دانشجویان سما دغدغه شهریه نداشته باشند

دانشجویان سما دغدغه شهریه نداشته باشند

معاون آموزشهای عمومی و مهارتهای دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل از برنامه های سما برای کاهش دغدغه های دانشجویان برای پرداخت شهریه خبر داد.

بهنام آزادی در گفت و گو با روزنامه برای اردبیل، گفت: در پی شرایط خاص کشور بعلت شیوع ویروس کرونا و مشکلات بعدی پیش آمده برای تمامی اقشار جامعه بالاخص دانشجویان و خانواده های آنان، کمکهای مالی و تسهیلاتی متعددی جهت کاهش دغدغه های دانشجویان برای پرداخت شهریه در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اعمال ۵۰۲ فقره تخفیفات شهریه دانشجویی تصریح کرد: براساس مصوبه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان در رابطه با کاهش شهریه دانشجویی، طبق دستورالعمل مصوبه در نیم سال دوم ۹۹-۹۸ برای کلیه ورودی های ۹۵ و بعد از آن تا ۵۰% کاهش شهریه در همه رشته ها و برای بیش از ۵۰۰ دانشجو اعمال گردید.
معاون آموزشهای عمومی و مهارتی سما اردبیل همچنین اضافه کرد: برای دانشجویانی که متقاضی تخفیف بودند پس از بررسی های لازم ، تخفیفات مورد تقاضا از جمله تخفیف دو دانشجویی، ازدواج دانشجویی، سازمان بهزیستی، و … اعمال گردیده است.
آزادی خاطرنشان کرد: از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا، آموزشکده سما اردبیل نیز همگام با اکثر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در بستر سامانه آموزش مجازی اقدام به برگزاری کلاسها نمود و همزمان از فضای مجازی نیز جهت تعامل هرچه بیشتر دانشجویان واساتید بهره برده است. همچنین آزمونهای نهایی نیز در بستر سامانه مجازی دایر و برگزار گردیده است. در این راستا دوره های مجازی متعددی برای اساتید و دانشجویان برگزار گردیده و پشتیبانی های تمام وقت مجازی جهت رفع مشکلات احتمالی انجام شده است.
وی ادامه داد: در دوران کرونا و بدون نیاز به مراجعه حضوری دانشجویان و حتی بدون تقاضای فردی، لیست دانشجویانی که در ترم جاری انتخاب واحد کرده بودند از آموزش محترم دریافت شد و برای همه دانشجویان تخفیف کاهش شهریه مصوب اعمال گردید. همچنین برنامه ریزی شده تا انشالله در سال تحصیلی جدید، صفر تا صد مراحل ثبت نام و آموزش نیز بصورت مجازی و با به حداقل رساندن مراجعات به آموزشکده صورت پذیرد.
وی همچنین در مورد نحوه تسویه بدهی و شهریه ترم جاری دانشجویان گفت: با توجه به شرایط حاکم در جامعه بعلت شیوع کرونا، در خصوص تسویه شهریه نهایت همکاری و همدلی با دانشجویان به عمل آمد و از آنجایی که طبق روال سابق قرار بود تا پایان امتحانات ، دانشجویان شهریه خود را تسویه نمایند، اما با درنظر گرفتن وضعیت مالی دانشجویان در شرایط کرونایی فرصت بیشتری درنظر گرفته شد و اکثر موارد، اسناد دریافتی (چک و … ) برای ۴، ۵ و ۶ ماه آینده دریافت شد و حتی سعی شد دانشجویانی که چک های خود را در ماه های اسفند و فروردین و اردیبهشت نتوانسته بودند پاس کنند فرجه ای قائل شویم که خوشبختانه دانشجویان در این خصوص به نحوه احسنت همکاری نمودند .
معاون آموزشهای عمومی و مهارتی سما اردبیل در مورد برنامه های آینده برای نحوه وصول مطالبات، به دانشجویان امیدواری داد وگفت: با توکل و یاری خداوند ان شا الله همانند روال فعلی، برای ترم آینده سعی خواهد شد با همراهی و همدلی امور مالی آموزشکده و دانشجویان عزیز و گرانقدر تلاش شود تا فشاری به دانشجویان عزیز وارد نیاید و با تکیه بر تقسیط شهریه و اعطای وام های گوناگون، شهریه را وصول نماییم.
آزادی با اشاره به گرایش سازمان سما مبنی بر مهارت آموزی و فعالیت های کار بنیان که نیاز بازار کار است افزود: آموزشکده سما اردبیل نیز در این حوزه ورود پیدا کرده و با استفاده از اساتید کارآفرین و نخبه و برگزاری اکثر دروس بصورت عملی و تشکیل کارگاه های آموزشی و دوره های تخصصی کوتاه مدت، سعی در تربیت نیروهای ماهر و به اصطلاح آچار به دست داشته است.
وی تاکیدکرد: در حال حاضر نیز با راه اندازی دپارتمان دوره های تخصصی کوتاه مدت و بلند مدت بصورت مجازی و حضوری، برنامه خاصی جهت آماده سازی داوطلبان جهت ورود به بازار کار دارد.
آزادی گفت: یکی از اصلی ترین اهداف آموزشکده در برگزاری استارتاپ ها و مسابقات مهارتی متنوع، شناخت پتانسیل های موجود دانشجویان و معرفی آنها به مراکز رشد و پارک های علم و فن آوری بوده است.
معاون آموزشهای عمومی و مهارتی سما اردبیل همچنین اضافه کرد: با بروزرسانی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و با نیز استفاده از اعضای هیات علمی تمام وقت و اساتید متخصص بنا بر این بوده است تا دانشجویان در این آموزشکده از کارگاه ها، آزمایشگاه ها و سایتهای کامپیوتری این مجموعه٫ که بعضاً در منطقه بی نظیر یا کم نظیر می باشد، در راستای آشنایی و استفاده از تکنولوژیها و فناوریهای بروز، بهره مند شوند.
آزادی با بیان اینکه هم اکنون ۱۱۳۵ نفر دانشجو در مقاطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته در حال تحصیل هستند، افزود: در حال حاضر در ۱۰ رشته پر طرفدار و کاربردی کامپیوتر، برق قدرت، الکترونیک، مکانیک، حسابداری، عمران، معماری، گرافیک، نقشه برداری و تربیت بدنی در آموزشکده فعال است که ۷۴۰ دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته و ۳۹۵ نفر در مقطع کارشناسی ناپیوسته در حال تحصیل هستند.
وی همچنین با تاکید به اهمیت اشتغال دانشجویان اضافه کرد: در زمینه حمایت از فارع التحصیلان، آموزشکده اقدام به عقد تفاهم نامه با مراکز معتبر نموده است و با برگزاری کارگاه های آموزشی، افرادی که دوره را با موفق بگذرانند در آن شرکت ها جذب و شروع بکار مینماید. ضمناً حتی الامکان برای انجام امورات مختلف مراکزی انتخاب می شوند که فارغ التحصیلان این آموزشکده در آنها مشغول بکار هستند.
وی با خصوص عنوان آموزشکده برتر کشور گفت: در هفتمین جشنواره فرهیختگان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد که در آذر ماه سال ۱۳۹۸ جهت تجلیل از برگزیدگان پژوهشی کشور برگزار گردید، مفتخر به کسب عنوان آموزشکده برتر شده ایم.

گفتگو از شیرین صدیق

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *