کشاورزی را به صورت علمی تجربه کردم

کشاورزی را به صورت علمی  تجربه کردم

در شرایط کنونی که کشورمان به دلیل تحریم و جولان کرونا اقتصادی نامناسب را تجربه می کند بدون شک کشاورزان به عنوان تولیدکننده اصلی در تولید مایحتاج اساسی نقش عمده ای دارند در این میان کشاورزانی هم وجود دارند که با استفاده از کشت مکانیزه و بهره گیری از علم به روز آن وبا تلاش شبانه‌روزی خود توانسته اند میزان تولید خود را نسبت به سایرین افزایش دهند گل آقا عباس‌زاده کشاورز نمونه و پرتلاش روستای کنزق از توابع شهرستان سرعین یکی از آنان است که توانسته است با اتکا به همت خود و بهره‌گیری از دانش روز، آبیاری به هنگام و استفاده از توصیه‌های محققان جهاد کشاورزی در یک هکتار زمین به مقدار ۹ تن گندم برداشت داشته باشد. وی که در سال‌های گذشته نیز به عنوان سیب زمینی کار نمونه و فعال انتخاب شده بود اظهار کرد: در حالی که در سال گذشته میزان برداشت من از یک هکتار زمین حدود شش تن بوده در سال جاری میزان گندم برداشت شده از یک هکتار به ۹ تن افزایش یافته است و در صورتی آبیاری بیشتر و کشت کاملا مکانیزه امکان برداشت ۱۰ تن در هکتار نیز وجود داشت .
عباس‌زاده کیفیت خاک ،استفاده از کود حیوانی و کشت در زمینی که سال گذشته به کشت سیب زمینی تخصیص یافته بود را از دلایل برداشت خوب امسال عنوان کرد و گفت: روستای کنزق ۱۵۶۳ هکتار زمین کشاورزی دارد که ۸۰۰ هکتار آن آبی و حدود ۷۰۰ هکتارش دیمی می‌باشد و اهالی این روستا همواره در کشاورزی فعالیت داشتند و من هم از ۱۵ سالگی در حیطه کشاورزی به کشت سیب زمینی، جو و گندم پرداخته ام و عنوان های سیب زمینی کار نمونه و یونجه کارنمونه را در سال‌های گذشته در کارنامه کشاورزی خود دارم .
این مددکار نمونه شهرستان سرعین ادامه داد: کشاورزی را نه به صورت تجربی بلکه به صورت علمی و با شرکت در کلاس های تحقیقاتی مختلفی که جهاد کشاورزی در پارس‌آباد و سرعین برگزار کرده بود فرا گرفته‌ام و با استمداد از علم کشاورزی با توجه به اینکه دخترم کارشناس ارشد رشته مکانیزاسیون کشاورزی از دانشگاه محقق است همواره تلاش کرده ام با بهره‌گیری از دانش و عمل به توصیه های محققان کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی سرعین و به خصوص دکتر قاسمی محقق مرکز تحقیقات استان اردبیل فعال در سازمان جهاد کشاورزی در خصوص نحوه و تعداد آبیاری میزان کود و غیره عمل نمایم .
عباس‌زاده که حدود ۸ سال است که به عنوان دبیر اجرایی خانه کشاورز سرعین انتخاب شده است اضافه کرد: در سال‌های گذشته به کشاورزان موفق به عنوان جایزه ماشین، موتور سیکلت و یا حتی کود کشاورزی اعطا می‌شد اما در حال حاضر توقع ما این است که کود و سم اصیل را خود دولت با هزینه شخصی خودمان به ما بدهد چون در بازار کودها و سم های قلابی وجود دارد که استفاده از آن نه تنها موثر نیست بلکه تنها هزینه اضافی بر دوش ما می گذارد. به عنوان مثال سم‌های علف کشی هستند که تنها به مدت چند روز برگهای علف های هرز را پژمرده می کنند اما قادر به از بین بردن آن نیستند.
این کشاورز نمونه کنزقی به هزینه‌های بالایی که گریبانگیر کشاورزان شده اشاره کرد و افزود: تمام هزینه‌ها و قطعه‌های ادوات کشاورزی گران شده همچنین هزینه آبیاری نیز بسیار بالا رفته است به طوری که هزینه هر ساعت آب گاه به ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد در حالی که من سه تا چهار دور و هر بار به میزان ۴ ساعت باید آبیاری کنم که علاوه بر آن هزینه قارچ کشها، علف کش ها و کودهای کشاورزی نیز بسیار افزایش یافته است .عباس‌زاده به قیمت پایین خرید گندم از طرف دولت اشاره کرد و یادآور شد: در سال گذشته هر کیلو گندم قیمت ۱۷۰۰ تومان بفروش رفت اما امسال با وجود اینکه قیمت فروش آن به دوهزارو پانصد و دوازده تومان رسید و با توجه به افزایش سرسام آور هزینه‌ها مقرون به صرفه نیست. وی از مسئولین خواست برای ماشین آلات کشاورزی لاستیکهای سهمیه در نظر بگیرند چرا که با لاستیک جفتی ۸الی ۹میلیون تومان کشاورزان متحمل سختی‌های و هزینه های گزاف می‌شوند. علاوه بر آن افزایش دستمزد کارگران نیز مزید بر علت شده و باعث افزایش بهای تمام شده محصولات می‌شود.
عباس‌زاده اضافه کرد :نوع بذر گندم کاشته شده زرینه و از نوع کمیاب آن است در صورتی که اغلب در منطقه ما بذرمیهن کشت می‌شود و اکثراً تناژ آن به بیش از چهار یا پنج تن نمی رسد.
عباس زاده این کشاورز تلاشگر در آخر به تلاش بی بدیل و خستگی ناپذیر روستاییان اشاره کرد و گفت : تلاش میکنیم در آبادی کشورمان هرچه بیشتر کوشش کنیم و هر آنچه از دستمان بر می آید برای کشورمان انجام دهیم . چرا که معتقدم هر کس در هرشغلی اگر بهترین باشد قطعا موثرتر خواهد بود . و ادامه داد:خانه های روستایی گرچه رونق ندارد اما سفره هایش صفایی دارد که حاصل صداقت و صمیمیت آنهاست.

گزارش:فاطمه شکرزاده

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *