اختصاص بیش از۲۰میلیار تومان اعتبار برای پروژه های آبخیزداری و منابع طبیعی استان اردبیل

اختصاص بیش از۲۰میلیار تومان اعتبار برای پروژه های آبخیزداری و منابع طبیعی استان اردبیل

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از اختصاص بیش از۲۰میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های آبخیزداری استان طی امسال اردبیل خبرداد.

شهامت هدایت درگفتگو با برای اردبیل اظهار داشت: جذب اعتبارات برای پروژه های آبخیزداری ومنابع طبیعی اولویت است امسال بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای پروژه های آبخیزداری ومنابع طبیعی استان اختصاص یافته است وسال گذشته ۴۲میلیارد تومان اعتبارازصندوق توسعه ملی برای پروژه های آبخیزداری استان اردبیل جذب واجرایی شد
وی افزود: مساحت منابع ملی استان اردبیل یک میلیون۷۵هزار هکتار است که از قزل اوزن تا آراز و جنوب استان تا شمال استان عرصه ها بصورت پراکنده عرصه های ملی است.
مدیرکل منابع طبیعی استان اردبیل بیان کرد:حدود یک میلیون۱۵ هزار هکتار منابع واراضی استان مرتع هستند وحدود۶۹ هزار هکتارنیز جنگل ها را شامل می شود.
شهامت هدایت با بیان اینکه کشورمان از پنج ناحیه رویشی تشکیل شده است افزود: سه ناحیه رویشی آن متعلق به جنگل استان اردبیل است واین سه ناحیه شامل ناحیه رویشی هیر کانی، ناحیه رویشی ارس باران و ناحیه رویشی ایران تورانی است .
وی گفت: حفاظت از جنگل های زیست محیطی در اولویت است و هیچ گونه قطعی درخت در استان اردبیل مشاهده نمی شود.
مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به احیا و توسعه جنگل ها افزود: برای توسعه جنگل ها و احیای آن ها فعالیت های گسترده ای انجام دادیم از جمله آن کاشت نهال ودرخت درطرح های مختلف است.
وی بیان کرد: باتوجه به مرزی بودن استان اردبیل این استان در معرض قاچاق چوپ قراردارد و در همین راستا پاسگاه های استان به صورت شبانه روزی برای جلوگیری ازقاچاق چوب تلاش می کنند.
شهامت هدایت خاطر نشان کرد: یگان حفاظت منابع طبیعی هر روز نظارت همه جانبه ای دارد و پاسگاه های منابع طبیعی استان مجهز هستند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از طبیعت‌دوستان ومردم خواست در صورت مشاهده هرگونه قاچاق درختان جنگل، تجاوز و دست اندازی به عرصه‌های منابع طبیعی،آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان گزارش های خود را به صورت ۲۴ ساعته به شماره تلفن ۱۵۰۴ مرکز فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان اطلاع دهند تادرسریع ترین زمان ممکن رسیدگی شود.
وی از جذب صد درصدی اعتبارات سال ۹۸ در استان خبرداد و افزود: استقرار نیرو های یگان حفاظت باعث شده است تا به حال در استان اردبیل شاهد آتش سوزی جنگل نباشیم.
وی با اشاره به سیل امسال در شهرستان های خلخال و مشگین شهر وبخش رضی گقت بامدیریت مناسب ورویکرد حفاظتی که انجام شد آسیبی به پروژه های منابع طبیعی وارد نشد.
هدایت تاکیدکرد: امسال تا به الان حدود۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های منابع طبیعی استان در نظر گرفته شده است و برای پروژه های آبخیزداری شهرستان گرمی اعتبار ۴میلیارد تومان که مبلغ ۲ میلیارد تومان از بنیاد برکت و ۲میلیارد مابقی را از صندوق توسعه ملی جذب شده است.
وی از اجرای دو عملیات مکانیکی و بیو مکانیکی در استان خبرداد وافزود: اعتبارات این طرح ها از محل صندوق توسعه ملی جذب شده است.
هدایت افزود: اولویت ما جلو گیری از سیل ،جلوگیری از فرسایش خاک ، جمع آوری رسوبات ، افزایش ذخیره آب و نفوذ پذیری آب به سفره های زیر زمینی است ودراین زمینه طرح های مختلفی اجرایی شده ومی شود.
مدیرکل منابع طبیعی استان تصریح کرد: تاکنون دو محور پروژه های جنگل کاری اقتصادی در استان اردبیل انجام گرفته است که حدود۶۰۰هزار اصله درخت در سطح استان توزیع شد و سال ۹۹ هم ۳میلیون ۵۰۰ اصله درخت در سطح استان توزیع و در تمامی عرصه ها کاشته خواهد شدوکاشت گل محمدی در ۲۰ هکتار در سطح استان مبنای کاراست .
وی گفت: بیشترین تخلف وتشکیل پرونده ها در شمال استان به دلیل بالا بودن ارزش زمین است و به همین خاطر کمسیون ماده ۱۰ تشکیل دادیم که هر مرتع داری مراتع را تخریب کنند پروانه آن ابطال می شود وبا همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی اقدامات اساسی صورت گرفته با متخلفین به جد برخورد شده و می شودوامسال هم ۱۲ مورد از پروانه ها ابطال گردیده است وسال ۹۸ تعداد۳۴۰فقره پرونده تشگیل داده شد که به نفع منابع طبیعی رای داده شد و ۱۶۹۳هکتاربه طبیعت بازگردانده شده است
شهامت هدایت با اشاره به فعال سازی ایستگاه تولید بذر و نهال درمغان افزود:پیش بینی می شودکه در سال ۱۴۰۰حداقل ۷ میلیون اصله نهال صنوبر با کمک بخش خصوصی کاشته وتولید شود.
وی با اشاره به اجرای طرح کاداستر با هدف تثبیت مالکیت اراضی ملی و اخذ سند افزود: خوشبختانه تا به این لحظه حدود۷۰۰هزار هکتار کاداستر اراضی ملی در سطح استان انجام شده است و سعی بر این داریم تا سال ۱۴۰۰تمامی اراضی استان اردبیل تحت پوشش طرح کاداستر قرار گیرندودیگر افراد سودجو نمی توانند ادعا کنند که زمین برای خودشان است که این یک تحول عظیمی در استان به شمار خواهد آمد
مدیرکل منابع طبیعی استان تاکید کرد: در حال حاضر برای ۲۱۷هزار۴۴۹هکتار سند تک برگی صادرشده و همچنین اجرای طرح کاداستر اراضی جنگل تمام شده و درمرحله صدور سند هستیم.
شهامت هدایت گفت: تثبیت ۳۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان در دستور کار است که بیش از ۷۰ درصد آن تحقق یافته است.
وی ادامه داد: در بخش تثبیت مالکیت دولت و اخذ سند خوشبختانه تا به این لحظه حدود۷۰۰هزار هکتار کاداستر اراضی در سطح استان انجام گرفته شده است .
وی گفت: امسال بزرگترین پارک ملی اردبیل در الماس در جهت خدمات دهی به مردم ومسافرین ایجاد می شود وهمچنین پارک شهدای مدافعان حرم راه اندازی می شود.

گفتگو:شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *