مهندسان اردبیلی صاحب خانه می شوند

مهندسان اردبیلی صاحب خانه می شوند

تاسیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به سال ۱۳۷۴ رقم خورد تا به عنوان تشکلی غیر دولتی برای تامین اهداف ۴ گانه تلاش کند . استان اردبیل نیز در ۱۳۷۶ بر اساس قانون جدید اولین هیئت مدیره خود را تجربه کرد.
از آن زمان تا کنون سازمان نظام مهندسی ساختمان هیئت مدریه های مختلف و متفاوتی را تجربه کرده که با توجه به شرایط حاکم بر زمان خود و توان و قدرت هیئت مدیره تلاش هایی را انجام داده و آثاری از خود بر مهندسان اردبیلی بر جای گذاشتند.
اما نگاه سنتی در تصمیم گیری ها همواره باعث شده آنچه در بند ۲ اهداف سازمان به عنوان «ایجاد یک جامعهٔ حرفه‌ای مولّد ثروت، رفاه، دانش و هنر برای اعضای آن» یا در اغما فرو رود یا به کندی هر چه تمام تر رشد کند .
اهداف و تصمیم گیری های هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در وجود رئیس سازمان به عنوان آیینه تمام نمایی از تفکر هیئت مدیره مبنی بر چگونگی چیدمان نقشه راه برای رسیدن به اهداف متبلور می شود ، هیئت مدیره مستقر سازمان نظام مهندسی در سالهای اخیر نشان داده نشان داده است که برنامه های قابل قبولی برای گذار از روند سنتی حاکم بر این تشکل غیر دولتی قدرتمند داشته اما در مرحله اجرا این ریاست سازمان است که باید از توان ، دانش و اشرافیت کامل به مسائل و مشکلات مهندسان اردبیلی برخوردار باشد.
سازمان نظام مهندسی ساختمان اردبیل بیش از ۱۲ هزار عضو دارد که همگی قشر فرهیخته و دانشمند محسوب میشوند اما این نگاه که همه مهندسان متمول و ثروتمند بوده و معیشت آنها در دهک های بالای جامعه دسته بندی می شود گزاره ای اشتباه است که ریشه در زمانهای دور و باورهای غلط دارد .
امروزه بیشتر مهندسان با مشکلات روزمره دست و پنجه نرم میکنند و مثل اقشار دیگر جامعه از حق استفاده از حمایت های صنفی برخوردارند .
در روزهای گذشته خبری منتشر شد مبنی بر نقش آفرینی تمام عیار سازمان نظام مهندسی ساختمان اردبیل در اجرای طرح مسکن ملی ، طرحی که در این وانفسای اقتصادی و قیمت های سوداگرانه مسکن می تواند بخشی از جامعه را به صاحب خانه شدن امیدوار کند .
در همین راستا میر محمد سیدهاشمی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل خبر از احداث ۵۰۰ واحد در قالب طرح اقدام ملی مسکن برای مهندسان اردبیل داده بود ، اقدامی که میتواند دست کم ۵۰۰ نفر از اعضای سازمان نشام مهندسی ساختمان اردبیل را که تا کنون از مسکن برخوردار نبودند صاحب خانه کند .
شاید در نگاه اول این اقدام کنشی معمولی که در سایر سازمانها نیز انجام می گیرد به نظر آید ولی رئیس سازمان نظام مهندسی ابعاد دیگری از این اقدام را نیز بازگو کرد . این اقدام برای اولین بار در سطح ملی توسط سازمان نظام مهندسی اردبیل انجام می گیرد که نشان از همت و اراده برای خانه دار کردن مهندسان اردبیلی است آن هم مهندسانی که واجد شرایط اقدام ملی مسکن باشند ، یعنی جامعه هدف این طرح نیز مهندسانی هستند که نیازمند واقعی مسکن باشند . فراهم کردن این موقعیت می تواند با تولید ثروت برای مهندسانی که از نظر اقتصادی با مشکلات متعددی روبرو هستند نقطه عطفی باشد. از طرفی چنین رویکردی تا کنون در نظام مهندسی اردبیل برای اولین بار اتقاق می‌افتد.
سید هاشمی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل در این خصوص گفت: بر اساس طرح اقدام ملی مسکن ۱۵۵۰ واحد مسکونی در سه نقطه از شهر اردبیل احداث می‌شود و احداث ۱۰۵۰ واحد با ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خواهد بود که نظام مهندسی اردبیل در حوزه طراحی و نظارت با آنها همکاری مستقیم دارد.
اختصاص یک سوم از مجموع مسکن هایی که در طرح اقدام ملی مسکن در اردبیل اجرا خواهد شد به مهندسان خبر از عزم راسخ ریاست سازمان برای بهره مندی مهندسان اردبیلی از حمایت های سازمانی می دهد . اتفاق مبارکی که برای اولین بار و با هدف توانمند سازی اقتصادی مهندسان اردبلی در سطح ملی و استانی به وقوع می پیوندند.
برای محقق شدن این پروژه عظیم و بی نظیر در استان سازمان نظام مهندسی باید با جلب نظر مسئولان استانی شایسته این مسئولیت تشخیص داده می شد. ریاست سازمان نظام مهندسی اردبیل با رایزنی هایی که انجام داد این راه را نیز هموار کرد .
سیدهاشمی در این خصوص گفت:اعتماد استاندار اردبیل، معاونت عمرانی و مجموعه راه و شهرسازی به نظام مهندسی ساختمان در این راستا، نشان از اعتبار این مجموعه دارد و عملیات احداث تا دو ماه آینده استارت می‌خورد و چیزی حدود دو سال تکمیل و بهره‌برداری زمان خواهد برد.
نگاه چند محوری به یک موضوع نیازمند خستگی ناپذیری و ولع خدمت را می طلبد ، گرچه مسئولان سازمان نظام مهندسی می توانستند با ااحداث و تحوبل این ساختمان ها به مهندسان کار بزرگی را رقم بزنند و تمام مدت به آن ببالند اما این بالندگی شوق توانمند سازی هر چه بیشتر را از آنها نگرفت و به دنبال بهره مندی هر چه بیشتر از این پروژه به نفع مهندسان بودند.
سید هاشمی از زاویه آموزشی به این اقدام نیز پرداخته و در این محوراز برنامه های سازمان ظنام مهندسی نیز سخن به میان آورد ، وی گفت: این امر علاوه بر اینکه اشتغال در حوزه مهندسان را رونق می‌بخشد، یک کارگاه آموزشی پویا را هم پیش روی مهندسان جوان و نوپا می‌گذارد و هر دو فرصت ارزشمندی است.
سیدهاشمی افزود: آنچه که تحقق آن محصول چانه‌زنی نظام مهندسی برای اخذ این امتیاز طلایی در مسیر خانه‌دار شدن طیفی از اعضای واجد شرایط است و این اقدامی تشریفاتی و نمادین نیست، رویکردی است در راستای تقویت نقش مسئولیت اجتماعی نظام مهندسی ساختمان.
رئیس سازمان نظام مهندسی افزود : نظام مهندسی اردبیل صرفا تمرکز فعالیت‌هایش را معطوف به ابعاد فیزیکی و کالبدی نکرده است. مسئولیت اجتماعی نظام مهندسی ساختمان به عنوان بزرگترین تشکل غیردولتی امری است که در مواردی چون اقدام ملی مسکن نمود عینی دارد.
سید هاشمی جزئیات دقیقی تری از این اقدام را تشریح کرد و گفت : سبد حمایتی برای اقدام ملی مسکن در اردبیل پر و پیمان است. زمین را راه و شهرسازی تامین می‌کند، شهرداری برای پروانه‌ها تخفیف ۴۰ درصدی می‌دهد و نظام مهندسی اردبیل هم ۶۰ درصد برای هزینه‌های مرتبط، تخفیف در نظر گرفته است. این امر قیمت را به شکل ملموسی برای اقشار متقاضی پایین می‌آورد و اینگونه می‌توان ادعا کرد که اقدام ملی مسکن طرحی امیدبخش برای خانه‌دار کردن اقشار متوسط و ضعیف جامعه است که آنها را به خانه‌دار شدن نزدیک می‌کند.
آنچه بنظر میرسد و با اقدامات اخیر مسئولان سازمان نظام محقق خواهد شد؛ گذار جامعه مهندسان از نگاه سنتی به مدرن است ، نگاهی که زوایای مختلف از آموزش تا تامین اقتصادی مهندسان را در بر میگیرد و مهندسان در اعطای حق امضا محصور نمیداند ، سازمانی که خود را در ارتقا رفاه اعضای خود مسئول می داند و تلاش می کند با تامین نیاز های مهندسان آینده ای برای آنها تصویر کند که تمرکز بر فعالیت های مهندسی و سرویس خدمات مهندسی برای مردم فارغ از دغدغه های روزمره زندگی باشد .

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *