اردبیل درآستانه فـاجعه بزرگ

اردبیل درآستانه فـاجعه بزرگ

رییس شورای شهر اردبیل در گفتگو با روزنامه برای اردبیل با اشاره تغییر کانون انتشار ویروس کرونا گفت :۶۶ درصد در دورهمی های خانگی ، ۴ درصد در مراسم عروسی و عزا ، حضور در بیمارستان و مراکز درمانی ۶ درصد موارد ،حضور در آبگرمها ۱ درصد ،حضورقهوه خانه ها ۲درصد،تماس کنترل نشده در محل کار ۳ درصد موارد ومسافرت خارج استان وبین استانی ۳ درصد بیماران را تشکیل می دهد.

علیرضا پوستی با بیان این که ۶نفر از متخصصین بیهوشی اردبیل متاسفانه درگیر بیماری کرونا شده اند گفت: در شرایط فعلی مسئولیت بیهوشی را پزشکان دیگر به دوش کشیده اند و این هشداری است برای کسانی که با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی باعث فرسودگی کادر درمان و پرستارانی می شوند که علیرغم گرمای تابستان مجبور به استفاده از پوششهای خاص و ماسکهای چند لایه مشغول خدمت رسانی به بیماران کرونایی هستند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه تنها ۲۰درصد مردم با علایم شدید بیماری مواجه می شوند و ۴۰ درصد افراد بدون علامت آن را پشت سر گذاشته و برای ۴۰ درصد دیگر بیماری به عنوان یک سرماخوردگی تلقی می شود میتوان گفت بیشترین افراد پرخطر همین ۸۰ درصدی هستند که از بیماری خود اطلاع نداشته و ناخواسته باعث شیوع ویروس کرونا می شوند .
وی ادامه داد : متاسفانه در اردبیل عدد مولد این بیماری با رقم ۱٫۳نسبت به استانهای دیگر بیشتر است که این امر نشانه افزایش چند برابری تعداد مبتلایان در طی ۲ تا۳ روزاست .
رییس پارلمان محلی با اشاره به عدم آمادگی مردم و مسئولین دراسفندماه و در ابتدای شروع بیماری اذعان داشت: درابتدای امر به دلیل عدم آگاهی و نبودن آموزشهای کافی شعار “در خانه بمانیم” کارساز بود اما به دلیل شرایط بد اقتصادی باید زندگی با کرونا به مردم آموزش داده می شد در حالیکه مردم با تصور اینکه کرونا ازبین رفته به برگزاری جشنهای عروسی و عزا و مهمانی ها و دور همی ها پرداختند و این امر به شیوع بیشتر بیماری و رسیدن استان به وضعیت هشدار دامن زد.
پوستی استفاده از ماسک را به عنوان وظیفه شهروندی به عموم مردم ادارات،نهادها و دستگاههای دولتی توصیه نموده و تصریح کرد: در حال حاضراردبیل به پیک دوم خیز برداشته است اما فشار اقتصادی مانع از بسته شدن بازار، کارخانجات و نهادهای دولتی می شود.
وی ۴ اصل اساسی را عامل اصلی عبور از شرایط زرد به شرایط هشدار دانست و تشریح کرد :
عدم ارائه آموزش های لازم برای رعایت پروتکل های بهداشتی به بازاریان و مغازه دارانی که بارکد دریافت کرده بودند اما با نحوه انجام آن آشنایی نداشتند .
وی عدم نظارت بر رفتار نهادها و اماکن شخصی و دولتی را به عنوان یکی دیگر از این عوامل عنوان کرد و افزود: لازم بود در هر اداره یا نهاد دولتی یکی از معاونین به عنوان مسئول پیشگیری از کرونا این مسئولیت را به عهده میگرفت همچنین استفاده از ظرفیت بسیج میتوانست در این امر موثر باشد. همچنین لازم است معاونتهای عمرانی ، اقتصادی و فرمانداری نیز در کنترل بیماری ورود کنند.
پوستی آموزش ناکافی را نیز به عنوان عامل دیگرشیوع کرونا برشمرد و تصریح کرد : بهره گیری از ظرفیت صداو سیما به صورت آموزش مستقیم یا ارائه گزارشهای مستند سازی ، استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه ها ونصب پوسترهای آموزشی در سطح شهرمیتواند در افزایش آگاهی عموم بسیار موثر باشد.
رییس شورای شهر بیان کرد:با توجه به اینکه ریاست جمهوری در این زمینه اختیار کامل به استاندار داده لازم است با داشتن ابتکار عمل درنحوه پیشگیری گام های جدی تر برداشته شود.
وی خاطر نشان کرد : ضعف در بیماریابی در سطح جامعه یکی دیگر از عوامل شیوع هرچه بیشتر بیماری بود چرا که اغلب افرادبیمارکم علامت باعدم قرنطینه خود و حضور در جامعه موجب گسترش آن شده اند که در حال حاضرشناسایی گستره جغرافیایی بیماری در سطح شهر و محلات مختلف ، بانک ها ، ادارات و غیره می تواند به عنوان هشدار برای مردم در عدم تردد به این اماکن موثر باشد .
پوستی از مردم خواست که خود در این زمینه به عنوان ناظر به کسانی که از ماسک استفاده نکرده و سلامت جامعه را با خطر جدی مواجه می کنند تذکر داده وفریضه امر به معروف را به جا بیاورند.
وی با اعلام این که ۶۶ درصد مبتلایان در دورهمی ها بیمار شده اند برعدم برگزاری مهمانیهای کوچک و بزرگ تاکید وخاطر‌نشان کرد :مطابق آماری که دانشگاه علوم پزشکی ارائه کرده ۵۲درصداز مبتلایان زن و ۴۸ درصد آنان مردان بوده اند در حالیکه انتظار میرفت به دلیل حضور بیشتر مردان در جامعه درصد ابتلای آنان بیشتر باشد
از طرفی ۴۹ درصد مبتلایان خانم ، زنان خانه داری هستند که منازل را به کانون ابتلا به بیماری تبدیل کرده است.
پوستی یادآور شد: در بررسی های جدید تنها ۴ درصد بیماران در مراسمات عروسی وختم حضور داشته اند.
حضور در بیمارستان و مراکز درمانی ۶ درصد موارد ،حضور در آبگرمها ۱ درصد ،حضورقهوه خانه ها ۲درصد،تماس کنترل نشده در محل کار ۳ درصد موارد ومسافرت خارج استان وبین استانی ۳ درصد بیماران را تشکیل می دهد.
رییس پارلمان محلی تاکید کرد : از آنجا که درآرامستانهایی که بیماران کرونایی در قطعه های مشخصی از آرامستان تدفین می شوند اما دانشگاه علوم پزشکی و عوامل بیمارستان باید دقت داشته باشند فوتی های مشکوک به کرونا در آرامستانهای دیگر به منظور تامین سلامت مردم خاکسپاری نشوند.
رییس شورای شهر اردبیل با اشاره به نزدیک بودن ماه محرم از عموم مردم خواست ازحضور در مراکز پرتردد خودداری کنند تا با رعایت پروتکل های بهداشتی و کنترل بیماری، زمینه برای برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان مهیا شود.
وی تلاش شبانه روزی شهرداری و شورا ،پاکبانان و ماموران جان بر کف آتش نشانی را از همان ابتدای شیوع این بیماری یادآور شد و افزود: گندزدایی اماکن عمومی ،معابر، بازارو پاساژها ، ضد عفونی حمل و نقل عمومی از نخستین اقداماتی بود که از همان ابتدای شروع بیماری به آن اقدام شد اما لازم است که شورا و شهرداری در بحث نظارت و آموزش محتوا جدی تر وارد عمل شوند ودر خود ادارات و ساختمانهای شهرداریها نیز دقت کافی در رعایت اصول بهداشتی اعمال شود.
پوستی در نهایت شفافیت در ارائه آمار مبتلایان بانک ها و دستگاههای دولتی را به عنوان یکی دیگر از عوامل جلوگیری از شیوع بیماری برشمرد و گفت: میتوان با مشخص نمودن شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی در نهادهای مختلف و ارائه نشان سفید،زرد ، نارنجی و قرمز به آنان مردم را از میزان رعایت نکات بهداشتی در اینگونه اماکن آگاه نمود.

گفتگو:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *