تحقق ۱۱۰ درصدی اهدای پلاسما در استان اردبیل

تحقق ۱۱۰ درصدی اهدای پلاسما  در استان اردبیل

مدیر کل انتقال خون استان اردبیل گفت: با توجه به هدف گذاری که توسط سازمان انتقال خون تا آخر تیر ماه انجام شده بود در استان اردبیل این امر تا ۱۱۰ درصد محقق شده است.
شراره دژکام در گفتگو با روزنامه برای اردبیل به وضعیت رضایت بخش اهدای پلاسما در استان اشاره و اظهار کرد: تاکنون ۱۲۴ مورد اهدای پلاسما در اردبیل انجام شده است.
دژکام با اشاره به چهل و ششمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون که به عنوان سازمان مستقل تاسیس وبه ساماندهی بحث انتقال خون مبادرت کرده نهم مرداد، روز اهدای خون را به عموم هموطنان بخصوص آنان که با اهدای خون خود به دیگران زندگی می‌بخشند تبریک و شاد باش گفت.
وی در مورد شرایط اهدای پلاسما ادامه داد: اهدای پلاسما شرایط خاصی دارد از آن جمله سن اهداکنندگان باید بین ۱۸ تا ۶۵سال باشد ضمن اینکه بهبودیافتگانی که سابقه بیماریهای زمینه ای مانند بیماری ریوی ، قلبی و دیابت دارند نمی توانند پلاسما اهدا نمایند. همچنین بانوانی که سابقه بارداری، سقط و زایمان دارند نیز از این قاعده مستثنی هستند.
مدیر کل انتقال خون استان در مورد شرایط اهدای پلاسمای بهبود یافتگان کرونایی تصریح کرد: افرادی که از بیماری و بهبود خود اطمینان حاصل کرده اند و ۲۸ روز پس از بهبود میتوانند به پایگاه ما مراجعه کرده و پس از مشاوره در مورد استفاده از دارو های خاص و یا معاینه و اطمینان از عدم آلودگی بعد از انجام آزمایشات لازم اقدام به اهدای پلاسما نمایند.
وی تصریح کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه مجوز پلاسمافرزیس در اردبیل گرفته شده و با تجهیز مرکز انتقال خون به دستگاه پلاسما فرزیس این امر برای استفاده هموطنان در مرکز انتقال خون استان میسر شد که صرفا پلاسمای خون را از اهدا کنندگان دریافت میکند.
دژکام ادامه داد: وضعیت اهدای خون در شرایط کرونایی نسبتا کاهش یافته به دلیل اینکه اهداکنندگان با این تصور که در صورت مراجعه به مراکز انتقال خون ممکن است ایمنی بدنشان کاهش یابد از مراجعه خودداری می کنند اما اهداکنندگان مستمر ما به این امر واقفند که تمام وسایل ما درپروسه خون گیری کاملا استریلیزه بوده و ما نیز این اطمینان را به اهداکنندگان عزیز می دهیم که هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید.
وی با اشاره به تامین نیاز صد درصدی مراکز درمانی داخل استان تصریح کرد: خوشبختانه علیرغم کاهش اهدای خون نسبت به زمان مشابه سال گذشته به دلیل بیماری کرونا در حال حاضر توانسته ایم علاوه بر تامین صد در صدی نیاز استان و حفظ ذخیره استانی در قالب شبکه خون رسانی ملی به استانهای همجوار نیزکمک کنیم.
وی همچنین اضافه کرد: در پروسه دریافت پلاسما نیزکه حدود یک ساعت زمان میبرد نیز به مانند دریافت خون از ست های یکبار مصرف استفاده می شود.
دژکام در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره نحوه دایر بودن واحدهای سیار خون گیری در روزهای تاسوعا و عاشورا با لحاظ شرایط کرونایی تشریح کرد:نیاز به خون یک نیاز دائمی بوده و پروسه اهدای خون به عنوان یک امر ضروری در سیستم درمان نمی تواند متوقف گردد . بیماران تالاسمی ، بیماران سرطانی، بیماران هموفیلی، زنان در حال زایمان، نوزادانی که به تعویض خون نیاز دارند همواره طالب گروههای مختلف خونی هستند و با توجه به این که کرونا از طریق اهدای خون از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نمی کند دریافت خون از اهداکنندگان همچنان به مانند سالهای گذشته در این روزها با اعمال پروتکل های کامل بهداشتی انجام خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در واحدهای انتقال خون پزشکانی مستقر هستند که اهدا کنندگان خون را به لحاظ میزان فشارخون ، میزان تب، وزن و هموگلوبین خون، مورد سنجش قرار میدهند تا از سلامت آنان اطمینان حاصل کنند چرا که سلامت اهدا کننده به اندازه سلامتی دریافت کننده خون با اهمیت و مهم است .
مدیر کل انتقال خون تاکید کرد: در پروسه دریافت خون پزشکانی داریم که مواردی از قبیل سابقه آندوسکوپی، سابقه پرکردن دندان، سوابق دارویی، حجامت، تزریق واکسن و رفتارهای مخاطره آمیز را مورد ارزیابی قرار می دهند.
دژکام در مورد آمار اهدا کنندگان خون در استان اذعان کرد: در حالیکه شاخص اهدای خون در کل کشور ۲۵ در هزار است ، این رقم در استان ما به ۳۰ در هزار میرسد به این معنی که از هر یک هزار نفر ۳۰ نفردر سطح استان خون اهدا می کنند.
وی ادامه داد: این آمار مربوط به سال ۹۸ است که حدود ۳۷ هزار مورد اهدای خون داشتیم و احتمالا این آمار در سال جاری به دلیل شرایط کرونایی با کاهش نسبی روبرو باشد.
دژکام با اشاره به این موضوع که پلاسما فرزیس در گذشته در مورد بیماریهای دیفتری و سیاه سرفه نیز کاربرد داشته خاطرنشان کرد: در بحث ویروس کرونا پلاسما درمانی در کنارسایر درمانهای بالینی در بهبود بیماری کمک نموده به نحوی که آنتی بادی فرد بهبود یافته به بیمار منتقل می شود.
دژکام در مورد مشارکت کمتر بانوان استان ما در اهدای خون در مقایسه با میانگین کشوریادآور شد: متاسفانه برخی باورهای نادرست مبنی براینکه این که این امر کاری مردانه بوده و یا کم خونی یا ضعف پس از اهدای خون را به دنبال خواهد داشت منجر به این امر شده است که درصد قابل توجهی از بانوان استانمان به این امر خداپسندانه اقدام نکنند در حالیکه در مراکز اهدای خون ضمن تایید سلامت اهدا کننده، برای بانوان در سن باروری پس از اهدای خون، مکمل قرص آهن برای جایگزینی سریع تر تجویز می شود.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به آمار شش درصدی بانوان در امر مشارکت در اهدای خون بدون شک افزایش این میزان در فرهنگ سازی بین اعضای خانواده از جمله فرزندان بسیار تاثیر گذار خواهد بود و آنهارا از کودکی با این امر خداپسندانه آشنا خواهد ساخت.

گفتگو:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *