تابستان و دغدغه همیشگی اوقات فراغت نسل جوان

تابستان و دغدغه همیشگی اوقات فراغت نسل جوان

تابستان به دومین ماه خودش رسید و بحث اوقات فراغت نوجوانان و جوانان دغدغه جدی خانواده ها در شرایط این روزهای کرونایی شده است.
فعالیت مجدد مدارس فوتبال و درخواست شهریه های آنچنانی هم، پروسه ای است که خانواده ها بالاجبار باید با آن کنار بیایند و رضایت خاطر فرزند خود را به دست آورند. حالا از این فعالیت و صرف هزینه چه تا اندازه، نفعی نصیب خانواده ها می شود، خدا عالم است!
درمورد دیگر رشته های ورزشی هم اوضاع خیلی روبراه نیست.
استخرها و مجموعه های سونا و بدنسازی هم پول زیادی از نوجوانان مطالبه می کنند.( البته به دلیل شرایط گسترش ویروس کرونا تمامی استخرها و سالن های بدنسازی تعطیل است)، در ورزش های رزمی، والیبال ، بسکتبال، پینگ پنگ و آمادگی جسمانی آنقدر محدودیت وجود دارد که نمی توان درباره آن سخن گفت.
در این میان ورزش و فعالیت جسمانی برای بانوان پیچیده تر و محدودتر است و تنها با یک عزم و اراده ملی می توان اندکی شرایط را روبراه کرد.
سال های متمادی است که با فرا رسیدن فصل تابستان به یک نکته اساسی اشاره می کنیم و خوشبختانه در جلسه شورای انقلاب فرهنگی در باب ورزش هم به این مصوبه برخورد کردیم.
شورای انقلاب فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان را موظف کرد تا با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی از فضاهای خالی مدارس و دانشگاه ها برای پر کردن اوقات فراغت نسل جوان در تابستان و بقیه اوقات سال به نحو احسن بهره برداری کند و اگر به همین نکته و مصوبه توجه شود و سالن ها و محوطه روباز مدارس و دانشگاه ها با یک برنامه‌ریزی دقیق در اختیار معلمان ورزش قرار گیرد و پایگاه های بسیج و مساجد و دیگر نهادها هم به میدان آمده و امکانات و تاسیسات خود را در اختیار ورزشکاران نوجوان مدارس قرار دهند، می توان در بحث فعالیت بدنی و غنی کردن اوقات فراغت این قشر گام های اساسی برداشت.
حتی می توان با یک فراخوان کارخانجات، اداره جات و سازمان ها، ارتش و سپاه را به میدان طلبید و از ظرفیت بالقوه، امکانات و فضاهای مناسب آنها به نحو اصولی بهره برداری کرد و در تابستان این خیل عظیم دانش آموز و دانشگاهی را به ورزش و فعالیت و تحرک وا داشت.
باید به خاطر داشته باشیم جامعه ماشینی ما از فقر حرکتی و آسیب های اجتماعی رنج می برد و خانواده ها از این ناحیه متحمل خسارت جبران ناپذیری می شوند، در این زمینه ورزش می تواند آثار مثبتی در پی داشته باشد باید در این راستا برنامه ریزی کرد و به فکر آینده سازان کشور بود.

یادداشت:علی عبدی گده کهریز

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *