هدف از احداث کمربند سبز سبلان توزیع متوازن گردشگری است

هدف از احداث کمربند سبز سبلان  توزیع متوازن گردشگری است

مدیر کل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: با توجه به اینکه هرموضوع را می توان از جنبه های مثبت و منفی مورد ارزیابی قرار داد ما برآن هستیم که از بعد مثبت این پروژه را بررسی کنیم. در واقع هدف از احداث این کمربندی توزیع متوازن گردشگری و افزایش میزان ماندگاری گردشگر درسطح استان بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی در گفتگو با روزنامه برای اردبیل در رابطه با احداث کمربندی سبز سبلان اظهار کرد: با توجه به اینکه هرموضوع را می توان از جنبه های مثبت و منفی مورد ارزیابی قرار داد ما برآن هستیم که از بعد مثبت این پروژه را بررسی کنیم. در واقع هدف از احداث این کمربندی توزیع متوازن گردشگری و افزایش میزان ماندگاری گردشگر درسطح استان بوده است. همانطور که مستحضر هستید سالانه بیش از ۷ میلیون نفر به سرعین مسافرت می کنند با احداث این کمربندی این تعداد مسافر می تواند از طریق مسیر سردابه به آبهای گرم معدنی مشگین شهر نیز دسترسی داشته و به نوعی فقر از این مناطق رخت بربندد.
وی تصریح کرد: احداث این کمربندی که از دهه های پیش شروع شده و تنها ۳۰ درصد کار انجام شده بود به منظور اتصال آب گرم های معدنی مشگین به سردابه وسرعین و پس از آن به شهرستان نیر بوده است به طوری که یک گردشگر در کمتر از ۵۰ دقیقه بتواند از آبگرم معدنی قوتورسوییی و شابیل به سردابه و سرعین سفر کند. در حالی که تاکنون مسافران یا مقصد سرعین را برگزیده اند یا مقصد مشگین شهر را. اما ارزش افزوده میزان ماندگاری مسافر و ایجاد اشتغال و زمستان بیدار یا ایجاد این ارتباط افزایش می یابد.
نادر فلاحی ادامه داد: با وجود فصلی بودن گردشگری و صعب العبور بودن مسیرشابیل و قوتورسویی تاکنون سرمایه گذاری در این مناطق توجیه اقتصادی نداشته است اما باتوجه به اینکه این که احداث این کمربندی در سالهای گذشته با محوریت استانداری و با ارائه نقشه و مطالعات کارشناسی اداره کل راه و شهرسازی آغاز و ۳۰ درصد عملیات نیز انجام شده بود ادامه آن جزو مطالبات به حق مردم استان و سرمایه گذاران بوده است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه برای اردبیل مبنی بر نگرانی فعالان محیط زیست و به خطر افتادن گونه های گیاهی و جانوری گفت: اگرچه دغدغه فعالان محیط زیست بسیار ارزشمند است اما با توجه به اینکه این پروژه از سال ها پیش آغاز شده است مطمئنا مطالعات کارشناسی بر روی آن انجام شده و پیوست های زیست محیطی دارد ضمن اینکه در احداث کمربندی باید دقت شود که به محیط زیست آسیبی وارد نشود.
وی ادامه داد : با توجه به اینکه بیش از ۶۵ هزار نفر تحصیل کرده بیکار در استان وجود دارد گردشگری می تواند به عنوان اقتصادی پویا در ایجاد اشتغال سهم بسزایی داشته باشد و این امر با اقامت یک روزه مسافران در سرعین حاصل نمی شود و ماندگاری بیشتر مسافران و گردشگران را می طلبد.
فلاحی تاکید کرد : پروژه های در حال احداث از ابعاد مختلف توسط کارشناسان اداره راه و شهرسازی و اداره کل میراث فرهنگی مورد ارزیابی قرار گرفته و سپس به انجام آن اقدام می شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر تاثیر احداث این کمربندی در ثبت جهانی قله سبلان خاطر نشان کرد : با توجه به اینکه متولی ثبت جهانی قله سبلان خود میراث فرهنگی است ما این موضوع را لحاظ کرده ایم و همواره از ایجاد معادن مختلف و آسیب های احتمالی وارده بر آن جلوگیری کرده ایم. اما در صورت ثبت جهانی نیز وجود راه و جاده ای که گردشگران را به این مناطق برساند الزامی بوده و وجود آن برای دستیابی به اهداف صنعت توریسم و گردشگری به عنوان یک نیاز مطرح می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی با اشاره به ۱۶ مورد تاسیسات گردشگری مصوب هیئت وزیران تصریح کرد: در میان این ۱۶ طرح مصوبه ای به نام پل معلق وجود ندارد. پروژه های به نام مجتمع گردشگری مشگین شهر وجود داشته که برای پیوند سایت های گردشگری خود پل معلقی احداث نموده است و پل معلق حالت ابزاری دارد.
وی گفت: برنامه میراث فرهنگی این است که اردبیل به عنوان استان پل های معلق و پیست های اسکی تبدیل شده و پل معلق به عنوان یک برند در سطح کشور شناخته شود.
فلاحی ادامه داد: با توجه به این موضوع که هر یک از پل های معلق در شهرستان خاصی از لحاظ جغرافیایی قرار دارد بنابراین گردشگران آن نیز از استانهای متفاوت می باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی به تعداد کاوش انجام شده در سطح استان خبر داد،گفت: در حالی که تعداد کاوش‌ها در فاصله سالهای ۸۷ تا ۹۶ ۵ مورد بوده اما در فاصله سال‌های ۹۷ تا به امروز این تعداد به ۱۰ مورد رسیده است به طوری که در سال ۹۷ تعداد ۵ کاوش شامل اودلو بیله‌سوار، کنزق سرعین، یئل سویی گرمی، آلاجوق گرمی و شال خلخال، در سال ۹۸ تعداد ۴ کاوش شامل آتشگاه سرعین، فخرآباد مشگین‌شهر، جمعه مسجد اردبیل و کول تپه سرعین و در سال ۹۹ نیز یک مورد کاوش در احدبیگلو گرمی انجام شده است.
وی خاطر نشان کرد: کاوش‌های باستان‌شناسی اخیر سبب کشف نشانه‌های تمدن «فرهنگ کورا – ارس» مربوط به عصر مفرغ قدیم(پنج هزار ساله) در دشت اردبیل شد.
فلاحی همچنین در ادامه افزود: کاوش باستان‌شناسی چالادیم خلخال باعث کشف آثار دوران ماننایی در جنوب استان شد که در مطالعات عصر آهن ایران تاثیرگذار بود. این کاوش‌های زمینه برای مشخص شدن مسیرهای ارتباطی باستانی به‌ویژه جاده‌های تاریخی قفقاز فراهم کرده و جایگاه استان را در تجارت و داد و ستاد باستانی مشخص کرده و پرده از وقایع تاریخی دوره اسلامی اردبیل مانند لشکرکشی‌های مغولان و تحرکات خوارزمشاهیان برداشت. مهمترین ساخلو خوارزمشاهی در دره‌یورد گرمی کشف شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: در سال گذشته از محل‌های مشاغل خانگی، اشتغال پایدار روستایی، اشتغال فراگیر، تفاهم‌نامه با بانک گردشگری و منابع داخلی بانک‌ها برای ۳۱۵ طرح مبلغ ۷۲ میلیارد و ۶۶۰ میلیون ریال تسهیلات ارائه شده که با این میزان تسهیلات برای ۶۰۱ نفر اشتغال در بخش صنایع دستی ایجاد شده است.
وی همچنین در ادامه گفت: در سال جاری نیز از مجموع ۱۸۳ مورد ثبت‌نام فعالان حوزه صنایع دستی در استان با اشتغالزایی ۳۸۱ نفر و تسهیلات ۲۰ میلیارد و ۹۸۰ میلیون ریال برای دریافت تسهیلات کرونا، ۹۳ مورد پرداختی با مبلغ ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال محقق شده است.
فلاحی از تمهیدات لازم در زمان شیوع ویروس کرونا بیان کرد: از تمهیدات برای تداوم فعالیت در چنین شرایطی در بخش گردشگری تهیه کلیپ‌ها و فیلم‌ها اعتمادساز و اطمینان‌بخش و رسانه‌ای کردن آنها، تشدید نظارت مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تاسیسات گردشگری، انجام نظارت‌های تلفیقی بر مراکز گردشگری با همکاری علوم پزشکی، برنامه‌ریزی برای اجرای تورهای کم‌تعداد، توسعه گردشگری الکترونیک و استفاده از بستر فضای مجازی، انجام فعالیت‌های همچون مجلات اینستاگرامی، اجرای برنامه‌های مشارکتی با رسانه‌های محلی، ملی و بین‌المللی، توسعه برنامه‌های آموزشی در سطوح عمومی و اختصاصی، تهیه بسته‌های سفر به تناسب شرایط در دوران کرونا و پساکرونا، نظارت بر عملیاتی شدن پروتکل‌های بهداشتی مربوط به سفرهای هوشمند، تشکیل اولین کانون جوامع حرفه‌ای گردشگری، پیگیری تسهیلات ۱۲ درصدی مربوط به خسارات کرونا برای تمامی تاسیسات گردشگری ثبت‌نام‌کننده در سامانه و تعامل با بانک‌های عامل برای پیگیری ویژه از معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در ایام پساکرونا تمامی کشورها در حوزه گردشگری به رقابت خواهند پرداخت تا رونق را به این صنعت بازگردانند، طراحی پروژه‌های ویژه گردشگری از جمله برنامه‌ها برای پساکروناست که طراحی پکیج‌های جدید گردشگری، توسعه زیرساخت‌های گردشگری، تمرکز ویژه بر گردشگری داخلی، اتخاذ تمهیدات اساسی در ساخت مجتمع‌ها و پروژه‌های گردشگری نظیر احداث آبدرمانی‌ها و تاسیسات رو باز غیره از جمله هدف گذاری‌ها در این حوزه است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اظهار کرد: در حال حاضر پروژه مسقف کردن محوطه باستانی شهر یری در مرحله پیمان است تا توسط پیمانکار اجرایی شود و پیش‌بینی می‌شود این طرح در چند ماه آینده به بهره برداری برسد.
فلاحی نسبت به پروانه های بهره برداری در بخش گردشگری اذعان کرد: در سال گذشته تعداد ۱۰ مورد پروانه بهره‌برداری در بخش گردشگری صادر شده که حجم سرمایه‌گذاری آن بیش از ۳۹ میلیارد تومان بوده است. و در سال جاری نیز تا به امروز ۵ طرح بهره‌برداری شده که حجم سرمایه‌گذاری آنها ۱۲ میلیارد تومان بوده است و ۱۵ طرح نیز با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۲۴۹ میلیارد تومان در این حوزه در دست اجرا بوده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال زمینه برای افتتاح آنها فراهم شود.

گفتگو:شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *