معمای بازگشایی مدارس

معمای بازگشایی مدارس

افول تابستان داغ و شروع ماه مهر از خاطره انگیزترین مقاطع زمانی برای همه نسل های تحصیل کرده در آموزش و پرورش به روش نوین در ایران به شمار می رود تا جایی که امروزه ایجاد آمادگی برای آغاز سال تحصیلی با شور و شوق خاصی برای اولیا و دانش آموزان همراه بوده و این شور و شوق مخصوصا برای دانش آموزان دوره ابتدایی از ویژگی خاصی به جهت خرید لوازم التحریر و لباس و دیدن دوستان و همکلاسی ها برخوردار است.
اما امسال شروع سال تحصیلی نیز برای همه ما شرایط ویژه ای دارد و ستاد ملی مقابله با کرونا با فرض شیوع بیشتر این ویروس در فصل سرما، دو هفته آخر تابستان را مغتنم دانسته و ۱۵ شهریور را آغاز سال تحصیلی اعلام نمود و در این زمینه وزارت آموزش و پرورش دستور العمل مبسوط و مفصلی همراه با جداول نحوه فعالیت آموزشی در مناطق قرمز، زرد و سفید تحت عنوان شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید به تمامی استان ها ابلاغ نمود.
گویا تلاش بر این بود تا سال تحصیلی جدید تحت الشعاع شیوع گسترده کرونا قرار نگرفته و حساسیت درس و مدرسه از سطح جامعه و خانواده ها زدوده نشود.
اما مگر می شود پدر و مادری نسبت به سرنوشت فرزند یا فرزندان خود بی تفاوت بماند به همان اندازه که در مورد سلامتی آن ها بی تفاوت نیست. اما به نظر می رسد در وضعیت کنونی سرنوشت و سلامتی دو امر متضاد محسوب می شوند و ما زمانی می توانیم این تضاد را از بین برده و این دو را در کنار همدیگر قرار دهیم که ساز و کارهای لازم را در امر آموزش دانش آموزان فراهم نماییم. به این صورت که اگر مدارس در وضعیت غیر قرمز دایر باشند با اتخاذ تدابیر مناسب و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، دانش آموزان به صورت نوبتی (زوج و فرد) در کلاس های درس حضور یابند و این اطمینان برای اولیا حاصل شود که سلامتی فرزندانشان مورد تهدید واقع نمی شود در غیر این صورت راضی به حضور فرزندان خود در مدرسه نخواهند بود زیرا در نهایت از بین گزینه های سلامت و تربیت، اولی را برخواهند گزید. اما در صورتی که به علیت وضعیت قرمز، امکانی برای بازگشایی مدارس نباشد آموزش مجازی حداقل امکان ابزار آموزش دانش آموزان خواهد بود و موفقیت این طرح مشروط بر آن خواهد بود که زیرساخت های لازم فراهم شده و دسترسی همه دانش آموزان به این نوع آمورش در تمامی مناطق کشور فراهم شود. هر چند که شرط لازم و کافی آموزش فرزندان حضور در مدرسه است .اما یادمان باشد که سلامتی آنان ارجح بر هر امری است و هم چنین از ایجاد نشاط و شور و شوق شروع سال تحصیلی ولو با خرید لوازم التحریر نو در مذاق نونهالان خود دریغ نورزیم.

یادداشت:کاظم علیزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *