ایجاد اشتغال برای بیش از ۳ هزار مددجوی کمیته امداد

ایجاد اشتغال برای بیش از ۳ هزار مددجوی کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل گفت: در سال گذشته برای ۳ هزار ۱۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اردبیل اشتغال ایجاد شده است.

حسین دشتی در گفتگو با روزنامه برای اردبیل، اظهارداشت: در رویکرد اصلی کمیته امداد امام خمینی (ره )استان اردبیل خود کفایی مدد جویان کمیته امداد است و در سال گذشته برای ۳ هزار و ۱۰۰ نفر از مدد جویان اشتغال ایجاد شده که برای زیرساخت های این اشتغال ۹۴ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی گفت: در صورتی که کارآفرینان و واحد های تولیدی برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد اشتغال ایجاد کنند از تسهیلات قرض الحسنه بلند مدت با باز پرداخت ۷ ساله بهره مند خواهند شد.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اردبیل گفت: کار فرمایان و واحدهای تولیدی که شرایط اشتغال یک نفر از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد را فراهم کنند از تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی با بهره ۴ درصد با دو سال حق بیمه بهرمند می شوند.
دشتی بیان کرد: تاکنون واحدهاي توليدي استان براي اشتغال هزار و ۱۰۰ نفر از مددجويان اعلام آمادگي كرده‌اند.
دشتی تصریح کرد: از مجموع ۳۵ هزار مددجوی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) كه جزو گروه هاي پرخطر ابتلا به ويروس كرونا هستند، ۵۸۳ نفر از مددجویان بیماران زمین گیر و صعب العلاج بوده است كه ۲۵ درصد از مددجویان جزو پر خطرترین قشر در بحث آسیب پذیری از شیوع کرونا بودند که ازهمان مراحل اولیه شیوع کرونا پک های بهداشتی از جمله ماسک و محلول ضد عفونی کننده و کمک های نقدی از محل کمک های خیرین در چندین مرحله در بین مددجویان تحت پوشش کمیته امداد توزیع شد.
وی افزود: مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره ) استان درخواست های خود را از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۳۳۳۳۴۵ و يا سامانه امداد الکترونیک e.emdad.ir ارسال کنند که درخواست های مددجویان به صورت آن لاین در سامانه مددکاران ثبت و به درخواست های آنان رسیدگی میشود.
دشتی افزود: مددجویانی که به علت بیماری کرونا فوت می شوند اگر سرپرست خانواده تحت پوشش کمیته امداد باشد مبلغ ۱۰ میلیون تومان و اگر از اعضای خانواده باشد مبلغ ۴ میلیون تومان به ازای هر فوتی کمک بلاعوض دریافت می کنند.
مدیرکل کمیته امداد استان از مجموع ۴۰ هزار و ۸۰۰ خانوار که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)استان حدود ۵۲ درصد مددجویان روستایی و ۴۸ درصد مددجویان شهری را شامل می شود از اين تعداد حدود ۲۷ هزار خانوار مددجويان دائمي قبلي هستند.
وی گفت: در دو سال اخیر حدود ۱۳هزارخانوار تحت عنوان تبصره ۱۴ شناسایی شده اند و تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند.
دشتی بیان کرد: مددجویان دائمی به ازای هر خانواده یک نفره یک میلیون و ۸۱۵ هزار ريال و درخانواده پنج نفره پنج میلیون و ۵۴۵ هزار ريال دریافت می کنند. و همچنین مددجویانی که جزو تبصره ۱۴ شناسایی شده اند به ازای هر نفر در خانواده یک نفره یک میلیون ۸۵ هزار ريال و در خانواده ۵ نفره چهار میلیون و ۱۶۵ هزار ريال در هر ماه مستمری دریافت می کنند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۶ مرکز نیکوکاری در سطح استان اردبیل برای یاری رسانی به خانواده های تحت پوشش کمیته امداد فعال هستند افزود: امسال در ماه مبارك رمضان ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کمک شده است که ۲ میلیارد تومان توسط کمیته امداد و مابقی توسط مراکز نیکوکاری بوده است.
مدیرکل کمیته امداد استان تاکیدکرد: تامین مسکن برای خانوار تحت حمایت که در منازل نامناسب زندگی‌می‌کنند امری ضروری است که امیدواریم با یاری مسئولان دستگاه‌های اجرایی و خیران بتوانیم گام‌های موثرتری در این زمینه برداریم.
دشتی با بیان اینکه هم‌اکنون ۲ هزارو ۷۰۰ خانوار تحت حمایت در منازل استیجاری سکونت دارند،گفت: متاسفانه بخش مهمی از هزینه‌های مددجویان تحت حمایت صرف پرداخت اجاره می‌شود که این مسئله مشکلات بسیاری را برای آنها به همراه دارد.
وی به کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی یکی از خیران خارج از استان به تامین مسکن مناسب برای مددجویان تحت حمایت در سال گذشته اشاره کرد و افزود: از این طریق ۴۸ مسکن مددجویی برای خانوار تحت حمایت خریداری شد که علاوه بر گرمی کانون خانواده، موجب شده است آنها در عرصه خوداشتغالی نیز گام‌های مهمی بردارند.
دشتی با بیان اینکه در سال‌جاری نیز تمهیدات لازم برای مقاوم‌سازی منازل مددجویان روستایی در نظر گرفته شده است و پیش بینی می شود که حداقل هزار نفر از مدجویان روستایی که فاقد مسکن غیر مقاوم هستند بتوانیم مقاوم سازی کنیم.
وی اظهار کرد: مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان برای ۲ هزارخانواده به ازای هر خانواده مبلغ ۳۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض برای اجاره مسکن به حساب خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد از محل كمك بنياد مستضعفان واریز خواهد شد.
وی به رشد ۶۴ درصدی کمک‌های حامیان در سه ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ اشاره کرد و افزود: حدود ۴۵ درصد کمک های مردمی در سه ماه اول سال نسبت به سه ماه سال گذشته افزایش یافته است.
وی گفت: در سه ماهه نخست سال‌جاري خيران استان اردبيل بالغ بر ۲۰ ميليارد تومان به كميته امداد استان مساعدت كرده‌اند.

گفتگو :شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *