دشت مغان قطب کشوری تولید بذر مرتعی

دشت مغان قطب کشوری تولید بذر مرتعی

شهامت هدایت در جمع خبرنگاران با اشاره به تولید بذر و نهال در مغان  و در راستای اجرای طرح های منابع طبیعی و مشارکت مردم گفت :نهال های تولیدی این نهالستان با سازگاری و کیفیت عالی با هدف تکمیل پروژه های منابع طبیعی استان اردبیل و افزایش سرانه فضای سبز ،امسال به صورت رایگان بین مردم از قزل اوزن  تا آراز توزیع خواهد شد.

وی با تاکید بر استعداد و ظرفیت منطقه در تولید نهال افزود :امسال برای اولین بار در این ایستگاه سطح ۲۳ هکتار زیر کشت  نهال رفت که از گونه های ون ،افرا، بادام ،صنوبر،اقاقیاو سنجد بود که  50000 اصله ی بادام درختی و ۱۷۰۰۰۰۰ اصله نهال صنوبراست  که  گامی موثر در جهت رونق اقتصادی و تامین مواد اولیه کارخانجات و صنایع چوبی است.

هدایت با توجه به توزیع این نهال ها با هدف استفاده از آنها در قالب باد شکن و یا تولید چوب ادامه داد :تولید نهال صنوبر برای جایگزینی قطع درختان و نیاز منطقه و کشور به چوب می باشد که در جهت ایجاد اشتغال و کار آفرینی در مراحل مختلف کاشت ،داشت و برداشت موثر بوده و موجب ایجاد تحول اقتصادی در منطقه می شود.

مدیر کل منابع طبیعی با توضیح  این مطلب که همه ی بذرها و قلمه ها و پایه های مادر از جمله اقاقیا ، ون و صنوبر در این منطقه کاشته می‌شود خاطر نشان کرد:ظرفیت تولید صنوبر تا حداقل ۵ میلیون اصله می‌باشد که رسیدن به این امر مستلزم اختصاص بودجه و اعتبارات ویژه است.

هدایت با اشاره به تولید بذر گیاهان مرتعی  و توزیع آن در بین دامداران ،این امر را برای اصلاح و احیای مراتع و تثبیت خاک منطقه و جلو گیری از فرسایش آن و پیشگیری از سیل ،مناسب دانست و تاکید کرد:افزایش مراتع  منجر به افزایش تولید لبنیات و افزایش تولید گوشت می‌باشد که گامی موثر در جهت خودکفایی خواهد بود.

وی افزود :تستوکا،قره یونجه و آگروپیرون از جمله بذرهایی هستند که در حال حاضر تولید می شوند اما انتظار می رود تنوع بذرهای تولیدی افزایش یابد و این مرکز به قطب کشوری برای  تولید بذر مرتعی و رفع نیاز سایر استانها تبدیل شود که این مهم منجر به جلوگیری از صادرات محصولات خام و خروج ارز کشوری خواهد بود . شهامت هدایت گفت :بحث بعدی بذر گیاهان دارویی است که هم اکنون جزو واردات می باشد اما مطالعه و بررسی تولید این بذرها در سال آتی در دستور کار قرار دارد .

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *