توسعه اردبیل در گرو عملی کردن برنامه‌های آمایش سرزمین

توسعه اردبیل در گرو عملی  کردن برنامه‌های آمایش سرزمین

آمایش سرزمین تعاریف متعددی دارد اما جامع‌ترین آن توزیع متوازن و هماهنگ جغرافیایی کلیه فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و معنوی در پهنه سرزمین نسبت به قابلیت ها و منابع طبیعی و انسانی است. براساس این تعریف منظور از آمایش سرزمین استفاده درست از قابلیت های سرزمین و سایر امکانات به اندازه توان آنها است.
بدیهی است برنامه جامع آمایش سرزمین در چهارچوب اصول مصوب، از طریق حفاظت کاربری های پایدار اراضی، افزایش بهره وری، کارائی و بازده اقتصادی، گسترش عدالت اجتماعی، رفع فقر و محرومیت، برقراری تعادل و توازن در برخورداری از سطح معقول توسعه و رفاه در تمام مناطق جغرافیائی و حوضه های آبی، ایجاد و تحکیم پیوندهای اقتصادی درون و برون منطقه ای، و هماهنگ سازی تاثیرات فضائی-زمانی سیاست های بخشی، استانی، منطقه ای و ملی به گونه ای عمل می کند که بتواند اهداف چشم انداز بلند مدت توسعه کشور و مدیریت یکپارچه سرزمین را بصورت تحقق پذیر، متوازن، پایدار و عادلانه عملی سازد.
امروزه یکی از شاخص ها و معیار های توسعه یافتگی، میزان انطباق برنامه های اجرائی هر کشور با مبانی و مطالعات جامع آمایش سرزمین می باشد. برنامه آمایش سرزمین، برنامه نرم افزاری و شاکله سیاستگزاری و اجرائی هر کشور می باشد تا بتوان از مزیت ها، فرصتها و استعدادهای هر سرزمین به گونه ای استفاده کرد که محدودیتها، تهدیدها و چالش ها، کمترین زمینه تاثیرگذاری و میدان مانور را داشته باشد.
از مهمترین ویژگی ها و ملزومات برنامه آمایش سرزمین، جامع و یکپارچه نگری، پویا و دینامیک بودن برنامه، زمان مند بودن، عادلانه بودن فرآیندها، ایمن و زیست محیطی بودن، نظام مند و سلسله مراتبی بودن برنامه به لحاظ سطح، موضوع و پدیده ها، و بالاخره متوازن بودن همه ارکان و ابعاد برنامه می باشد به گونه ای که بر اساس مبانی نورانی و حیات بخش دین مبین اسلام، وحدت عالم طبیعت با عالم وجود تحقق و عینیت یابد.
سند آمایش سرزمینی که برای استان اردبیل تدوین شده است مسلماً دارای همه این شاخص می باشد. این برنامه توسعه می بایست به نحوی باشد که جلوی مهاجرت هایی که از روستاها به سمت شهرها و از شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ صورت می پذیرد را گرفته و منتج به مهاجرت معکوس شود. این طرح می تواند منجر به ترغیب روستائیان جهت سرمایه گذاری در روستاها شده و آنان نیز در قالب تعاونی ها و بخش خصوصی اقدام به سرمایه گذاری نمایند.
با توجه به اینکه در سال های نه چندان دور شاهد مهاجرت روستائیان به شهرها بودیم که اکثراً به دلیل نبود درآمد مکفی اقدام به این عمل می نمودند، امید داریم با ایجاد بستر مناسب مهاجرت معکوس صورت گرفته و شاهد پویایی و توسعه همه جانبه در استان زیبایمان باشیم. این طرح مستلزم تبعیت همه جانبه از آن است که با ابلاغ آن به دستگاه های اجرایی استان و حمایت همه جانبه مسئولان امید است شاهد بهبود و رشد و توسعه این سرزمین غنی، ثروتمند و زیبا باشیم.

یادداشت:هانی محسنی فر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *