پتانسیل ورزش های ماجراجویانه در اردبیل ناشناس مانده است

پتانسیل ورزش های ماجراجویانه  در اردبیل ناشناس مانده است

در حالی طبیعت اردبیل بستری مناسب برای توسعه ورزش های ماجراجویانه در کشور محسوب می شود اما پتانسیل های بالای طبیعی آن برای انجام این گونه ورزش‌ها در کشور معرفی نشده است.طبیعت استان اردبیل بستری مناسب برای توسعه ورزش های ماجراجویانه در کشور محسوب می شود. تفریحات مخاطره ای و ورزش های ماجراجویانه هرسال عاملی برای مقصد گردشگری میلیون ها گردشگر و ماجراجو است که توانسته زمینه اشتغالزایی فراوانی برای کشورهای چهار فصل فراهم کند.
کوهنوردی، یخ نوردی، صخره نوردی، پاراگلایدر و دهها ورزش دیگر از جمله ورزش های ماجراجویانه است که در این میان کوهنوردی، یخ نوردی، اسکی، صخره نوردی، پرواز با پاراگلایدر یکی از ورزشهای مهیج و پرطرفدار است که علی رغم وجود پتانسیل های بالای طبیعی برای انجام آن در اردبیل هم اکنون زیاد معرفی نشده و بسیاری از هموطنان یا حتی افراد خارجی نام ان را نشنیده‌اند.
بدون تردید ایران نیز با توجه به برخورداری از اقلیم چهار فصل می تواند به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در جذب گردشگران و ماجراجویان طبیعت باشد.
هرچند برخی از ورزش های ماجراجویانه هنوز در کشورمان زیاد معرفی نشده اند اما یقینا امکانات طبیعی مناسبی برای انجام آنها در کشورمان مهیاست و فقط کافی است در این زمینه اطلاع رسانی شده و مورد استفاده قرار گیرند، تا شاهد حضور صدها هزار علاقمند و ورزشکار در این مناطق باشیم.
استان اردبیل نیز به دلیل موقعیت خاص کوهستانی و دریاچه های خود شرایط مناسبی را برای ورزش های ناجراجویانه به وجود می‌آورد، و در مقایسه با سایر استان های کوهستانی از موقعیت بهتری برای انجام ورزش های ماجراجویانه برخوردار است.
اهمیت و جایگاه نقش طبیعت بکر استان در بحث ورزش های ماجراجویانه در پیشبرد برنامه های حوزه گردشگری می‌تواند بسیار موثر باشد با توجه به اینکه استان اردبیل با دارا بودن کوه سبلان، دریاچه شورابیل، پل های معلق مشگین و هیر، گردنه حیران و چندین مناطق دیگر می تواند با برگزاری رویدادهایی در حوزه ورزش های ماجراجویانه، اعم از مسابقات اسکی در میست آلوارس و اندبیل، مسابقات صخره نوردی در دربند هیر و مشکول کوثر، مسابقات پاراگلایدر در مشگین شهر و چندین رویدادهای تفریحی و خانوادگی در کنار پل های معلق مشگین و هیر جایگاه خاصی را در بین گردشگران و طبیعت گردان پیدا کند. با آموزش صحیح و رشد درست میتوان ورزشکاران رشته های ماجراجویانه را به جایگاه خوبی رساند و هم جهت پرکردن اوقات فراغت خانواده و گردشگران استان برنامه ریزی و تلاش نمود.

یادداشت: نیما حسن زاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *