کنکور کرونایی،اضطراب مضاعف

کنکور کرونایی،اضطراب مضاعف

شاید زمان آن رسیده که در شرایط کرونایی راهکاری دیگری به جای آزمون کنکور اندیشیده شود و به قدرت مافیای پشت کنکور پایان داده شود.

برگزاری آزمون کنکور در سال جاری به دلیل شرایط خاص کرونایی، با به تعویق افتادنهای مکرر روبرو شد. این امر منجر به ایجاد استرس مضاعف در جوانانی شد که بیشتر عمر خود را برای انجام این آزمون چند ساعته برنامه ریزی کرده اند و حال در شرایط خاصی قرار است آزمون بدهند . سالانه بیش از یک میلیون نفر در این آزمون شرکت می کنند و دهها میلیون نفر درگیر استرس و اضطراب آن می شوند .خانواده ها خود را از تفریحات ، مسافرت ها و رفت و آمدها محروم می سازند.
نوجوانان و جوانانی که باید به تناسب و اقتضائات سنی خودشان از زندگی لذت برده و بهره مند شوند خیلی زود در چنگ هیولایی به نام کنکور گرفتار شده و غرق استرس و دغدغه گذر از این آزمون سخت می شوند که مبادا دسترنج دوازده ساله شان به همراه آمال و آرزوها در عرض ۴ ساعت به باد فنا رود و نتوانند آنگونه که مطابق برنامه ی موسساتی که میلیاردها تومان گردش مالی از قبل همین کنکورنصیبشان شده پیش بروند. همانهایی که از این آب گل آلود خوب می توانند ماهی بگیرند و با چاپ و نشر کتابهای کمک آموزشی و برگزاری آزمون های رقابتی در فضای مسموم تبلیغاتی در این میدان جولان می دهند و هزینه‌های گزاف به خانواده ها تحمیل می نمایند.
پر بیراه نیست که رفته رفته از حجم کتاب های درسی دانش آموزان کاسته و بر حجم کتاب های کنکور و کمک آموزشی افزوده می شود. امروزه صنعت کنکور علاوه بر نشریات روزنامه‌ها و مجلات صدا و سیما این رسانه ملی را نیز تسخیر کرده و در نبود نظارت و مدیریت بهینه و کارآمد آموزش و پرورش ،خانواده ها را متقاعد نموده که جهت موفقیت در این عرصه باید سال ها پیش از پایان دوره دبیرستان به فکر آن باشند و از دوران کودکی در کلاس‌هایی که ایشان صلاح می دانند شرکت نمایند.
همانهایی که عدم برگزاری کنکور در شرایط فعلی کرونایی یا به تعویق افتادن آن محاسبات اقتصادی آنها را برهم میزند.
اما با این وجود و پس از کش و قوس فراوان نهایتا تصمیم براین امر گرفته شد که با ایجاد شرایط خاصی این آزمون برگزار شود.
حبیبی رییس دانشگاه محقق اردبیل در گفتگو با روزنامه برای اردبیل گفت:در سال جاری در استان اردبیل ۲۵هزار نفردر این آزمون شرکت می کنند که نسبت به سال قبل یکهزارو۲۸۰ نفر افزایش داشته است.
وی در مورد تدابیر انجام شده در آزمون سال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: امسال این آزمون در شرایط خاصی برگزار خواهد شد به طوریکه فاصله صندلی های داوطلبان از ۱٫۲ به ۱٫۸متر افزایش یافته ضمن این که بر تعداد حوزه ها و تعداد مراقبین نیز بالطبع افزوده شده و از یک روز قبل و پس از برگزاری هر آزمون محلهای آزمون توسط عوامل شهرداری و بسیج استان گند زدایی خواهد شد.
وی ادامه داد: تمامی عوامل اجرایی نیز قبلا ازلحاظ سلامت مورد ارزیابی قرارگرفته اند.
حبیبی تصریح کرد : داوطلبانی که به صورت خود اظهاری بیماری خود را اعلام کنند در محل مجزا و یا حتی در بیمارستان آزمون خواهند داد.
وی از خانواده ها خواست به دور از اضطراب و نگرانی و به منظور حفظ بهداشت و فاصله اجتماعی از تجمع در مقابل محلهای آزمون اجتناب کنند. بابک نخستین معاون بهداشتی دانشگاه پزشکی نیز اظهار کرد: اکیپهای تحت عنوان ناظر بهداشتی به محلهای برگزاری آزمون ارسال می شود تا از میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در آن اطمینان حاصل شود.
وی نگرانی خود رابیشتر ازتجمع والدین در مقابل محل برگزاری آزمون عنوان کرد و از خانواده ها خواست از این امر خودداری کنند.
بهاره به عنوان یکی از داوطلبین رشته تجربی در مورد این سوال که آیا این پروتکل ها میتواند به عنوان محدودیت درنحوه پاسخگویی به سوالات تاثیر منفی بگذارد گفت:قطعا باوجود این محدودیت ها راحتی لازم را نخواهیم داشت اما ناگزیر به رعایت آن بوده و سعی می کنم تلاش چند ساله ام تحت تاثیرآن قرارنگیرد.
ازالهام به عنوان داوطلبی که کنکور ارشد را پشت سرگذاشته درمورد میزان رضایتش از رعایت پروتکل های بهداشتی در آزمون اخیر ارشد پرسیدم اواظهار کرد: رعایت بهداشت در همه امور در آزمونها مشهود بود.
او به عنوان یک جوان به اصل آزمون کنکور اعتراض داشته و معتقد است: در شرایط فعلی پول نقش تعیین کننده ای در این موضوع دارد به طوریکه افراد متمول با تحصیل کوتاه مدت در دانشگاههای درجه چندم در خارج از کشور میتوانند طبق قانون به کشور باز گشته ودر همان رشته به ادامه تحصیل مشغول شوند.
امسال به هرنحو که باشد این آزمون برگزار خواهد شد اما آیا برنامه ریزی در مورد آزمون سال بعد انجام شده است ؟ در صورت مجازی بودن کلاسها در طول سال کنکور سال بعد چگونه برگزار می شود؟
شاید زمان آن رسیده که راهکاری دیگربه جای اینگونه آزمونها اندیشیده شود و به قدرت مافیای پشت کنکور پایان داده شود.
باید بررسی شود دانش آموز انی که از سال های پیش از کنکور در چنین کلاس هایی شرکت می کنند تا چه حد در زندگی خود موفق بوده اند؟ در حالی که درمدارس کشورهای پیشرفته برای دختران و پسران مهارت های زندگی، چگونگی مقابله با مسائل و مشکلات ، راه و روش تخلق به فضائلی چون عدالت خواهی ،انسان دوستی و مهر ورزی و غیره آموزش داده می شود در کشور ما زندگی اغلب دانش آموزان ،صرف تمرین تست زنی و حفظ محفوظات میشود.
باید دید صنعت کنکور که هزاران نفر در آن اشتغال دارند وسالانه میلیاردها تومان گردش مالی دارد چه ضرباتی بر پیکره جامعه دانش آموزی وارد کرده است. باید مطالعه و بررسی شود که وادار نمودن دانش آموزان درسنین پایین به مطالعه چندین ساعته مطالب خشک و نچسب و بی روح چه اثرات سوئی بر شخصیت آنها می گذارد. با این شرایط پر واضح است که عنان اختیار اداره کشور در آینده به دست کسانی سپرده خواهد شد که ذهن های خسته و جسمهای تنبل دارند نه خلاق و فعال.
آیا مسئولین تصمیم گیر و تصمیم ساز که باید چاره ای به این معضل بیندیشند در سود وزیان این معادله سهمی دارند که فکر پویایی برای حل این مشکل نکرده اند؟ وقتی گفته می شود مافیای کنکورمانع هرگونه ایجاد تغییرات در این سیستم رقابتی می شود سراغ چه کسانی باید رفت؟ افزایش پرونده ها ی ورودی به دادسراها تا چه اندازه می تواند ریشه در استرس و عدم موفقیتهایی باشد که سیستم آموزش و پرورش و پدیده کنکور آن را رقم زده و منجربه ایجاد بزه و جرم می‌شود؟
امید است با در پیش گرفتن راهکارهای مفید و کارساز حداقل اولین گام در جهت حل این مشکل برای جوانان این مرز و بوم برداشته شود.

گزارش:فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *