ورزش پلی به سمت توسعه جهانی

ورزش پلی به سمت توسعه جهانی

“ورزش”به عنوان یکی از صنایع بزرگ و بااهمیت در دنيای کنونی یکی ازشگفت انگيزترین صنایع خدماتی مدرن را به نام صنعت”گردشگری ورزشی”به وجودآورده است  بررسی ها نشان داده که این صنعت در سال های اخير بيشترین رشد را داشته است در بررسی مطالعاتی که در زمينه برگزاری رویداد های ورزشی و گردشگری برخواسته از آن انجام گرفته،اکثر نویسندگان اغلب آن را به عنوان عاملی برای بالا بردن كيفيت زندگی ساکنان، بهبود اقتصاد و افزایش غرور و روحیه در جامعه نام می برند و برگزاری رویداد های ورزشی را عاملی برای جذب شرکت کنندگان فعال، تماشاگران، گردشگران و افزایش شرکت و توجه رسانه ها و بازتاب مثبتی برای ساکنان آن منطقه می دانند.

در مطالعاتی که توسط محققان در مورد رویداد های ورزشی انجام گرفته عمدتا به فواید دائمی و بلند مدت مثل توسعه تسهیلات و زیر بنا ها، بازسازی شهرها، اعتبار بین المللی، بهبود رفاه عمومی، رشد گردشگری و اشتغال زایی تاکید داشتند از این رو امروزه بسیاری از شهرها از میزبانی رویداد های ورزشی استفاده می کنند و گردشگران زیادی را ترغیب میکنند.

در سال های اخير و به خصوص در شرایط نامطلوب اقتصاد جهانی، کشورها به این صنعت بيش از پيش اهميت داده و به آن به عنوان جایگزینی برای درآمدهایشان نگاه میکنند. کشور ماهم  درسالهای اخیر برای خروج از اتکا به درآمدهای نفتی و همچنین حل مشکل اشتغال تلاش کرده است  از ورزش به عنوان یک صنعت گردشگری و معرفی فرهنگ و تمدن دیرینه خود بهره ببرد.اردبیل نیز در راستای همین برنامه اقدامات چشمگیری در سالهای اخیر داشته است  که برای معرفی شهرمان به عنوان مهد مذهب و تمدن و همچنین معرفی ظرفیتهای طبیعی از آن جمله کوه,جنگل,چشمه های ابگرم وغیره و غیره که همگی در دنیا کم نظیر هستند بی شک مفید خواهد بود .از آن جمله  میزبانی مسابقات لیگ والیبال جهانی از ۳۱ خرداد تا دمین روز تیرماه بود که در ورزشگاه شش هزار نفری رضازاده برگزار شد .

همچنین در حاشیه این مسابقات استان اردبیل پذیرای سلطانی فر وزیرورزش و جوانان بود که جهت افتتاح چندین پروژه ورزشی و تماشای بازی تیم های والیبال ایران و پرتغال از هفته چهارم مسابقات لیگ ملت های جهان ۲۰۱۹ عصر جمعه ساعت ۱۶:۳۰ به استان اردبیل سفر کرده بود.

مسعود سلطانی فر از استادیوم بیست هزار نفری علی دایی بازدید ، سالن ۱۲ بهمن را افتتاح ، از پیست اسکیت اردبیل بازدید و بازی تیم ملی ایران و پرتغال را نزدیک تماشا کرده بعد از آن و به سرعین رفت.

وی در روز دوم سفر خود به گرمی رفته و سالن ۳ هزار نفری اين شهرستان را افتتاح کرد و بعد از آن به شهرستان پارس آباد سفر كرده و ضمن افتتاح خوابگاه ورزشكاران، افتتاح سالن هاي ورزشي ووشو، تنيس روي ميز و همچنين سالن ورزشي جانبازان در مجموعه ورزشي سردار شهيد علائي، كلنگ سالن ۳ هزار نفري مجموعه ورزشي شهدا در اين شهرستان را به زمين زد.

سلطاني فر همچنين ضمن بازديد از روند اجرايي پروژه هاي تالار وزنه برداري و چمن زمين ورزشي شهيد كلانتري پارس آباد در جمع مسئولان شهرستاني و استاني سخنراني نمود.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه در آیین افتتاح پروژه‌های ورزشی شهرستان پارس آباد مغان اظهار داشت: در راستای توسعه زیرساخت‌های ورزش امروز شاهد افتتاح و بهره برداری از ۴ پروژه مهم ورزشی در شهرستان پارس آباد مغان هستیم. 

وی افزود: سالن اختصاصی ووشو، تنیس روی‌میز،سالن ورزشی جانبازان و معلولین از جمله مهم‌ترین پروژه‌های ورزشی به بهره‌برداری رسیده در این شهرستان است.

سلطانی‌فر از افتتاح و بهره‌برداری خوابگاه ورزشکاران در شهرستان پارس آباد خبر داد و تصریح کرد: این خوابگاه  ظرفیت بسیار خوبی برای برگزاری مسابقات و رویدادهای ورزشی می باشد.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه امروز زمین چمن طبیعی فوتبال نیز در این شهرستان با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید گفت: پروژه زیبای سالن وزنه‌برداری نیز در این شهرستان در حال احداث می باشد که می‌تواند در راستای توسعه زیرساخت‌های پارس آباد موثر باشد.

وی بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در سطح این شهرستان و استان امروز کلنگ سالن ۳ هزار نفری سرپوشیده نیز به زمین زده شد، امیدواریم که تا ۲ سال آینده این سالن نیز تکمیل و به بهره‌برداری برسد .سلطانی‌فر در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه با بهره‌برداری از این چند پروژه مهم سرانه ورزشی این شهرستان از متوسط کشوری نیز بالا می رود

اظهار کرد: با افتتاح این پروژه مهم در شهرستان پارس آباد با توجه به نیازهای مختلف مردم و استعدادهای فراوانی که در این منطقه وجود دارد می توانیم شاهد رشد و پیشرفت ورزش این شهرستان شویم.

مسئولین استانی نیز در راستای این اهداف و معرفی ظرفیتها و قابلیتهای استانمان تلاش فراوانی داشتند و در تکاپو بودند که میزبانی بسیار شایسته و بی نقصی  در میزبانی مسابقات لیگ  ملتهای والیبال داشته باشند .  

اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل در نشست شورای عالی ورزش با محوریت مسابقات لیگ والیبال مردان جهان به میزبانی اردبیل گفت: این مسابقات برای استان اردبیل دارای اهمیت فراوان است و باید بیشترین بهره برداری را از این دوره مسابقات، جهت معرفی ظرفیت‌های استان داشته باشیم.

وی گفت: دست آورد‌های مفید جانبی مسابقات لیگ جهانی والیبال برای این استان به اندازه برگزاری خود این مسابقات دارای اهمیت است و باید تمام دستگاه‌های اجرایی عوامل برگزار کننده را کمک کنند.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته اردبیل تجربه برگزاری چندین مسابقه بین المللی را داشته افزود: بیش از یک میلیارد نفر از سرتاسر جهان این دوره از مسابقات را تماشا می‌کنند و نام اردبیل در رسانه های مختلف بار‌ها تکرار خواهد شد که به نوبه خود حایز اهمیت در تقویت و پیشرفت ورزش برای استان است.

وی تاکید کرد: برای نتیجه گیری بهتر از اینگونه رویداد‌های ورزشی باید برنامه ریزی و هدف‌گذاری مشخص و از پیش تعیین شده انجام گیرد تا در کنار رسیدن به اهدافمان با میزبانی شایسته بتوانیم به واسطه آن تاریخ و تمدن کهن و پیام صلح و دوستی ایران را به جهانیان معرفی کنیم.

استاندار اردبیل نیز عنوان می‌کند: برای رشد توسعه گردشگری در ورزش از میزبانی ‌در رده‌های آسیایی، جهانی و بین‌المللی استقبال می‌کنیم و این مهم هم با تجهیز و توسعه زیرساخت‌های ورزشی در استان محقق خواهد شد.

«اکبر بهنام‌جو» اضافه می‌کند: با ظرفیت‌های خوبی که در استان وجود دارد، تلاش خواهیم کرد با کمک بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌های ورزشی در نقاط مختلف استان اعم از پیست اسکی چمن فندقلو، پیست اسکی برفی آلوارس و مهم‌تر از همه احداث اسکله بر روی دریاچه شورابیل و رودخانه بالیقلو چای اقدامات ارزنده‌ای را انجام دهیم. همه سعی و تلاش‌مان برای معرفی استان اردبیل به عنوان قطب گردشگری ورزشی در کشور را به کار خواهیم بست.

رئیس شورای عالی ورزش استان اردبیل  نیز در جلسه ای که به این مناسبت و برای برگزاری هرچه بهتراین مسابقات تشکیل شده بود توجه و همکاری دستگاه‌های متولی را خواستار شد و افزود: باید زیبا سازی شهری و تبلیغات محیطی موج نشاط و شادی در استان ایجاد کرده و در کنار آن زمینه را برای برگزاری سایر مسابقات فراهم کند.

در این جلسه تعدادی از اعضای حاضر راهکار‌ها و پیشنهاد‌های خود را جهت هر چه باشکوهتر برگزار شدن این دوره از مسابقات ارایه کردند. تاکید بر برنامه‌ریزی اساسی برای میزبانی شایسته و مناسب از این رقابت‌ها در استان بود

وی گفت: با تجربه‌ای که از میزبانی‌های قبلی همچون والیبال امیدهای آسیا، انتخابی والیبال جهانی و کشتی فرنگی جام باشگاه‌های جهان کسب کرده‌ایم، تلاش خواهیم کرد تا بهترین میزبانی را در جام جهانی داشته باشیم و بار دیگر توان بالای اجرایی فرزندان دیار سبلان را به همگان ثابت کنیم.

دبیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل افزود: به یقین این میزبانی‌ها می‌تواند منشا تحولات مثبت زیادی باشد و جدا از بحث انگیزشی و الگوسازی برای نسل جوان، زیرساخت‌های ما هم به‌روزرسانی شده و در حد استاندارد جهانی قرار می‌گیرند.

آقاخانی بیان کرد: توسعه توریسم ورزشی و رونق نسبی صنایع مرتبط با این رقابت‌ها را نیز نباید از نظر دور داشت چرا که نزدیک به ۲۰۰ میهمان داخلی و خارجی چند روزی در استان ما خواهند بود و بحث مربوط به اسکان، تغذیه و ترانسفر آنان می‌تواند تحرکی در بخش‌های مختلف ایجاد کند.

به گفته وی براساس قرارداد منعقده با پیمانکار کفپوش استاندارد رقابت‌های جهانی از فرانسه به اردبیل رسید و عملیات نصب آن در زمان مقتضی انجام شد که به طور قطع این کفپوش جدید بعد از رقابتهای لیگ ملت‌ها همراه با کفپوش‌های استاندارد قبلی می‌تواند منشا تاثیرات مثبت فراوانی در والیبال استان باشد، بهرام آقاخانی در بازدید دبیر فدراسیون کشتی کشورمان از امکانات ورزشی اردبیل افزود: یکی از مواردی اولویت‌دار و مورد تاکید رونق گردشگری ورزشی و توسعه زیرساخت های این بخش در استان اردبیل است.

وی یکی از راه های تحقق این مهم در استان اردبیل را میزبانی از مسابقات بین‌المللی و تجهیز زیرساخت‌های ورزشی برشمرد و یادآور شد: تلاش می شود حوزه ورزش در مسیر توسعه استان حرکت کرده و در تحقق آن سهیم باشد.

فاطمه شکرزاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *