زیرساخت های فوتبال اردبیل مایه آبروریزی است

زیرساخت های فوتبال اردبیل  مایه آبروریزی است

فوتبال استان اردبیل از نظر نرم افزاری به لحاظ داشتن سهمیه لیگ دسته سوم و در سالیان گذشته دارای سهمیه لیگ دسته اول مسبقات فوتبال باشگاه های کشور و هم چنین حضور تیم های پایه شهرداری اردبیل در لیگ های برتر رده های سنی کشور نشان دهنده ی استعداد بالقوه فوتبال استان و پتانسیل و ظرفیت بالای است.دلیل این ادعا بازیکنان تکنیکی و جوانان مستعد معرفی شده به فوتبال کشور از این استان است که پشتوانه خوب و امیدوارکننده ای برای آینده فوتبال منطقه به شمار می روند اما در قبال این مزیت به لحاظ سخت افزاری، فوتبال استان سال هاست که به شدت ضربه می خورد و مایه آبروریزی استان را فراهم می آورد که این امر در نتایج گرفته شده تاثیر بسیاری را می گذارد.
این عامل از دلایل عمده ناکامی فوتبال استان و عدم کسب نتایج مطلوب در سطح کشور است. لازمه پیشرفت فوتبال استان و نیز همچنین حضور قدرتمند در سطح اول فوتبال کشور و کسب نتایج قابل قبول ، وجود زیرساخت های سخت افزاری استاندارد و حرفه ای از جمله ورزشگاه استانداردبا ابزار استاندارد است.
استادیوم کهنه و قدیمی جهان پهلوان تختی اردبیل نمونه ای از زیر ساخت های فوتبال استان می باشد.این ورزشگاه به شدت فرسوده شده است .چمن این ورزشگاه نیاز اساسی به بازسازی و زه کشی و آبیاری پیشرفته دارد. چمن ورزشگاه تختی در فصل سرما به دلیل برف و باران در شرایط نامطلوبی برای برگزاری یک مسابقه فوتبال قرار می گیرد و در فصل سرما به شدت به زردی می رود و آب گرفتگی و پستی و بلندی های زیادی در نقاط مختلف زمین دیده می شود.جایگاه تماشاگران باید صندلی گذاری و شماره گذاری شود و نور ورزشگاه باید بازسازی شده و در حد استاندارد برای مسابقات آماده شود. رختکن تیم ها و داوران به شدت فرسوده است.جایگاه خبرنگاران و گزارشگران تلویزیون تعبیه نشده است و بسیاری موارد دیگر که نیازمند توجه جدی مسئولان استان است.
از سویی دیگر ، استادیوم علی دایی که چند سال پیش افتتاح شده است عملا به دلایل زیادی که اشاره خواهم کرد از حداقل ترین امکانات محروم است. ازنمای بیرونی، این استادیوم مجهز و شیک به نظر می رسد ولی در داخل ورزشگاه مشکلات عدیده ای وجود دارد . کامل نشدن رختکن تیم ها و نیز عدم تجهیز رختکن ها به امکانات گرمایی و فرسوده شدن بخش هایی از چمن مصنوعی از مهمترین آنها می باشد .بعنوان مثال تیم هایی که برای انجام مسابقات در لیگ دسته سوم به اردبیل سفر می کنند با دیدن امکانات این ورزشگاه و نبود حتی یک وسیله گرمایشی مجبور می شوند که بجای رختکن در اتوبوس لباس عوض کنند !!! اصلی ترین مشکل ورزشگاه عدم تحویل رسمی آن به اداره کل ورزش و جوانان استان می باشد.این ورزشگاه هنوز در اختیار اداره کل راه و شهرسازی بوده و این خود دلیل عدم بهره برداری کامل ازاستادیوم علی دایی است .
از سوی دیگر تیم هایی همچون شهرداری اردبیل و تیم های دیگر از داشتن حداقل ترین امکانات برای برگزاری تمریناتشان محروم هستند که این به عدم وجود زیرساخت فوتبال اردبیل برمی گردد.به عنوان مثال تیم شهرداری اردبیل به دلیل نبود زمین تمرین اختصاصی ، مجبور است در زمین های دیگر به تمرین بپردازد که این زمین ها هم مشکلات خاص خودشان را دارند. از اصلی ترین امکاناتی که هر تیم فوتبال باید داشته باشد داشتن زمین تمرین اختصاصی برای خودش است تا بتواند برنامه های آماده سازی را در آن انجام دهد.
در شرایط حاضر که زیرساخت های مناسبی برای فوتبال استان وجود ندارد باید انتظارات و توقع هواداران و کارشناسان و اهالی فوتبال در حد منظقی و با توجه به شرایط و امکانات حال حاضر باشد.لذا تجربه تیم های شهرستانی دیگری که در همان سال صعود به لیگ برتر به دلایل مشابه مثل تیم های گهر درود و نفت مسجد سلیمان ، سقوط به دسته پایین تر را تجربه کردند را تکرار نکنیم و از الان به فکر بازسازی و تقویت زیرساخت های سخت افزاری اردبیل باشیم نه به فکر صعود و انتظارات بی منطق و خارج از توان و ظرفیت زیرساخت های فوتبال استان ! برای میسر شدن این امر مهم بایداهتمام ویژه ای از سوی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و دولت انجام گیرد و از طریق تصویب و اختصاص بودجه برای بازسازی و استاندارد سازی ورزشگاه های فوتیال اردبیل واستان با طرحی کارشناسانه و منطبق بر استانداردهای تعریف شده برای بازسازی ورزشگاه های فرسوده اقدام لازم انجام شودتا برای کامل شدن ورزشگاه های جدید قدم های موثرتر و با برنامه تری برداشته شود.

یادداشت:سید امین موسوی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *