمونه گردشگری شورابیل است؛ شهردار اردبیل در این چند سال شورابیل را از یک مکان صرفا تفریحی به یک مکان ورزشی و فرهنگی و المانی از زیبایی تبدیل کرده است که بی شک صالحات باقیاتی می‌باشد که در کارنامه ایشان تا همیشه خواهد درخشید.
به نظر می رسد که این شعار به جا زمانی کاملا میتواند جامه عمل بپوشد که همه دستگاهها با این رویکرد آشنایی کافی یافته و در راستای عملی شدن آن در همه زمینه ها گام برداند.

یادداشت:حبیب یزدانی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *