صادرات اردبیل در تنگنای کرونایی

صادرات اردبیل در تنگنای کرونایی

پیش از این نیز طبق آمار به دست آمده میزان صادرات استان اردبیل نسبت به پتانسیل های موجود در این استان در بخش های مختلف اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعت و… بسیار پایین بوده است.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، تجارت بین‌المللی همان صادرات و واردات کالا و ارائه خدمات بین کشورهای جهان است و این موضوع تاریخ دیرینه دارد. در طول زمان، بشر به‌ منظور رفع نیازهای زندگی خود همواره سعی در یافتن راه‌های مختلف برای ارتباط با کشورهای دیگر داشته‌ است.
درحال حاضر نیز کشورهای دنیا با علم به این موضوع و درک اهمیت بالای ارتباط، با یک شبکه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی پیچیده به یکدیگر مرتبط هستند و ایجاد این روابط در اقتصاد به وسیله صادرات و واردات کالا و سایر خدمات انجام می‌گیرد که در دنیای اقتصاد از آن با عنوان «تجارت خارجی» یاد می‌شود.
دو موضوع تأثیرگذار در توانمندی های یک منطقه برای صادرات و واردات کالا، موقعیت جغرافیایی مناسب و دارا بودن مزیت نسبی در تولید انواع محصولات صنعتی، کشاورزی و… است که با نگاهی به وضعیت استان اردبیل در می‌یابیم این استان از لحاظ جغرافیایی شرایط مناسبی را برای ایجاد ارتباط با بازارهای جهانی دارد به‌ طوری‌‌که در طول زمان نیز استان اردبیل از مناطق مهم واقع در مسیر جاده ابریشم به شمار می‌رفته است که همین یک مورد نشان ازتوامندی های قوی موجود در این استان دارد.
با ضربه اقتصادی شیوع ویروس کرونا حتی در این روزها شاهد کاهش فروش بسیاری از مشاغل و کسب و کارهای مربوط هستیم که با بروز شیوع کرونا و تداوم شرایط فعلی و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی منجر به تداوم شرایط رکود و سکون کاری مشاغل، اصناف، شرکت‌ها، کارخانه‌ها خواهد شد.
بر همین اساس گزارش های به دست آمده از اخلال در صادرات از مرزهای زمینی، کاهش ورود و خروج گردشگر ،کاهش قیمت و کاهش محصولات صادرات کشور در کنار اخلال در تجارت با کشور همسایه از مهمترین واکنش های شیوع ویروس در حوزه تجارت خارجی استان است. بنابراین اقتصاد داخلی استان بیش از شیوع کرونا نیز شرایط هیجانی را تجربه کرده است شکی وجود ندارد که بحران ویروس کرونا اقتصاد استان را تحت الشعاع قرار خواهد داد و منجر به کاهش تولید ناخالص داخلی خواهد شد.
بنابراین واضح است که برنامه های مزبور بیشتر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا متمرکز شده اند هرچه فعالیت کسب و کارها کاهش یابد و درآمد مالیاتی استان نیز کاهش می یابد و همچنین اثرات تورمی فشار بیشتری بر وضعیت مالی دولت و به طور کلی به اقتصاد وارد خواهد کرد.
در کنار شیوع ویروس منحوس کرونا که تاثیر زیادی بر فعالیت های اقتصادی و هم‌چنین تجارت خارجی گذاشته اما در این بین نباید از نقش دولت در برخی از محدودیت‌ های اعمال شده در بحث صادرات چشم پوشید.
به طوری که برخی از تصمیمات غلط و غیر کارشناسی مسئولان دولتی در سال های اخیر سبب ضرر و زیان فعالان اقتصادی و صادرکنندگان شده و از این رو باید برای توسعه اقتصادی کشور از هرگونه اقدام غیرکارشناسی جلوگیری کرده و از نظرات فعالان بخش خصوصی برای رفع مشکلات در این حوزه استفاده کرد.


سیاست غلط برای کنترل ارز


پورسلیمان در گفتگو با روزنامه برای اردبیل اظهار کرد: به دلیل تحریم‌ های بانکی صورت گرفته امکان انتقال و بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات غیرنفتی به کشور امکان پذیر نیست و همین امر سبب ایجاد مشکلات زیادی برای فعالان حوزه تجارت خارجی شده است. از این رو سیاست دولت مبنی بر بازگشت ارز حاصل از صادرات یکی از طرح های غلط شکست خورده در این بخش است.
وی افزود: عدم توجه دولت به خواسته‌ های صادر کنندگان و فعالان در این حوزه و اتخاذ تصمیم های نادرست و غیر کارشناسی در سال‌های اخیر سبب ایجاد مشکلاتی در این حوزه شده و به نوعی می‌توان گفت دولت با اعمال سیاست‌های غلط سبب خود تحریمی در داخل کشور شده که یکی از اصلی ترین موانع توسعه صادرات است
نائب رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه وظیفه دولت تسهیل راه صادرات است، افزود: دولت باید زیرساخت‌های لازم را برای توسعه صادرات و تسهیل امر تجارت خارجی مهیا کند تا صادر کننده با مشکل مواجه نشود.
وی با تاکید بر اینکه با ادامه روند کنونی آینده روشنی برای صادرات نمی‌توان تصور کرد، افزود: اگر دولت صادرات را متوقف کند عواقب ناخوشایندی در کشور خواهد داشت.
پورسلیمان گفت: سیاست‌های غلط برای کنترل ارز صادرکنندگان را با مشکل جدی مواجه کرده است.


صادرات استان ۶ درصد افزایش یافت


رامین صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار روزنامه برای اردبیل اظهار کرد: ارزش صادرات استان اردبیل طی سه ماهه سال جاری ۳۲/۶ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۶ درصد افزایش داشت.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل تصریح کرد: بهترین راهکار برای رونق اشتغال و تحرک بخشی به فعالیت واحدهای تولیدی موجود، توجه به صادرات است که با اقدام هایی در این زمینه استان نسبت به سال های گذشته شرایط بهتری را خواهد داشت و این نشان از رشد صادرات استان است.
وی افزود: ارزش حجم کالاهای صادراتی استان هم ۱۶۱ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل ۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی میزان واردات سال گذشته استان را ۵۸ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم نیز نسبت به سال قبل آن ۵۶ درصد افزایش داشته است.
رامین صادقی خاطرنشان کرد: بیشترین کالاهای صادراتی سیب زمینی، مصنوعات پلاستیکی، پروپیلن، مصنوعات چوبی، محصولات معدنی و ساختمانی و آب معدنی استان بودند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل تصریح کرد: بیشترین صادرات به کشورهای عراق ، گرجستان ،جمهوری آذربایجان، امارات، ویتنام و در زمینه واردات نیز کشورهای امارات و ترکیه رامی توان نام برد .
وی گفت: با توجه به شرایط کرونا بخش صادرات از جمله بخش هایی است که از ویروس کرونا متاثر شده در تلاش هستیم تا با بررسی موانع و مشکلات و ارائه یک سری پیشنهادات و اتخاذ تصمیمات لازم بتوانیم مشکلات موجود در صادرات را به کمترین حد ممکن برسانیم .
شیوع ویروس کرونا در دنیا باعث رکود در مباحث اقتصادی و به خصوص ارتباط بین کشورها و تجارت خارجی شده است و اما پیش از این نیز طبق آمار به دست آمده میزان صادرات استان اردبیل نسبت به پتانسیل های موجود در این استان در بخش های مختلف اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعت و… بسیار پایین بوده و با توجه به نقش اساسی تجارت خارجی در پیشرفت اقتصادی هر منطقه نیاز به برنامه‌ریزی دقیق از سوی مسئولان دولتی برای پیشرفت در این حوزه و استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های موجود و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای افزایش تولیدات صادرات محور هستیم.

گزارش:شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *