کرونا فرصتی برای توسعه بانکداری الکترونیک

کرونا فرصتی برای توسعه بانکداری الکترونیک

این روزها به هر بانکی ، با چند بسته اسکناس وارد شوید متوجه قیافه درهم کارمندان پشت باجه و پیش خوان خواهید شد که یا اسکناس ها را قبول نمی کنند و یا با اکراه همچنین در پرداخت وجوه به مشتریان !
موضوع این است که با وجود تمامی مشکلات ویروس جدید جان برکف ایستاده اند و دریغ از اندک حمایتی از سوی نهادها و ارگان‌ها !
بگذریم ، صرف نظر از موارد بهداشتی و تلاش برای شکست کرونا ، فرصتی هست برای حذف فیزیکی پول و اسکناس با استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی یا نوین !
به همین منظور در نظر است تا روزانه یکی از راهکارهایی که می تواند به حذف فیزیکی اسکناس از چرخه روزمره زندگی کمک کند ، معرفی شود .
کمتر کسی هست که امروزه گوشی هوشمند همراه نداشته باشد !
با استفاده از امکانات چنین گوشی هایی و خدمات الکترونیکی آپ یا اپلیکیشن می‌توان از خدمات مختلف بانک‌ها استفاده کرد به شرط آن که از اپلیکیشن های مطمئن تولید شده توسط بانک‌ها استفاده نمود!
قابلیت این چنین اپلیکیشن ها یا آپ ها این است که بیشتر خدمات را صرف نظر از آن که دارنده کارت چه بانکی باشید می توانید به کار ببرید !
برای مثال نرم افزار مال بانک الف هست ولی می خواهید از بانک ص به بانک ک انتقال وجه بدهید ، کافی است این نرم افزار را نصب کرده باشید و‌‌ در خلال کارهای روزمره بدون مراجعه به بانک‌ها می توانید تا سقف ۶۰ میلیون ریال در یک روز انتقال وجه نمایید!
برای استفاده از این خدمات ، داشتن cvv2 ، تاریخ انقضای کارت و فعال نمودن رمز پویا و یا نصب نرم افزارهای رمز ساز بانک‌ها برای تولید رمز دوم لازم است .
دقت نمایید نرم افزارها را از سایت های معتبر و حتی الامکان از سایتهای بانک‌ها دانلود و نصب نمایید .
همان طور که در بالا اشاره شد یکی از راهکارهای حذف پول فیزیکی از چرخه زندگی و عدم آلودگی توسط اسکناس ، استفاده از خدمات بانکی بر پایه الکترونیکی است که در مطلب قبلی به یکی از خدمات موجود در اپلیکیشن آپ در خدمات بانکی مبنی بر انتقال وجه اشاره شد .
حال یکی از خدمات دیگری که در این گونه نرم افزارها ارائه می شود و می‌توان به آن اشاره نمود خرید و صدور بیمه نامه توسط چنین نرم افزارهاست .
باید در نظر داشت که برای مبارزه با انواع آلودگی‌ها و ویروس ها نیاز به همکاری همگانی است .
خرید شارژ ، پرداخت قبوض و استفاده از خدمات گردشگری و تهیه بلیط هواپیما ، قطار ، اتوبوس و رزرو هتل از دیگر خدمات بعضی از این نرم افزار هاست . از جمله خدمات دیگر این نوع نرم افزارها خدمات پس از فروش خودروئی است .
کم نیستند افراد نیکوکاری که همیشه دست نیازمندان را می گیرند برای این منظور و پرداخت های خیرخواهانه می تواناتر این نرم افزار بهره کند شد .
اگر گذری کوتاه به گذشته بیاندازیم چند سال پیش با چند برگ اسکناس راهی بازار می شدید و خریدهای خود را انجام می دادید اما اگر وضعیت همین طور ادامه می یافت برای خرید یک‌ باب خانه باید چند گونی پول با خود همراه می بردید .
همانطور که برای خریدهای کلان از خدمات بانکی استفاده می شود برای خرید های خرد نیز راهکارهای مختلف پرداخت هست . یکی از این راهکارها استفاده از پایانه های فروشگاهی است .
در دنیای امروزی تنوع و مصرف گرایی همه جا قابل مشاهده هست و بانک‌ها برای اینکه بتوانند از قافله عقب نمانند مجبورند به تولید خدمات نوین !
کم و بیش همه ما گذارمان به فروشگاه ها برای خرید می افتد و چه بسا که برای خرید از دستگاههای پایانه فروشگاهی استفاده می نماییم و در بیشتر وقت ها کارت و رمز را به فروشنده یا مغازه دار داده می شود توصیه می شود کشیدن کارت به پایانه توسط شخص خریدار انجام گیرد و از رمزهای اول یکبار مصرف تولید شده توسط نرم افزارهای رمز ساز استفاده گردد.
در این روش هم امنیت مالی را رعایت نموده اید و هم از سواستفاده های احتمالی جلوگیری کرده اید و هم اینکه فرهنگ درست استفاده از کارت به جای پول فیزیکی را رواج داده اید .
با تمامی ضررهای اقتصادی مالی و جانی که کرونا به بار آورده و زندگی روز مره ما را تهدید می کند یکی از روش‌هایی که می توان تهدید را به فرصت تبدیل کرد حذف پول و اسکناس فیزیکی است که علاوه بر کمک شایانی که به حفظ سرمایه های ملی دارد و در روزهای آتی مفصل توضیح داده خواهد شد استفاده از خدمات الکترونیکی بانکهاست .
همان طور که در روزهای قبل اشاره شد مزیتهای استفاده از خدمات الکترونیکی بانک‌ها ، علاوه بر صرفه جویی در زمان و سرمایه های ملی به دلیل عدم مراجعه به بانک‌ها برای استفاده از خدمات بانکی عدم ایجاد ترافیک و همچنین عدم ایجاد آلودگی محیط زیست ، آلودگی صوتی و دهها استفاده های دیگر است .
امروزه در بیشتر کشورهای توسعه یافته حتی برای درخواست تسهیلات بانکی و امضای قراردادهای بانکی نیز به شعب مراجعه نمی شود و با استفاده از دولت الکترونیک و احراز هویت هایی که قبلا انجام یافته و با استفاده از امضاهای دیجیتال و یا الکترونیکی داد و ستد انجام می شود .
در حال حاضر در کشور عزیزمان نیز با استفاده از زیرساخت‌های موجود معاملات بورس که بعدا به آن اشاره خواهد شد به این روش انجام می گیرد .
حال خدمت دیگری که بانک‌ها برای عدم حضور مشتریان خود در شعبات خود دارند و روزانه در حال ربودن قوی سبقت از هم دیگر هستند استفاده از خدمات همراه بانک هست .
برای استفاده از این خدمات با توجه به قابلیت های متفاوتی که بانک‌ها نسبت به یکدیگر دارند اما در ارائه آن چند نکته مشترک که باهم دارند باید توجه داشت
۱ – رمز حساب : که از هریک از شعب می شود تهیه کرد و یا با استفاده از تلفن بانک یا هم بانک می توان تهیه نمود
۲ – فعال سازی رمز دوم پویا
۳ – داشتن گوشی هوشمند
حال قابلیت هایی که نرم افزار همراه بانک دارد این است که با نصب این نرم افزار تمامی حساب‌های موجود یک‌شخص در یک بانک به صورت خودکار به روی نرم افزار منتقل می گردد
نکته امنیتی : حتما رمز خود را محفوظ نگه دارید و از در اختیار گذاشتن رمز نرم افزار و یا حساب خود به دیگران خودداری نمایید .
همچنین به هنگام تعویض گوشی خود حتما اطلاعات حساب بانکی خود را پاکسازی نمایید .
انتقال وجه : در این نرم افزار ها علاوه بر انتقال وجه کارت به کارت و یا حساب به حساب نزد شعب یک بانک قابلیت دیگری که مورد استفاده قرار می گیرد و در هر تراکنش تا سقف یکصد میلیون انتقال وجه امکان پذیر است استفاده از انتقال وجه بین بانکی از طریق استفاده از انتقال وجه پایا است و مورد پسند اکثر استفاده کننده ها واقع شده است !
برای انتقال وجه بین حساب به حساب و یا پایا داشتن رمز حساب الزامی است و این رمز به غیر از رمز اول کارت می باشد که اکثرا مورد اشتباه قرار می گیرد .
قابلیتهای دیگر این گونه نرم افزارها در مطالب روزهای بعد توضیح داده خواهد شد .
کرونا را شکست می دهیم با حذف پول فیزیکی و استفاده از خدمات بانکی الکترونیکی بانکی

یادداشت:عباس سلامی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *