اطلاعیه اداره کل دامپزشکی

اطلاعیه اداره کل دامپزشکی

با عنایت به فرارسیدن عید سعید قربان و افزایش تقاضا برای خرید گوشت قرمز و آلایش خوراکی دام ، روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اردبیل با صدور اطلاعیه ای از عموم شهروندان خواست با عنایت به شیوع بیماری مشترک تب کریمه کنگو در برخی از استانهای کشور و مشاهده چندین مورد در استان اردبیل ، از خرید گوشتهای حاصل از ذبح دامهای غیر مجاز که بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی و خارج از کشتارگاهها و عموماً در روستاهای حاشیه جاده ها تهیه و وارد چرخه مصرف می شود ، جداً خودداری کرده و به هنگام خرید گوشت از ممهور بودن آن به مهر بهداشتی دامپزشکی اطمینان حاصل نموده و فراورده های خام دامی مورد نیاز خود را به صورت بسته بندی کد دار و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی تهیه فرمایند.

در این اطلاعیه آمده است ؛ بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام به راحتی و سهولت قابل پیشگیری است به شرطی که مردم با جدیت نکات بهداشتی برای مصرف گوشت و فراورده های خام دامی را بکار گیرند.

این بیماری در دام قابل تشخیص نبوده و از ظاهر دام نمی توان به این بیماری پی برد اما دامی که در کشتارگاه و تحت نظارت دامپزشکی ذبح می شود ، لاشه دام به مدت ۲۴ ساعت در سالن های پیش سرد و سردخانه در دمای ۴-۰ درجه سانتی گراد نگهداری شده و با توجه به از بین رفتن ویروس در این شرایط گوشت و آلایش خوراکی سالم و مطمئن وارد چرخه مصرف می شود.

در این اطلاعیه تاکید شده است ؛ علاوه بر بیماری تب کریمه کنگو بیماریهای مشترک و مهم دیگری نظیر شاربن ، هاری ، سل ، بـروسلـوز ، کیست هیداتیک ، برخی از بیماریهای انگلی و …. از جمله بیماریهایی هستند که می توانند از طریق مصرف گوشت و فراورده های خام دامی غیر مجاز و غیر بهداشتی که خارج از کشتارگاه و نظارت بهداشتی دامپزشکی تهیه و مصرف می شوند براحتی باعث انتقال آلودگی به انسان شوند.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان در این اطلاعیه آورده است ؛ تماس با دام آلوده ، ذبح ، قطعه قطعه کردن لاشه تازه ، مصرف گوشت تازه خام و نیم پز ، تماس با خون و ترشحات دام بیمار از مهمترین راههای انتقال بیماریهای مشترک بین انسان و دام است لذا رعایت حفاظت فردی و استفاده از دستکش ، روپوش ، چکمه ، عینک و ماسک توصیه بهداشتی دامپزشکی است که علاوه بر پیشگیری از بیماریهای مشترک از انتقال مکانیکی وثانوی عوامل برخی از بیماریها ازجمله ویروس بیماری کووید ۱۹ نیز جلوگیری می نماید.

در ادامه این اطلاعیه آمده است ؛ در این راستا و به منظور اطمینان شهروندان از سلامت گوشت و آلایش خوراکی مصرفی و سلامت دامهای قربانی ، اداره کل دامپزشکی استان با اجرای طرح ضربتی نظارت بهداشتی و با تجیهز و ساماندهی اکیپهای ثابت و سیار به صورت کاملاً رایگان و با بهره گیری از پرسنل فنی و متخصص در امر بازرسی گوشت در عید سعید قربان جهت انجام عملیات نظارت بهداشتی و خدمت به شهروندان به حال آماده باش است.

شهروندان می توانند با مراجعه به اکیپهای دامپزشکی که در میادین اصلی تمامی شهرستانهای استان مستقر هستند یا ضمن مراجعه به دامپزشکی محل اقامت خود و حضور اکیپ های سیار دامپزشکی در منزل از سلامت دام قربانی اطمینان حاصل نمایند.

در این اطلاعیه خاطر نشان شده است ؛ کلیه کشتارگاههای دام استان در عید قربان فعال بوده و آماده ارائه خدمات بهداشتی رایگان به شهروندان می باشند لذا توصیه می شود دام قربانی را جهت ذبح و آماده سازی لاشه به کشتارگاه منتقل نموده و از خدمات بهداشتی کشتارگاه بهره مند شوند که علاوه بر ذبح دام کلیه فرآیند آماده سازی لاشه به صورت کاملاً بهداشتی انجام گرفته و از آلودگی زیست محیطی در معابر و خیابانها جلوگیری بعمل می آید.

در انتهای این اطلاعیه آمده است ؛ در راستای ارتقاء سلامت و بهداشت عمومی جامعه ، به حداقل رساندن شیوع و انتشار بیماریهای مشترک و اطمینان از سلامت گوشت و فراورده های خام دامی از عموم شهروندان انتظار می رود حتما در اجرای این طرح با اکیپهای سیار دامپزشکی همکاری نمایند.

شماره تلفن ۳۳۳۹۴۸۰۰ و سامانه اطلاع رسانی ۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان در این اطلاعیه جهت ارتباطات مردمی منظور و آماده دریافت گزارشات شهروندان می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *