مصلحت مردم قربانی سهم خواهی نشود

مصلحت مردم قربانی  سهم خواهی نشود

در حالی که شورای شهر اردبیل با کش و قوس‌های نه چندان فاخر مدتی است گرفتار تقسیم کمیسیون‌ها بین اعضای خود شده است، مردم خواستار توجه به مهمترین نیازمندی‌های شهر هستند.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، بعد از انتخابات سالانه هیئت رئیسه که با قهرهای صورتی برخی اعضا و گلایه‌های زیرزبانی و یادداشت ها و پیامک های فریبنده برخی دیگر همراه بود، در جلسه اخیر شورای شهر موضوع تقسیم کمیسیون‌ها بسیاری از دیدگاه‌های پارلمان محلی در معضلات شهری را عیان ساخت.
این انتخابات که در مدت زمان کوتاهی به جنگ‌های تن به تن و اخطارها و تذکرها کشید، تاسف برخی را از نوع نگاه برخی اعضا به کمیسیون‌های شورای شهر برانگیخت. هر چند هر یک از اعضای شورای شهر سوگند یاد کرده تا مصلحت مردم را در نظر بگیرد، برخی کمیسیون‌های پول ساز همواره محل دعوا و تقسیم غنایم بوده است.
در نهایت لیست اعلامی رئیس جدید شورا که به تعبیر یکی از اعضا تقسیم ۱۱ کمیسیون تنها در بین ۶ نفر بود تغییر کرد و اعضا هر یک صاحب کمیسیون‌های شورای شهر شدند.
این در حالی است که اسامی برای مردم اهمیتی نداشته و مطالبه مردم از روسای هر کمیسیون بی توجه به اینکه چه کسی است، این است که به نیازهای مبرم شهر توجه داشته باشند.
لوایح مشکل دار به معنی کوتاهی کمیسیون برنامه است
از جمله مهمترین کمیسیون‌های شورای شهر، کمیسیون برنامه و بودجه است که مسئولیت رسیدگی به تمامی لوایح و طرح‌های واصله را دارد.
در این کمیسیون نسبت به مسائل مالی و اقتصادی و برنامه ریزی‌ها تصمیم گیری می‌شود اما در ماه‌های اخیر طرح‌های مشکل داری که سال‌ها است راکد مانده و راه به جایی نبرده گویای سطحی نگری در این کمیسیون است.
در واقع این کمیسیون قلب تپنده شورا در تصمیمات خود است و این در حالی است که پارلمان محلی یا گرفتار پروژه‌های مشکل دار شهرداری است که در گذشته به درستی بررسی نشده و یا گرفتار طرح های پیشنهادی مشکل دار که سال ها است حل و فصل نمی‌شود.
در دور پنجم شورا که ترکیبی از مهندسان، پزشکان و چهره های تحصیل کرده و کاربلد است، انتظار از این کمیسیون به مراتب بالاتر بود و شورای شهر امروز مسئولیت خطیری در احیای این کمیسیون و توجه به ضرورت‌های شهری دارد.
پروژه‌های عمرانی نیازمند برنامه جامع است
بخش مهمی از دغدغه‌های شورای شهر و شهرداری در اجرای پروژه‌های عمرانی خلاصه شده است.
این کمیسیون که می‌تواند نظرات کارشناسی خود را ارائه دهد هیچگاه در متن نبوده و نظرات بیشتر در حواشی باقی مانده است.
به نظر می‌رسد نه تنها برخی پروژه های عمرانی در حال اجرا همخوان با نیاز شهری نیست بلکه هیچ برنامه جامعی برای توسعه عمران شهری و شهرسازی دیده نشده و استفاده از طرح جامع شهری نیز در حد مقبول نیست.
مشکلات شهرک های مسکونی، مشکلات سکونتگاه های غیر رسمی، مشکلات معابر و خیابان کشی‌ها و مشکلات فضاهای فرهنگی، تجاری و مسکونی به قوت سال‌های قبل باقی و تداعی گر غفلت‌های گذشته است و مشخص نیست کمیسیون فنی و عمرانی چرا قادر به اعمال نظر صریح در برخی معضلات فعلی نیست.
یکی از شهروندان در این خصوص گفت: نه تنها ساخت و سازها در اردبیل قاعده ندارد بلکه نظم و زیبایی هم ندارد.
نیما رهنما تصریح کرد: در واقع با قدم زدن در شهر آرامش و نشاط روانی تداعی نمی‌شود، حتی شهرک‌های جدید مسکونی نیز نمی‌تواند آرامش و راحتی را انتقال دهد.
شهروند دیگری معتقد است شهرداری برخی پروژه‌های عمرانی آغاز کرده که نیمه کاره باقی مانده است و یا هیچ ضرورتی برای اجرای آن نبوده است.
رضا محمدی اضافه کرد: انتظار می‌رود شورای شهر به این وضعیت رسیدگی کند. در شهر یک آشفتگی در فعالیت‌های عمرانی دیده می‌شود و مشخص نیست اگر شورا قادر به رسیدگی به آن نیست چه نهادی باید مداخله کند.
مشکلات محیط زیستی شهر روبه افزایش است
این شهروند معتقد است آشفتگی بصری در شهر زمانی تشدید می‌شود که هیچ نظمی در خیابان‌ها، تابلوهای سطح شهر، فروشگاه‌ها و اماکن عمومی وجود ندارد.
محمدی ادامه داد: متاسفانه مشکلات محیط زیستی هم رو به افزایش است. نخاله‌های ساختمانی، زباله‌ها، آسفالت فرسوده و جداولی که از شدت دود خودروها سیاه شده چهره شهر را مخدوش کرده است.
اظهارات این شهروند در حالی شنیدنی است که شورای شهر اقدام موثری برای مواجه با این معضلات ندارد و مدت‌ها است اعضای شورای شهر نیز در جلسات علنی سخنرانی نمی‌کنند.
به معضلات ذکر شده سرانه پایین فضای سبز، وندالیسم و تخریب تجهیزات بازی و رفاهی در سطح شهر، دیوار نوشته‌ها، قطع درختان برای بهبود دید مغازه‌ها و نورپردازی‌های بی قاعده و بناهای با نمای نامرتبط با هویت شهری را اشاره کنید که محیطی غیر قابل زیست را بیشتر تداعی می‌کند.
کمبود زیرساخت های فرهنگی و سکوت شورا
اما معضل جدی دیگر مشکلات زیرساخت‌های فرهنگی است. بسیاری از هنرمندان از کمبود گالری، سالن‌های نمایش و موسیقی و سایر امکانات بارها گله مند شده‌اند.
جسد پروژه تالار شهر نیمه جان رها شده و شورای شهر در خصوص پروژه های فرهنگی سطح شهر چه مرتبط با شهرداری و چه مرتبط با سایر نهادها سکوت اختیار کرده است.
از سویی رخوت حاکم بر برنامه های فرهنگی و اجتماعی و هر ازگاهی برگزاری چند برنامه کلیشه ای نشاط اجتماعی را کاهش داده است.
در حالی که گفته می‌شود سطح خشونت در اردبیل بالا است کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اردبیل طی سال‌های اخیر نه ایده ای را طرح کرده و نه از شهرداری برنامه‌ای مطالبه کرده است.
با شیوع بیماری کرونا، شورا به نوعی مجوز سکوت مضاعف در اختیار گرفته و غافل از اینکه آسیب‌های اجتماعی زیر پوست شهر می لغزد و اگر شورای شهر خود را پارلمان محلی می‌داند حداقل می‌تواند مطالبات مدنی طرح کرده و مردم را در خصوص آن مشارکت دهد.
ترافیک اردبیل رو به انفجار است
یکی از شهروندان اردبیلی معتقد است از جمله مهمترین معضلات شهری در اردبیل موضوع ترافیک است.
رحمان سلطانی تصریح کرد: شورای شهر و شهرداری طی سال‌های اخیر هیچ اقدام مشخصی برای مدیریت ترافیک شهری نداشته است.
این شهروند با اظهار تعجب از وجود کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در شورای شهر گفت: متاسفانه در عمل کاری صورت نداده‌اند و ترافیک شهر دیگر محدود به هسته مرکزی نیست و روز به روز با افزایش همراه است.
به اعتقاد سلطانی از جمله وظایف کلیدی شورا رسیدگی به دغدغه‌های مردم است. ترافیک موجب شده تا زندگی روزمره مردم مختل شده و حتی آسیب‌های روانی آن نیز مشاهده شود.
وی در خصوص پروژه‌های عمرانی که با هدف کاهش ترافیک اجرا می‌شود، گفت: به عنوان مثال پل روگذر پیرعبدالملک اجرا شده اما واقعا هیچ تاثیری در کاهش ترافیک نداشته و بدتر ترافیک سنگینی را به سمت بازار هدایت می‌دهد.
این اظهارات به حق را می‌توان اینطور جمع بندی کرد که در جلسات مدیریت ترافیک شهری، شورای شهر رفتار و عملکردی منفعلانه و بی توجه به توان مطالبه گری خود را نشان می‌دهد.
سال هاست ترافیک سنگین اردبیل ورد زبان مردم و مسئولان است و عملا ۱۱ عضو شورا قادر به رفع و یا حداقل کاهش آن نشده و حتی مطالبات خود را قاطعانه مطرح نکرده‌اند.
تصمیمات شورا برای بانوان و خانواده ؟
کمیسیون های ایثارگران و حقوقی، پیگیری و نظارت، مشارکت و سرمایه گذاری و گردشگری، خدمات شهری و زیباسازی و محیط شهری هم طی سال‌های اخیر نتوانسته یادگاری فراموش نشدنی برای شهر اردبیل به ثبت برساند.
اما از جمله کمیسیون‌هایی که انتظار می‌رفت با حضور دو بانوی عضو، فعال‌تر از دوره قبل عمل کند، کمیسیون بانوان و خانواده است.
کمیسیونی که با نگاهی به معضلات اجتماعی شهر، نقش کلیدی را بر عهده دارد و می‌بایست تا به امروز به جای گرفتار شدن در روزمرگی، برای بهبود معضلات بانوان، ارتقا سلامت دختران و زنان، حل مشکلات تربیتی کودکان و نوجوانان، اعتیاد، طلاق و خشونت حداقل مطالبات و نظرات خود را طرح می‌کرد.
این در حالی است که جزو خاموش ترین کمیسیون‌های شورای شهر، کمیسیون بانوان و خانواده است و زمانی که مشکلات فرهنگی، اجتماعی و تربیتی خانواده پابرجاست چگونه می‌توان شهری سالم را متصور شد.؟
با تقسیم بندی پرحاشیه کمیسیون‌های شورای شهر مردم به جد انتظار دارند شورای دور پنجم در عمر باقی مانده خود حداقل گوشه‌ای از مشکلات برجسته شهر را حل و فصل کند و کارنامه همراه با دعای خیر از خود به یادگار بگذارد.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *