تاریخچه محله توپچیلار اردبیل

تاریخچه محله توپچیلار اردبیل

وجه تسمیه محله توپچیلار به زمان نادر شاه افشار مربوط است در آن زمان توپچیان ارتش نادر شاه در این محله مقیم بودند
توپچی باشی از سمت های نظامی می باشد که بر فرمانده گروه توپچیان« توپچیلار» اطلاق می شد
در دوره قاجار به خصوص دوره محمد شاه قاجار برای هر چهار عراده توپ یک فرمانده انتخاب می شد و قوی ترین توپچی ها در قلعه های مهم ایران قرار داشتند در دوره قاجار نارین قلعه اردبیل از جمله قلعه هایی بود که قوی ترین توپچی در آن مستقر بودند و این قلعه و گروه توپچی نارین قلعه اردبیل توسط ژنرال گاردان فرانسوی نارین قلعه تعمیر و توپچیلار « توپچیان» تجهیز شده بودند.
توپچیان یا توپچیلار قوی بازو، نیرومند بودند که با دستور و اجازه توپچی باشی، توپها را شلیک می کردند. باتوجه به اینکه گروه توپچی ها در مکان مشخصی مستقر و مقیم بودند بعدها به محله توپچیلار مشهور شد
در این محله مسجدی هم به نام مسجد توپچیلار واقع گردیده که تاریخ ساخت آن به اواخر دوره صفوی و دوره نادر شاه افشار باز می گردد. تاریخی که روی جزوه قرآن مسجد توپچیلار حک شده است ۱۲۱۸ هجری قمری را نشان می دهد و احتمالا مسجد قبل از این تاریخ بنا گردیده است. بنای اولیه مسجد توپچیلار بر اساس اسناد موجود (قرآن های وقفی و بیرق عزاداری ) در دوره صفویه ساخته شده است.


مسجد اولیه بسیار کوچک بوده و در اواخر دوره قاجار( ۱۲۹۵ خورشیدی) بنا بر اظهارات متولیان مسجد در آن زمان زمین مسجد توپچیلار توسط حاج خدایار شیرانی متوفی ۱۳۱۰ خورشیدی و برادرش حاج کرم شیرانی (متوفی ۱۳۰۴ خورشیدی) وقف شده و ساخت بنای مسجد را حاج عیسی توپچیلار (متوفی حدود ۱۳۱۰ خورشیدی) مسجد را تقبل نموده است.
در حدود سال ۱۳۲۰ خورشیدی آقای سید اخیاری در دیوار داخلی مسجد آیات قرآن را نوشته و بعد توسط مرحوم میرزا شفیع شیرانی که از فرهنگیان شناخته شده و مدیر مدرسه صداقت که از نعمت خط زیبا برخودار بود این آیات مرمت شده بودواز عناصر معماری جالب این مسجدتوپچیلار محراب و تزیینات زیبای معماری آن می باشد که در سال ۱۳۳۰ خورشیدی توسط یک معمار اهل تبریز بدون دریافت حق الزحمه زیر نظر مرحوم میرزا شفیع شیرانی ساخته شد است.

گردآوری:محمد طاها اصغری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *