پروژه تصفیه خانه آب شرب خلخال تا پایان سال به بهره برداری میرسد

پروژه تصفیه خانه آب شرب خلخال تا پایان سال  به بهره برداری میرسد

به گزارش روزنامه برای اردبیل به نقل از سایت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان اردبیل، عباس جنگی مرنی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در این بازدید با قدردانی از روند مناسب کار در پروژه احداث تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال بیان کرد: با پیگیرهای مستمر خوشبختانه کار احداث تصفیه خانه روند مناسبی طی می کند و با این روند شاهد بهره برداری پروژه در سال جاری خواهیم بود.
وی با تشکر از کلیه پرسنل طرحهای آبرسانی به خلخال و تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال و شرکتهای مشاور و پیمانکار این طرحها تصریح کرد: کلیه امکانات و تجهیزات لازم برای انجام کارهای باقیمانده در پروژه تهیه و به محل کارگاه حمل شده است و بدون شک کارهای باقیمانده در پروسه زمانی مناسبی به اتمام خواهد رسید.
پبشرفت فیزیکی بخش سیویل ۸۶ درصد است
در این بازدید، نماینده مجری طرح آبرسانی به خلخال و طرح تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال نیز با ارائه پیشرفت این طرح ها گفت: تصفیه خانه آب شرب شهر خلخال به روش bot توسط کنسرسیوم شش شرکت با نام شرکت طرح پالایش خلخال با ظرفیت شش میلیون مترمکعب در سال در حال احداث و تکمیل می باشد و آماده بهره‌برداری می شود.
سیامک ستاری با بیان اینکه تا بحال ۶۵۰ میلیارد ریال برای احداث این پروژه هزینه شده است افزود: برای تکمیل پروژه از محل صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک سینا مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال وام تصویب شده که تابحال ۱۴۰ میلیارد ریال آن پرداخت گردیده است.
وی با اشاره به پیشرفت مناسب این پروژه جهت بهره برداری اظهار داشت: پبشرفت فیزیکی بخش سیویل ۸۶ درصد وپیشرفت فیزیکی تهیه و نصب تجهیزات ۸۰ درصد و پیشرفت فیزیکی کل طرح ۸۳ درصد می باشد و کار در تمام جبهه ها در حال انجام هست.
مقصد دوم مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل به همراه استاندار اردبیل ، نماینده مردم شهرستانهای خلخال و کوثر در مجلس یازدهم ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مسئولان شهرستانی کوثر از از سد و شبکه آبیاری گیوی بازدید می کرد.
واریـــز نخــستین اقسـاط پایاب سد گیوی
اکبربهنامجو استاندار اردبیل در این سفر یک روزه از واریز اولین اقساط منابع مالی پایاب سد گیوی تا دو هفته دیگر از سوی بانک های کشاورزی و سپه خبرداد.
بهنام جو ادامه داد: این پروژه در یک برنامه زمانبندی شده دو ساله با تلاش پیمانکار انجام می شود و در اختیار مردم منطقه قرار خواهد گرفت.
اجرای پایاب سد گیوی از آرزوهای دیرینه مردم شهرستان کوثر است
وی با بیان اینکه اجرای پایاب سد گیوی از آرزوهای دیرینه مردم شهرستان کوثر است افزود: با اجرای این پروژه زمین های کشاورزی زیادی آبی می شوند و این اقدام در کاهش بیکاری منطقه و راندمان تولید نقش بسزایی دارد.
استاندار اردبیل تصریح کرد: علاوه بر پروژه پایاب سد گیوی، اتصال راه ارتباطی این شهر با جاده خلخال مورد توجه قرار گرفته که این پروژه نیز از سوی سازمان برنامه بودجه تا دو هفته دیگر تامین منابع می شود.
وی با اشاره به اینکه از سه روستای فاقد امکانات بازدید شد که زیرساخت های اساسی آن تامین اعتبار شده افزود: راه، آب ، برق و گاز از از مطالبات اصلی مردم این روستاها است که خوشبختانه با تلاش و همکاری مسوولان تامین اعتبار شده و عملیات اجرایی آن نیز در آینده نزدیک آغاز می شود.
**هدف دولت از اجرای پروژه های آبی حفظ بافت اصلی روستایی است
استاندار اردبیل با تقدیر از مردم منطقه و مدیران دستگاه های اجرایی که جهت رفع مشکل تلاش می کنند گفت: هدف دولت از اجرای پروژه های آبی حفظ بافت اصلی روستایی و پیشگیری از مهاجرت از روستاها به شهرها و از شهرهای کوچک به کلان شهرها است و همچنین بالا بردن راندمان تولید از دیگر اهداف این طرح های بزرگ است.
** سد مخزنی گیوی به منظور تنظیم آب رودخانه گیوی چای در محور چالگرود احداث شده
عباس جنگی مرنی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در این بازدید با ارائه گزارش روند تکمیل سد مخزنی گیوی در شهرستان کوثر و احداث شبکه آبیاری پایاب این سد گفت: سد مخزنی گیوی به منظور تنظیم آب رودخانه گیوی چای در محور چالگرود احداث شده و آبگیری اولیه گردیده است و در حال اجرای شبانه روزی عملیات تزریق بتن در بخش پرده آب بند جناح چپ سد و تکمیل نواقصات سد هستیم.
وی افزود: از اهداف اصلی اجرای سد مخزنی گیوی در شهرستان کوثر، استفاده بهینه از پتانسیل آب سطحی رودخانه گیوی چای قبل از تخلیه آورد رودخانه به رودخانه قزل اوزن می باشد و از منابع آب تنطیمی سد گیوی، تامین آب شرب، صنعت، محیط زیست و کشاورزی استفاده می شود و شبکه آبیاری پایاب سد گیوی از جمله مصرف کننده اصلی آب سد گیوی خواهد بود.
** آغاز اجرایی طرح شبکه آبیاری گیوی
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل تصریح کرد: عملیات اجرایی طرح شبکه آبیاری گیوی آغاز شده و پیمانکار و مشاور طرح در محل استقرار یافته اند و درحال انجام کارهای عمرانی هستند و نسبت به حفاری تونل انتقال آب از دو قسمت ورودی و خروجی تونل انتقال آب از سد مخزنی گیوی با جدیت درحال انجام عملیات اجرایی می باشیم و در روزهای آتی اعتبار مالی مصوب از منابع بانکی برای پیشبرد پروژه دریافت می شود و تهیه بیش از ۶۰ کیلومتر لوله آب خطوط انتقال اصلی و درجه یک و دو این شبکه توسط پیمانکار انجام خواهد شد و تسریع در دریافت مرحله اول و دوم اعتبارات ۲۲۰ میلیارد تومانی منابع مالی مصوب شبکه آبیاری گیوی پیگیری می شود.
**منابع مالی از طریق فاینانس داخلی تامین می شود
در این بازدید بهروز پورمهر معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای اردبیل اظهار داشت: تدقیق نقشه های اجرایی شبکه آبیاری گیوی انجام شده و برنامه عملیاتی لازم برای پیشبرد فعالیتهای عمرانی در شبکه آبیاری پایاب سد گیوی به عمل آمده است و برای احداث و بهره برداری از شبکه آبیاری پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر، منابع مالی از طریق فاینانس داخلی توسط بانکهای کشاورزی و سپه تامین می شود و با دریافت بخشی از این منابع و تهیه لوله های مورد نیاز، سطح و میزان عملیات احداث شبکه آبیاری گیوی افزایش می یابد.
در ادامه این برنامه، رضا حبیبی نماینده مجری شبکه آبیاری پایاب سد گیوی نیز گفت: اجزای اصلی شبکه آبیاری گیوی شامل دو بخش سامانه انتقال آب از سد گیوی به شبکه بطول۷٫۶ کیلومتر با لوله فولادی با قطر ۱۶۰۰ میلیمتر و احداث شبکه اصلی آبیاری و زهکشی شامل خطوط لوله تحت فشار و سازه های آبی وابسته بطول بیش از ۶۰ کیلومتر شامل لوله های فولادی، جی آر پی و پلی اتیلن در سایز های مختلف ۱۳۰ تا ۱۶۰۰ میلیمتر خواهد بود.
حبیبی افزود: با تکمیل سامانه انتقال آب و احداث شبکه آبیاری گیوی، کل اجزای طرح تکمیل شده و ذینفعان طرح از فواید حاصل از اجرای آن بهره مند می شوند.
**فعالیتهای باقیمانده سد گیوی نیاز به افزایش اعتبار دارد
پورعزیز نماینده مجری سد مخزنی گیوی نیز در این بازدید گزارشی از اقدامات انجام شده توسط وزارت نیرو و شرکت آب منطقه اردبیل برای احداث سد گیوی ارائه کرد و گفت: برای عملیات و فعالیتهای باقیمانده سد گیوی تا مرحله آبگیری نهایی، نیاز به افزایش اعتبار این طرح است تا با جدیت و تلاش بیشتر بهره برداری کامل از سد گیوی را شاهد باشیم.
**شروع عملیات حفاری تونل انتقال آب شبکه آبیاری گیوی
در پایان سفر یک‌روزه به جنوب استان اردبیل برای جمع‌بندی بازدیدهای جلسه مسئولان استانی ،نماینده مجری سد مخزنی گیوی و نماینده مجری طرح احداث شبکه آبیاری پایاب سد گیوی برگزار شد که مهندس عباس جنگی مرنی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در این جلسه گفت: باید باکار بیشتر، نسبت به تکمیل و اتمام کارهای باقیمانده سد و همچنین عملیات احداث شبکه آبیاری آن تلاش کنیم.
وی با اشاره به شروع عملیات حفاری تونل انتقال آب شبکه آبیاری گیوی از دو قسمت پرتال ورودی و خروجی تونل انتقال آب از سد مخزنی گیوی تصریح کرد: مشاوران و پیمانکاران طرح سد گیوی و شبکه آبیاری پایاب آن، باید با تمام توان و با توجه به شرایط کاری منطقه ازجمله محدودیت فصل کار و منابع مالی و افزایش هزینه مصالح و ابزار کار، اجرای پروژه را اولویت‌بندی نموده و پیش ببرند و مجریان طرح‌ها برنامه عملیاتی و اجرایی طرح را راهبری ویژه نمایند.
رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به تأمین مالی احداث پروژه از طریق فاینانس دو بانک کشاورزی و سپه تصریح کرد: با پرداخت به‌موقع منابع مالی، پروژه با برنامه‌ریزی مناسب احداث شبکه آبیاری گیوی تسریع گردد.
در این جلسه بهروز پور مهر معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل نیز گفت: با توجه به مطالعه فنی و تعیین مسیر مناسب برای احداث تونل انتقال آب شبکه آبیاری پایاب سد گیوی، احداث این تونل سرعت می‌گیرد و در برنامه زمان‌بندی تعیین‌شده، به اتمام می‌رسد.
**تزریق بتن در پرده آب‌بند جناح چپ سد
حجت پور عزیز نماینده مجری سد مخزنی گیوی نیز در این جلسه با اشاره به انجام اقدامات تکمیل این سد گفت: در حال حاضر عملیات تزریق بتن در بخش پرده آب‌بند در جناح چپ سد بدون وقفه و مطابق با برنامه زمان‌بندی‌شده، در حال انجام است.
پور عزیز افزود: انجام عملیات هیدرومکانیکال، ابزار دقیق، تزریق بتن در پرده آب بند جناح چپ سد، تملک بخشی از اراضی مخزن و جانمایی دکل های خطوط انتقال برق از جمله اقدامات تکمیلی می باشد که با دریافت منابع مالی لازم و انجام آنها، سد گیوی به مرحله آبگیری کامل و بهره برداری نهایی خواهد رسید.
**عملیات احداث شبکه شروع شده است
در ادامه نشست، رضا حبیبی نماینده مجری طرح احداث شبکه آبیاری پایاب سد گیوی با اشاره به شروع عملیات حفاری تونل تصریح کرد: با این اقدام، عملیات احداث شبکه شروع شده است و سایر فعالیت های اجرایی و مراحل احداث این شبکه نیز با سرعت پیش خواهد رفت و مشاور طرح برنامه ریزی لازم را برای پیشبرد آن انجام داده است.
حبیبی اظهار داشت: در حال حاضر پیمانکار پروژه ماشین آلات و امکانات لازم را در محل احداث شبکه مستقر و کار را شروع کرده است و امیدواریم با دریافت به موقع اعتبار مالی از بانکهای کشاورزی و سپه، طرح طبق برنامه زمانبندی احداث و به بهره برداری برسد و شاهد شکوفایی بیشتر منطقه باشیم.
در ادامه این جلسه پیمانکاران و مشاوران طرح های سد و شبکه آبیاری گیوی نیز با ارائه گزارش کاملی از آخرین وضعیت پروژه های سد و شبکه نسبت به تداوم فعالیت ها و تسریع در عملیات اجرایی تاکید کردند و در پایان جلسه، تصمیمات لازم برای پیشبرد هر چه بهتر این طرحها اتخاذ شد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *