ترازوهایی که میزان نیستند

ترازوهایی که میزان نیستند

داستان تکراری و همه روزه عبور از خیابان های مجاور هسته مرکزی شهر جهت انجام امور روزمره و مشاهده وانت بارهای حامل میوه و تره بار پارک شده در سمت راست لاین عبوری با یک دستگاه ترازوی دیجیتال و یک دستگاه کارتخوان، بدون شناسه و مجوز از اتحادیه و صنف، با یک تابلوی مقوایی نصب شده بر پایه چوبی یا فلزی که نرخ جنس مورد فروش بر روی آن درج شده و نیز توقف خودروهای با پارک دوبله و حتی سه بله شهروندان کم مسئولیت برای خرید از آن فروشندگان سیار برای هیچ کدام از ما تمام شدنی نیست.
فروشندگانی که بهر لقمه نانی سرمای استخوان سوز زمستان و گرمای تن فرسای تابستان را، رانده از یک پیشه دائمی و بی دردسر و مانده از انتفاع از گنج پدر تحمل نموده و مکرر با پیدا شدن سر و کله خودروی زمخت ماموران رفع سد معبر شهرداری و یا اتومبیل پیشانی سفید و همیشه آشنای راهنمایی و رانندگی با جا گذاشتن مشتری، پشت فرمان خزیده و با لمیدن بر صندلی ماشین، غر و لند کنان در حالی که از آینه بغل مهمان ناخوانده را می پاید به آهستگی حرکت نموده و با ورود به کوچه پشت خیابان دوباره به محل استقرار همیشگی خود برگشته و در انتتظار مشتری جدید با همکار فروشنده اش از هر دری سخن می رانند.
هر چند که واکاوی پیدایش این شغل و ساماندهی و نظارت بر آنان خود مقال و مجال دیگری می طلبد اما مسئله ای که ذهن اغلب مشتریانشان را مشغول می نماید موضوع توزین نادرست ترازوهای دیجیتالی آنان است و گاهی معدود مشتریانی که اعتراض را بر سکوت ترجیح می دهند نسبت به دقیق نبودن ترازو معترض می شوند. مشتریانی که گزاف نمی گویند. زیرا گاهی عدد ظاهر شده در صفحه نمایش دو ترازوی متفاوت، وزن های مختلفی را از یک کیسه پلاستیکی حاوی میوه نشان می دهد. کاری که به آن کم فروشی و دزدی نیز اطلاق می شود و بیشتر حاصل دستکاری و … در قطعات داخل ترازوهاست.
جالب این جاست که انگار لاوازیه دستکاری بنی بشر در اختراع خودش را پیش بینی کرده بود که دنبال اختراع دوم خود( اکسیژن) رفت تا استفاده بشر از آن، نیاز به وزن کردن نداشته باشد تا مبادا نامنصفان در فروش آن به مردم در حق آنان اجحاف نمایند.
شاید هم لاوازیه می دانست که قرن ها بعد مراجع ذیربط از جمله اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی امور مهم تری از تست ترازوها خواهند داشت.

یادداشت:کاظم علیزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *