نمایش شعور حسینی

نمایش شعور حسینی

به اذعان بسیاری از کارشناسان بهداشتی عزاداران حسینی در استان اردبیل در دهه اول محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی با رعایت پروتکل های بهداشتی شعور حسینی را به نمایش گذاشتند.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، محرم در اردبیل رنگ و بوی دیگری دارد مردمان اردبیل به عنوان طلایه داران عزای اباعبدالله الحسین (ع) هر ساله با آداب و رسوم خاصی به پیشواز محرم می‌روند. مراسم طشت گذاری، هفته خوانی‌ها و حضور دسته جات محلات شش گانه با نظم و ترتیب خاص در دهه اول محرم همه و همه نشان از ارادت قلبی مردم پایتخت حسینیت به سرور و سالار شهیدان دارد.
اما امسال این عزاداری مانند همه مراسمات و برنامه‌های دیگر زیر سایه ویروسی قرار گرفت که تقریبا هیچ کشوری در دنیا از گزند آن در امان نبوده و تاکنون در کمتر از ۹ ماه نزدیک به یک میلیون نفر را در سطح دنیا به کام مرگ کشانده و حدود ۲۵ میلیون نفر را نیز مبتلا کرده است.
پیش از آغاز محرم بحث‌های جدی در مورد نحوه برگزاری مراسمات عزاداری در محافل و جلسات رسمی مطرح می‌شد. مسوولان بهداشتی که یک تنه در این مدت در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار داشتند از نگرانی های خود در مورد گسترش این بیماری در صورت وقوع تجمعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌گفتند و برخی دیگر نیز از لزوم ارایه راهکارهای مختلف برای بی رونق نشدن عزاداری ها سخن به میان می‌آوردند اما در گیر و دار این بحث ها عزاداران حسینی اردبیل با پیروی از منویات ولی فقیه، درک صحیح از اقتضائات زمانه و توجه به هشدارهای مقامات بهداشتی، شعور حسینی را به نمایش گذاشتند.
مسعود امامی یگانه، فرماندار اردبیل در این باره افزود: جلسات متعددی با ریش سفیدان و هیات امنای محلات و هیات‌های عزاداری برگزار شده و در مورد چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی با آنها هم‌اندیشی شده است.
وی تاکید کرد: خوشبختانه تاکنون آیین‌های عزاداری در فضاهای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شده است که ما از این نظر قدردان حسینیان اردبیل هستیم.
فرماندار اردبیل گفت: در دهه اول محرم هیات‌هایی متشکل از نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز بهداشت شهرستان اردبیل بر برگزاری عزاداری ها نظارت کردند و در برخی موارد هم عدم رعایت موارد بهداشتی را به متولیان امر تذکر دادند.
پیش تر نیز مسوولان بهداشتی استان از جمله شهرام حبیب زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی از لزوم برگزاری مراسمات در فضای باز خبر داده و گفته بود: بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا برگزاری مراسم عزاداری صرفا در فضای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر است.
وی تاکید کرده بود: توصیه ما به افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای این است که در مراسمات حضور پیدا نکنند.
دیروز همچنین مراسم اجتماع عزاداران حسینی و نماز ظهر عاشورا در محل پیاده راه شهید گاه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و با نظم و ترتیب مثال زدنی برگزار شد اما انتشار برخی تصاویر در فضای مجازی از برگزاری برخی از مراسمات در محلات شهر اردبیل بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد که باعث نگرانی مسوولان و مقامات بهداشتی استان شد.
به نظر می‌رسد با پایان یافتن مراسمات تاسوعا و عاشورای حسینی که اوج عزاداری عاشقان اباعبدالله الحسین در شهر اردبیل است همچنان روند نزولی این بیماری در سطح استان حفظ شود.
به گزارش روزنامه برای اردبیل، با توجه به اینکه شهرام حبیب زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در مصاحبه خود با رسانه‌های استان در روز تاسوعا از کاهش فوت روزانه بیماران کرونایی در اردبیل خبر داده بود لازم است مردم استان و حسینیان اردبیل نیز همگام با مدافعان سلامت برای بهبود وضعیت شیوع این بیماری همزمان با شور حسینی، شعور حسینی را به مانند دهه اول ماه محرم در عزاداری های روزهای آتی به نمایش بگذارند.

گزارش:میلاد رحمن شکرگزار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *