افزایش زباله گردی در اردبیل و اغمای نهادهای حمایتی

افزایش زباله گردی در اردبیل و اغمای نهادهای حمایتی

تعداد افراد نیازمندی که با جستجوی زباله‌ها به دنبال هر چیز قابل استفاده برای تامین معیشت خود هستند رو به افزایش است. گروهی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی قرار نگرفته‌اند.

به گزارش روزنامه برای اردبیل، تصویر کودک و نوجوانی که روی سطل های بزرگ زباله شهرداری خم شده و به دنبال شی به درد بخوری می گرد برای اردبیلی ها در ابتدا ناملموس بود. شهروندان گمان می کردند که اینها نمکی هایی هستند که پلاستیک و کاغذ و مقوا جستجو می‌کنند تا بتوانند آن را به فروش برسانند.
این تصویر شاید دو یا سه سال بیشتر قدمت نداشته باشد اما این روزها به حدی در اردبیل افزایش یافته که دیگر شهروندی از دیدن آن متعجب نمی‌شود.
نه تنها در مناطق بالای شهر بلکه تقریبا در تمامی مناطق شهری می‌توان افرادی را دید که تا بازو دست در زباله‌های کثیف فرو برده‌اند و به دنبال چیزی می‌گردند.
جستجو برای غذا و لباس
بر خلاف تصور عموم گروهی از این افراد حتی به دنبال غذا و لباس نیز هستند. تا جایی که غذاهای دور ریز و لباس‌های کهنه برای آن‌ها جذابیت دارد.
در کنار آن گروهی هم به دنبال هر چیز به درد بخوری برای فروش به سراغ زباله‌ها می‌روند. در گوشه و کنار خیابان ها کار این افراد این است که یا پیاده یا با ارابه‌ای که دارند زباله های دور ریز را وارسی کرده و آنچه که مردم عادی آن را بلااستفاده می‌دانند، جمع آوری کنند.
زباله گردها حتی ممکن است سراغ زباله‌های پشت در خانه ها هم بروند. به دلیل اینکه در این شهر تفکیک زباله معنی ندارد و مردم تمامی زباله‌های تر و خشک خود را یکجا پشت در خانه‌ها می گذارند، زباله گردها بی توجه به مشکلات بهداشتی احتمالی، زباله های آمیخته را وارسی کرده و چند تکه پلاستیک، فلز، اسباب و لوازم کهنه، کاغذ و مقوا و شاید غذا و لباس را پیدا می‌کنند.
کرونا از تعداد زباله گردها نکاسته است
با گشت و گذاری در شهر مشاهده می‌شود که تعداد زباله گردها در اردبیل رو به افزایش است. هم مردان و هم زنان و حتی کودکان در این شهر زباله گردی می‌کنند. زباله های جمع آوری شده یا به مصرف فرد رسیده یا به قیمت نازل به فروش می‌رسد.
ورای چهره تلخ حضور زباله گردها در سطح شهر، معضلات بهداشتی جدی نیز متوجه حال این افراد است.
گروهی که حتی با شیوع بیماری کرونا از تعدادشان کاسته نشد و بدون زباله قادر به تامین معیشت خود نیستند.
بدون رعایت کمترین ضرورت های بهداشتی، زباله گردها در میان زباله های تفکیک نشده شهر که گاهی ممکن است در میانه آن زباله‌های عفونی نیز وجود داشته باشد، به دنبال لقمه نانی هستند.
این در حالی است که نه تنها امکانات بهداشتی در اختیار این افراد نیست بلکه هیچ نهاد حمایتی خود را مسئول مستقیم آن ها نمی‌داند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در پاسخ به اقدامات این نهاد حمایتی پیرامون زباله گردها گفت: ما بسته بهداشتی خاصی ویژه زباله گردها نداریم.
شهرام حبیب زاده تصریح کرد: این افراد سیار هستند ونمی شود روزانه یا هفتگی به این گروه بسته بهداشتی اختصاص داد. از سویی این احتمال وجود دارد که بعد از دریافت به جای استفاده به فروش برسانند.
وی افزود: با این وجود اگر در تجمعات و مراسمی مشاهده شوند، ناظرین ماسک توزیع می‌کنند.
مدیران در آسیب‌های جدی غیبت دارند
مطابق اظهارات سرپرست معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی دادگستری استان اردبیل، این مجموعه عملا وظیفه ذاتی در مقابل زباله گردها ندارد و لازم است شهرداری و بهزیستی جهت حمایت اقدامی انجام دهند.
سبحانعلی فروزنده تصریح کرد: لازم است نهادهای حمایتی این افراد را شناسایی کرده و مورد حمایت قرار دهند.
این تاکیدات در حالی است که بهزیستی استان اردبیل در خصوص زباله گردها اظهار نظری نداشته و تنها بخشی از کودکان کار را شناسایی کرده است.
این نهاد حمایتی پیش از این بارها اعلام کرده که گروهی از کودکان کار را به یکی از موسسات خیریه معرفی کرده است تا بسته‌های حمایتی دریافت کنند اما تکلیف زباله گردها نامشخص است.
اما واقعیت این است که کودکان کار گروه اندکی از زباله گردها محسوب می‌شوند و بخش عمده‌ای از زباله گردها مردان جوانی هستند که به دنبال درآمدی جزئی به زباله پناه برده اند.
از سویی شهردار اردبیل که پیش از این از شناسایی ۳۰۰ زباله گرد در اردبیل خبر داده بود، تصریح کرد: قرار است این افراد ساماندهی شوند.
اما در نهایت شگفتی طرح پیشنهادی حمید لطف اللهیان برای ساماندهی این افراد همان دریافت زباله خشک از مردم و درآمدزایی از آن طریق عنوان شده است.
مداخله مقطعی برخی نهادها با هدف ساماندهی زباله گردها و اهدای بسته های حمایتی به آن ها نیز بی نتیجه بوده و جمعیت این گروه رو به افزایش است.
زباله گردها نه آمار مشخصی داشته و نه متولی دارند. برخی حتی از هیچ نهاد حمایتی نیز خدمات دریافت نمی‌کنند. برخی به حدی از آدم های اطرافشان و اینکه کسی برای کارشان مشکل ایجاد کند، واهمه دارند که حاضر به صحبت نمی‌شوند.
پدیده زباله گردی گویای فقر عمیق در اردبیل است. افزایش تعداد جوانان و زنان در این نوع از درآمد طلبی گویای غفلت نهادهای حمایتی است. اداراتی که این افراد حتی آدرس آن را نمی‌دانند و این در حالی است که بودجه اختصاصی آن‌ها جهت حمایت از اقشار آسیب دیده و نیازمند تعریف شده است.

گزارش:ونوس بهنود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *