افزایش فشار آب شهری اردبیل در آینده نزدیک

بهنژاد مدیر عامل آب و فاضلاب استان با گرامیداشت هفته صرفه جویی آب به نقش اصحاب رسانه در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مصرف آب اشاره و گفت :رسانه ها چشم بینا و زبان گویای جامعه هستند و ما علاقمند به تعامل و ارتباط با اصحاب قلم و همواره پذیرای انتقادات سازنده آنها هستیم .

اختصاص بیش از ۳۰۰ میلیارد به تصفیه خانه اردبیل در طی سه سال

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل طی نشستی که به مناسبت هفته صرفه جویی در آب  با خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن کنفرانس تصفیه خانه سد یامچی برگزار شد ازاحداث ۳ مدول از تصفیه خانه فاضلاب شهر اردبیل و خط انتقال این تصفیه خانه ،همچنین اختصاص ۳۳۰میلیارد به تصفیه خانه اردبیل خبر داد و گفت: عملیات  تصفیه خانه اردبیل طی سال ۸۰-۸۱ آغاز شد و قریب به دو دهه زمان برد تابه این سطح از بهره برداری برسد. در سال گذشته ۶ میلیارد ریال به آن تخصیص یافته بود  اما بودجه امسال ۸ میلیارد می باشد .وی گفت  امسال به همت استاندار و نمایندگان شهرستان اردبیل برای توسعه تصفیه خانه  330 میلیارد تصویب شد که مقرر شد این میزان در طول سه سال به تصفیه خانه اردبیل تزریق شود .

بهنژاد اضافه کرد :تصفیه خانه فاضلاب شهر اردبیل دو برابر ظرفیت خود ارایه خدمت می کند که سرمایه گذاری در این بخش الزامی است .

۲۵درصد هدر رفت در آب استان

فرامرز بهنژاد با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد جمعیت شهری استان از نعمت آب لوله کشی برخوردار است گفت ::حجم آب تولیدی ما۸۰ میلیون مترمکعب است که از این مقدار ۶میلیون متر مکعب  فروش رفته و حدود ۲۵ درصد آن هدر رفت محسوب میشود .

به نژاد از سوبسید  1500 تومانی دولت در هر مترمکعب آب تولیدی در سالهای گذشته خبر داد و افزود با توجه به بالا رفتن هزینه ها ی تولید در هر متر مکعب قطعا این رقم نیز افزایش یافته است.

بهره برداری از ۲۸۰مترمکعب آب در شبانه روز

وی با تاکید بر اهمیت سلامت آب اضافه کرد: تعداد تصفیه خانه ها و تعداد آزمایشگاههای آب در سطح استان هر کدام ۸ مورد است و ۲۸۰ متر مکعب در شبانه روز به بهره برداری می رسد.

به نژاد از تعداد۶واحد تصفیه خانه فاضلاب در اردبیل خبر داد و افزود :در بخش فاضلاب نیز خوشبختانه مردم به رشد و بالندگی فکری رسیده اند و مطالبه گراین این اصل اساسی از خدمات شهری می باشند و از ۲۶ شهر استان ۹شهر از این شبکه استفاده میکنند و در ۵ شهر دیگر شبکه فاضلاب شهری در حال احداث است . تعداد مشرکین از ۶هزار در سال ۸۲ به ۱۶۱هزار نفر در سال ۹۸ رسیده است. 

افزایش فشار آب شهری اردبیل در آینده نزدیک

وی گفت :تعداد ۴ واحد آزمایشگاه نیز در این مورد فعالیت میکند

افزایش فشار آب در آینده نزدیک

 مدیرعامل آب و فاضلاب استان با اشاره به سرانه مصرف ماهانه هر فرد که ۱۵ متر مکعب گزارش شده  بر لزوم ارائه طرح در مورد تامین منابع آب در دراز مدت تاکید کرد و از افزایش فشار آب در آینده نزدیک با اتمام رینگ جدیدانتقال آب که تنها یک کیلومتر تا پایان کارلوله گذاری آن باقی مانده و افزایش حجم ۴۰ مترمکعبی در انشعاب آب خبر داد.

بهره مندی ۷۵ درصد روستاها از آب لوله کشی

بهنژاد با اشاره به بهره مندی ۷۵ در صد جمعیت روستاها از آب لوله کشی در سطح استان افزود:منابع آب روستایی شامل ۲۷۲ حلقه چاه ،۴۶۰حلقه چشمه ،۲۶ حلقه قنات و ۱۲ مورد برداشت آب سطحی است .

وی به اشاره به هدر رفت آب روستایی برای فضای سبز و امور دامی و زراعی اظهار امیدواری کرد که روستاییان از آب لوله کشی برای این امور استفاده ننمایند چرا که تولید این آب مستلزم هزینه های زیاد است .وی همچنین گفت :تعداد ۷ واحد تصفیه خانه روستایی به بهره برداری رسیده  که تلاش میشود این رقم افزایش یابد .

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *