انفجارتهدیدات بهداشتی درشهرک های صنعتی

انفجارتهدیدات بهداشتی درشهرک های صنعتی

استان اردبیل در حالی چشم انتظار حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی صنعتی است که مشکلات زیرساختی در شهرک های صنعتی به وضعیت بحرانی رسیده است.

متولیان برنامه ریزی در این استان می گویند، اردبیل برای توسعه نیازمند جذب سرمایه ها است. در صحبت های پشت تریبونی اغلب مسئولان از اجحاف تاریخی در توسعه اردبیل و تامین زیرساخت های آن بارها یاد شده تا حدی که اردبیل ۲۷ سال بعد از استان شدن هنوز به عنوان یک استان نیمه صنعتی نیز شناخته نمی شود.
اما این مطالبه به جا چگونه قرار است با بستر سازی مناسب حل و فصل شود؟
مهمترین بسته حمایتی استان به منظور حضور سرمایه گذاران مربوط به شهرک های صنعتی است که معافیت های مالیاتی و تسهیلات ویژه را پیش کش می کند اما حتی صنعتگران بومی استان از وضعیت اسفناک زیرساخت های شهرک های صنعتی گله مند هستند. تا حدی که این اعتراضات این روزها از زبان خود مسئولان نیز شنیده می شود و مشخص نیست بالاخره متولی حل و فصل این مشکلات چه کسی است.


زون بندی صنایع اتفاق نیفتاده است


عمده مشکلات شهرک های صنعتی استان به ویژه در مرکز استان، موضوع زیرساخت ها است. هر چند آب و برق و گاز واحدها تامین شده است اما در بحث نظم دهی و زون بندی مشکلات جدی قابل مشاهده است.
مسئولان می گویند زمان صدور پروانه فعالیت، هر واحد صنعتی را به زون اختصاصی آن صنعت هدایت می کنند اما حداقل در شهرک شماره یک اردبیل چنین موضوعی قابل مشاهده نیست.
قرار گرفتن انبار سیب زمینی در کنار واحد تولید درب های MDF و قرار گرفتن واحد تولید درب در کنار الکل سازی نشان می دهد هیچ نظمی در شهرک ها حاکم نیست.
یکی از فعالان صنعتی در این خصوص گفت: این موضوع مشکلات جدی بهداشتی را به وجود آورده و همهمه صنایع در خیابان ها دیده می شود.
وی که نخواست نامش فاش شود تصریح کرد: بارها این موضوع را انعکاس دادیم که صنایع منظم شده و صنایع مرتبط در کنار هم باشند اما هر فردی هر کجا اراده می کند می تواند مجوز بگیرد.


جولان موش ها در واحدهای تولیدی


این فعال صنعتی تاکید کرد: نتیجه چنین وضعیتی موجب شده تا کارگران با مشکلات جدی بهداشتی هم مواجه شوند.
وی با ذکر مثالی به جولان موش ها اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال حشرات و موش ها از انبارهای سیب زمینی به سایر واحدها نفوذ می کنند.
اما این همه ماجرا نیست. در شهرک های صنعتی معضل حشرات به واسطه آب های راکد مانده در چاله ها، فاضلاب واحدها و انباشت زباله به کررات دیده می شود.
موضوع تصفیه خانه شهرک های صنعتی یک معضل جدی شده است و با وجود اینکه سال ها است طرح می شود اما عملا اقدامی برای تصفیه مطلوب مطابق با فاضلاب تولیدی صورت نمی گیرد.
تا جایی که در ماه های اخیر فاضلاب شهرک های صنعتی بستر یکی از رودخانه ها را آلوده کرد و محیط زیست استان نسبت به آن ابراز بی اطلاعی می کرد.
تنها یک بازدید کوتاه گویای این واقعیت است که نه واحدهای تولیدی و نه متولیان به بهداشت محیطی در شهرک ها اهمیتی قائل نیستند و هر یک دیگری را مسئول وضعیت بهداشتی می دانند.


معابر پر از چاله جاذب سرمایه گذار نیست


یکی دیگر از فعالان صنعتی استان نیز با اشاره به معابر نامطلوب شهرک های صنعتی گفت: بارها این موضوع را انعکاس دادیم که آسفالت مناسبی در معابر ریخته شود اما هیچ کس اهمیتی نمی دهد.
شهروزگلدوست گفت: نباید مسئولان انتظار داشته باشند که سرمایه گذار به معابر پر از چاله و زباله علاقه نشان دهد و تا زمانی که ظاهر شهرک های صنعتی از کمترین استانداردها برخوردار نشده، حتی خود واحدهای مستقر به سختی فعالیت می کنند.
وی تاکید کرد: موضوع بهداشت محیطی در شهرک های صنعتی به ویژه در بخش چاپ و نشر جدی است و حاضر به ارائه طرحی در این خصوص هستیم.اما نه تنها مسئولان توجهی ندارند بلکه حتی در تامین برق که مهمترین نیازمندی ما است، با مشکلاتی مواجه هستیم.
در پاسخ به این مطالبه چند ساله مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اردبیل گفت: متاسفانه واقف به وجود مشکل در شهرک ها هستیم و تلاش می کنیم نسبت به حل آن اقدام کنیم.


درخواست اعتبار از دولت برای حل مشکل شهرک های صنعتی


محمد اهلی با اشاره به دایر بودن ۱۹ ناحیه و شهرک صنعتی در استان افزود: ۱۵ مورد از این تعداد به بهره برداری رسیده و ۴ مورد در حال احداث است.
وی گفت: شهرک های صنعتی به ویژه شهرک شماره دو اردبیل با مشکلاتی از جمله تصفیه خانه و بهسازی معابر مواجه هستند.
وی افزود: قرار است ۳۰میلیارد تومان از استان و ۳۰ میلیارد تومان دیگر از مرکز برای بهسازی تصفیه خانه و معابر اختصاص یابد.
اهلی تاکید کرد: علاوه بر این ۹۵ هکتار زمین بین شهرک دو و فرودگاه اردبیل درخواست شده تا در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار گیرد.
هر چند مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان معتقد است امکانات زیرساختی شهرک های صنعتی قابل توجه و کافی است اما واحدهای تولیدی انتظار تامین حداقلهای بهداشتی برای محیط کاری خود هستند.
کارگران شهرک های صنعتی می گویند همچنان که مسئولان در بازدیدهای خود عملکرد واحدها را به نام خود زده و جزو کارنامه کاری دوران مدیریت خود قلمداد می کنند، انتظار می رود حداقل شرایط مناسبی برای کار کردن در کارگاه ها و سوله ها فراهم سازند.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *