نشست اکو نقطه عطفی بر گسترش روابط کشورها

نشست اکو نقطه عطفی بر گسترش روابط کشورها

دبیر کنفرانس اکو در کنفرانس بین المللی این سازمان که در دانشگاه محقق اردبیل برگزار شد در خصوص اهمیت صنعت گردشگری گفت :امروزه این صنعت رو به رشد است و درآمدهای حاصل از آن تا ده درصد از کل تجارت جهان را شامل می شود .

وی گردشگری سلامت  و پزشکی ،به عنوان  زیر بخش تخصصی از گردشگری را حائز اهمیت دانست و افزود::گردش مالی گردشگر سلامت سه تا پنج برابر هزینه های یک گردشگر برآورد شده است که این رقم برای کشور پذیرنده قابل توجه است.

وی با اشاره به آمار موجود افزایش درآمدهای جهانی گردشگری خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۰۴میزان درآمد جهانی در این حوزه ۴۰ میلیارد دلار بوده حال آنکه این رقم در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۲۰۰میلیارد دلار رسیده است .

کرباسی با تاکید براهمیت گردشگری سلامت و میزان حضور این قشر از گردشگران که از کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاور میانه  به ایران سفر کرده اند کفت :در سال ۲۰۰۷ حدود ۲۰هزار نفر گردشگر سلامت به ایران سفر کرده اند که این میزان در سال ۲۰۱۷ به ۲۷۰ تا ۳۰۰هزار نفر رسیده است که نشانگر رشد این صنعت در زمینه سلامت میباشد .

دبیر اجرایی کنفرانس اکو بر لزوم کاهش سفرهای گردشگران سلامت به کشورهای غیر عضو تاکید کرد و گفت : این امر نه تنها هزینه های گزاف را تحمیل می‌نماید بلکه موجب به بار آمدن مشکلات فرهنگی نیز می‌شود  حال آنکه این خدمات با کیفیت بالا و قیمت مناسب در کشورهای عضو اکو ارائه می‌شود و مقرون به صرفه تر است .

‪‎‪: آغاز عملیات اجرایی بزرگترین کارخانه تولید داروهای گیاهی

استاندار اردبیل در کنفرانس بین المللی کشورهای عضو اکو با اشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد استان اردبیل در زمینه گردشگری و به ویژه گردشگری سلامت گفت: اردبیل با شعاع ۷۰ کیلومتر کلیه جاذبه‌های گردشگری اعم از دریا، جنگل، کوه، آثار تاریخی، اسکی روی چمن و برف، آب‌های گرم معدنی با تنوع گسترده و خواص پزشکی متفاوت را دارد.

     بهنام جو با اشاره به پیشرو بودن استان در پزشکی آب‌درمانی و آمادگی این استان برای جذب گردشگران و بیماران اتباع خارجی با دارا بودن بیمارستان‌های خصوصی و دولتی و مطب پزشکان مجرب افزود: تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای فی‌مابین استانداری اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه استانبول جهت اعزام پزشکان برای دوره‌های پزشکی آب‌درمانی به ترکیه فراهم گردید که از اواخر شهریور قابل اجراست  وی با اعلام آغاز عملیات اجرایی بزرگترین کارخانه تولید داروهای گیاهی در شهر اردبیل نسبت به روند رو به رشد بهره‌گیری از گیاهان دارویی ابراز امیدواری کرد.

‪‎

معاون وزیر بهداشت در اجلاس اکو که با موضوع سلامت و تندرستی در سالن کنفرانس دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد اهمیت این اجلاس را از آن نظر که بحث سلامت و هزینه های گزاف آن امروزه مورد توجه دولتمردان است بالا دانست و افزود:سلامت امروز دغدغه بزرگ همه انسانها است و ما خواهان آن هستیم که در این حوزه و گسترش ابعاد مختلف اجتماعی ، اقتصادی ، معنوی و جسمی و روحی آن همت بگماریم و از این رو در این همایش تبادلات علمی و سرمایه گذاری و تبادلات فرهنگی و فناوری نوین و فناوری اطلاعات مورد توجه بوده است .

جهانگیری پیام سلامت را بالاترین پیام دوستی برشمرد و خاطر نشان کرد: اردبیل نماد مهد تندرستی و قهرمان پرور بوده و همواره چه از لحاظ معنوی و چه از لحاظ علمی در حوزه سلامت حرفی برای گفتن داشته است .

وی گفت :خوشبختانه مشارکت خوب و بی نظیری در حوزه علمی از قاره کهن آسیا ،آمریکا و اروپا و سایر ملل صورت گرفته و بر این اساس کمیته های علمی منسجم و دانشگاههای بزرگ از جمله دانشگاه علوم پزشکی ،محقق اردبیلی و دانشگاههای ترکیه و افغانستان در حوزه سلامت همکاری مجدانه ای داشته اند .

آدام کولا دبیر کل اتاق اکو که در کنفرانس بین المللی کشورهای عضو اکو در دانشگاه محقق اردبیلی حضور داشت با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های بالای اردبیل  برگزاری چنین کنفرانسی را نشانه توانایی میزبانی کنفرانس های بین المللی بزرگتر دانست.

وی گفت: با توجه به اینکه ابتدا اعضای موسس اکو ایران، ترکیه، و پاکستان بودند و همواره فعالیت های گسترده ای با هم داشتند اما امروزه شاهد علاقه روز افزون و پیوستن کشورهای آسیایی میانه به این مجموعه هستیم.

کولا افزود: متاسفانه صنعت گردشگری سلامت رشد اندکی داشته است اما با تصحیح مقررات و حمایتهای لازم در دراز مدت باید به این مهم پرداخته شود.

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *