امیدواریم بین آذربایجان و ارمنستان جنگ نشود

امیدواریم بین آذربایجان و ارمنستان  جنگ نشود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مناقشه قره‌باغ هیچ تغییری نداشته است و امیدواریم بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان جنگی رخ ندهد.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، سید عباس موسوی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اردبیل که در پاسخ به سوال روزنامه برای اردبیل، اظهار کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مناقشه قره‌باغ هیچ تغییری نداشته است و امیدواریم بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان جنگی رخ ندهد.
وی گفت: از اتفاقات اخیر رخ داده میان دو همسایه ایران ابراز تاسف می‌کنیم و موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص مناقشه آذربایجان و ارمنستان و مسئله قره باغ، از دیرباز مشخص است.
وی افزود: باید از راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز، گفت‌وگوهای دو طرفه و میانجی‌گری برای حل و فصل این اختلافات استفاده کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز این آمادگی را دارد که هر زمان طرفین بخواهند به عنوان میانجی‌گر بین این دو کشور برای حل اختلافات وارد عمل شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: امیدواریم که در روزهای آتی شاهد کاهش تنش‌ها در منطقه باشیم و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز به محض شروع درگیری در بین این دو کشور فعال شده و با مقامات هر دو کشور گفت‌وگوها و تماس‌های تلفنی برقرار شد و اعتقاد داریم که منطقه کشش اختلافات و درگیری بیشتری را ندارد.
وی با اشاره به حادثه نطنز عنوان کرد: در خصوص این حادثه ابعاد مختلف و شواهد حادثه در حال بررسی بوده و پس از جمع‌بندی نهایی گزارش تکمیلی ارائه می‌شود و اگر جمهوری اسلامی ایران یقین پیدا کند که کشور یا رژیمی در این حادثه دست داشته با پاسخ قاطع و محکمی از سوی ایران مواجه خواهد شد.


پیگیر انتقال دارایی‌های ایران از کره جنوبی هستیم


موسوی به دارایی بلوکه شده ایران در کشور کره جنوبی اشاره و تصریح کرد: اخطارهای لازم به کره جنوبی در این خصوص داده شده و به این کشور اعلام کرده‌ایم آنچه که کره جنوبی بدان استناد کرده و دارایی ایرانی را بلوکه کرده، غیرقانونی و غیرقابل قبول است و آمریکا به عنوان یک کشور یاغی و قانون‌شکن، ایران را تحریم کرده که این تحریم نامشروع بوده و آمریکایی‌ها نمی‌توانند مانع انتقال دارایی‌های ایران شوند.
سخنگوی وزارت امورخارجه تشریح کرد: رابطه کره جنوبی با آمریکا نباید این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد و اصل ماجرا بر این است که پول ملت ایران به واسطه فروش نفت به کره‌جنوبی، در اختیار این کشور بوده و باید این دارایی‌ها در اختیار ایران قرار گیرد و در حال حاضر سفرا، وزرای امور خارجه دو کشور و بانک مرکزی ایران درگیر این ماجرا بوده و درصدد رفع مشکلات هستیم.
وی ادامه داد: تلاش ما بر این است که این موضوع از طریق دیپلماتیک و مذاکرات به سرانجام برسد در غیر این صورت می‌توانیم با استفاده از راه‌های قانونی و حقوقی نسبت به بازگشت این دارایی‌ها به کشور اقدام کنیم.


سند راهبردی ایران و چین، نقشه راه ارتباطات دو کشور خواهد بود


سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به سند راهبردی بین دو کشور ایران و چین تصریح کرد: نگاه ما به متحدان و دوستان نگاه درازمدت و راهبردی است و اراده سیاسی مسؤولان دو کشور بر این قرار گرفته که رابطه درازمدت میان دو کشور تعریف شود و روابط خود را از روابط عادی و معمولی به روابط همه جانبه و استراتژیک تغییر دهند.
وی بیان کرد: طراحی این سند در سفری که رئیس جمهور چین در سال ۹۴ به ایران داشت انجام یافته و سال گذشته آقای ظریف پیش‌نویس این سند را به کشور چین ارائه داد و پس از آن بررسی‌های مقدماتی بر روی این سند انجام یافته و سند نهایی آماده شد و در حال حاضر نیز منتظر هستیم تا طرف مقابل نظرات خود را در خصوص سند نهایی ارائه دهد تا بتوانیم طبق آن چشم‌انداز ۲۵ ساله‌ای را طراحی کنیم.
موسوی گفت: این سند یک نقشه راه است و هیچ بحث اجرایی و قراردادی نداشته و بر اساس آن اگر این سند مورد توافق دو کشور واقع شود، اسناد و قراردادهای مختلفی در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی به امضا طرفین خواهد رسید که در این صورت جزئیات قراردادها را به اطلاع مردم می‌رسانیم و درصورت لزوم استفاده از نظرات مجلس شورای اسلامی در خصوص این سند نیز بهره خواهیم برد.
وی تشریح کرد: رابطه بین دو کشور ایران و چین به عنوان کشورهای مستقل بوده و این موضوع بدخواهان و دشمنانی دارد که از هیچ راهی برای ضربه زدن به این رابطه کوتاهی نمی‌کنند و همان طور که دیدیم سیل عظیمی از شایعات و اکاذیب در خصوص این سند منتشر شد که مؤید آن است این سند، سندی موفق بوده که قطعا باعث می‌شود برخی از اقدامات خصمانه غرب و آمریکا خنثی شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تشریح کرد: جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد تا با سایر کشورها نیز در صورتی که آمادگی داشته باشند، روابط درازمدت تعریف کند و با توجه به آنکه ایران کشوری قدرتمند در غرب آسیا بوده و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل زیادی دارد، سایر کشورها تمایل به برقراری ارتباط با کشور ایران را دارند.


پیگیری حقوقی شهادت سردار سلیمانی ادامه دارد


موسوی با اشاره به پیگیری حقوقی شهادت سردار سلیمانی بیان کرد: سردار سلیمانی به عنوان سرداری صلح‌ساز در جریان یک «مأموریت صلح‌ساز» به شهادت رسیده است و از روز اول در وزارت امور خارجه تیمی برای پیگیری ابعاد مختلف این پرونده تشکیل یافت.
وی افزود: نامه اعتراضی در ابتدای امر به سازمان ملل متحد ارسال شد و با کمک دستگاه قضایی ابعاد مختلف این پرونده را بررسی کردیم و با توجه به اینکه این جنایت در کشور عراق افتاده بود، با این کشور برای دریافت شواهد و اطلاعات، همکاری و رایزنی صورت گرفته و ستاد ویژه‌ای در وزارت امور خارجه برای این امر تشکیل یافت.
سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: این ستاد ویژه دارای کمیته‌های مختلفی اعم از حقوقی بوده که ابعاد مختلف حقوقی این جنایت را که نقض آشکار حقوق بین‌المللی و نقض صریح حاکمیت و تمامیت ارضی کشور عراق بود، را بررسی کرده و به راهکارهای خوبی رسیدند و اکنون نیز این پرونده از طریق حقوقی در حال پیگیری است و در صورت رسیدن به نتایج نهایی اطلاع‌رسانی‌ لازم انجام خواهد گرفت.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *